bugün

dertleşmenin işteş bir fiil olduğunu türkçe öğretmeninin öğretmemesi kaynaklı bir sıkıntı değildir bu.
onca anlattığı derdin arasına bir iki dert de ben sıkıştırayım, içimi dökeyim dersiniz ve "hayırlısı, her şey olacağına varır" gibisinden ifadelerle savuşturulursunuz. sadece dinleyip anlaması ve mümkünse ona hak vermesi gereken kişi pozisyonunda uzun süreli kalındığından uyuşur her yeriniz. siz dili ile tarifi budur. karşılıklı iyi niyetle çıkılan bu dertleşme oturumunda negatif bir devinim, bir isyan bünyeyi esir alır.
Dertleşemediğinizi gösterir.
cümlenin yarısına gelmeden hayırlısı , nasip, mukadderat gibi cevaplar alıyorsanız yanlış insana derdinizi anlattığınızın göstergesidir.
bencil bir insanla dertleşildiğinin kanıtıdır.
Kendisi sadece kendi derdini önemseyen bencil biridir. Uzak durulası insan...
Siz tam derdinizi anlatmaya başladığınızda "o değil de..." şeklinde başlayan bir cümle kurarak kendi başından geçeni anlatmaya başlar. 15 dk konuştuktan sonra sıra size geldi diye sevinirsiniz. Tam konuya girecekken "aynısı geçen kuzenimin başına geldi bak..." diyerek alakasız bir örnek vermeye başlar, bütün şevkinizi kaçırır. Yaklaşık 1 saat sonra da "eee sende ne var ne yok anlat bakalım" diyebilir. Ruh sağlığınızı daha fazla bozmamak için bir şey anlatmayın sakın. Hele fikrini hiç almayın.
Bencillik göstergesi...

O kişiye genel olarak güvenemeyeceğinizi anlamış olursunuz.
iki ihtimal vardır. ya sizin derdinizi dinleyemeyecek kadar dolu ve dertlidir. ya da düz bencildir. ilkiyse saygı gösterin ve dinleyin. ikincisiyse basın tekmeyi. insanoğlu yıpranmamak için ilişkilerinde karşılık arar. yıpratmayın kendinizi.
Genelde başıma gelen durumdur. Arkadaşlarımın derdini kendime dert edip gerektiği durumlarda müdahale edip selameti gösteririm ve tavsiyelerim der dinleme seanslarım başarıyla sonuçlanır. Ama benim bir sıkıntım olduğunda ne bir mesaj ne bir arama düşer telefonuma. Her defasında bencilliklerine ve değer bilmezliklerine bi sigara yakarım ve bir daha asla yapmam derim lakin eşekliğime doymam yine ilk ben koşarım yanlarına.