bugün

çocukken "öh. ahh.. kalp krizi.. öüh.." diye tepki verdiğimiz can yakan olay. nedendir bilinmez.

bazen nefes almaya çalışınca kalp sıkışır gibi olur. öyle bir andır ki, azıcık daha nefes alsanız acı patlayacak ve bıçak kesmiş gibi bir his gelecek. o yüzden kısık kısık nefes alınır ve acı ertelenir. ama er ya da geç nefessizlik çekilir ve aniden nefes alınır. kaçınılmaz acı gerçekleşir.
gecenin bir saatinde gerilip derin bir nefes alırken aniden "ıyk" diye kasılıp iki büklüm olduktan sonra kalbinizi tutmanıza sebep olan iğrenç olay.
bir sürü stres faktörünün belirtisidir. normal değildir. önemsenmelidir.
kalp hastası değilseniz panik ataktan şüphelenilmesi gereken durumdur.
nedeni kas sıkışması olan durum. muscoril * iyi gelecektir.
eger ki kalici bir aciysa coroner arterlerinin *tikanikligina bir isaret olabilir. ya da hava soguksa kaslar kasilir ve gogusunde bir agri hissedersin gecicidir cok da onemli sayilmaz. daha bircok sebebi olabilir ama en onemlisi herhalde kalp krizinin tetikcisi veya akciger odeminin habercisi oldugudur.
kolay kolay kalp krizine işaret etmez. kalp krizi sancisi bicak gibi girmez. daha çok göğsünüzün ortasına birisi bastırıyormuş gibi bir his verir.
sancının sıklaştığı ya da rahatsızlık verdiği bir anda*
ck-mb, troponin t, troponin ı, yada fab baktırılması önerilir.

edit: bunu eksileyen arkadaş hangi ziyniyetle eksilemiştir merak ettim.
bunlar yalnızca tıbbi bilgilerdir ve gerçekten hayat kurtarıcı testlerdir kendileri.
kas ağrısı.
ya soğuk algınlığı yada stresten kaynaklanan ince sancılardır. ama önemsenmelidir.
akciger nedenli olabilir zira kardiak agrılar bıcak saplanır tarzda pek olmaz.
aşk acısıdır belki de.
bir tek bana olduğunu sandığım, başlığı görünce beni yalnız bırakmayan arkadaşlarıma teşekkür etmeyi bir borç bildiğim olay.
korkulacak birşey yoktur. ne ck mb ne troponin nede başka bir şey baktırmaya gerek yoktur.gelip geçer...

edit: (bkz: şey)
kalpte sinir olmadığından dolayı kalbe giren bir ağrı değil akciğere giren muhtemel ağrıdır.

Nefes almak istemezsin, geçmek bilmez. Can sıkıcıdır, stres kaynaklı da olabilir.
kalp krizi geçiriyom sanıp acile koşmama sebebiyet veren, kalbinizin, artık buraya kadar pampa hazır ol birazdan gidiyos gibi ikazlarda bulunduğu can sıkıcı durum. herkes nefes alınca batıyo demiş. bana verince batıyo.
Sıkıntı yapınca da olan durum. Mesela şu an bana oluyor.
kas agrisidir. 13 yaşında oluyordu bana. yas 25 daha olmedim *
aç karna sigarayı körükleyince hissedilecek durumdur.
tanı : yüzde 90interkostal kas spazmı

ilaç : tiyokolşikosid (muskoril alıcam diyicen sen eczacıya)

ilacı alıcan sürmüyosun bile.

ağrı sola yayılırsa , künt vasfa geçerse , süreklilik arz ederse doktora gidicen. ya da önce bana gel bi göriyim ben. bana gelirseniz iyi olur çünkü önce ben bi görebilirsem tam ağrıyan yeri. önce bi görseydim...
kilo, damar, kolestrol, fazla zorlanma, histeri, panik atak gibi şeylerle gelen sancıdır.
şuan başıma gelendir. lan yatakta hareketsiz ve az az nefes alıp veriyorum. gece gece kalp krizinden gitmeyeyim genç yaşımda sözlük.

edit: şimdi geçti, alta yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum neyi abarttıysam.
Anlık kas tutulmasıdır birazdan geçer dostum.
Hep oluyor bana ...
kalbe ağrı ya da sancı girmez. göğsünüzdeki kasılmalardır.