depresyon belirtileri

 1. 11 10
  üzerinde hassasiyetle durulması gerekli mevzuudur.

  Kişi ağlamaklı, neşesiz, sanki dünyayı sırtında taşıyor gibi bitkin, omuzları çökmüş bir görünümdedir. Kişilerin eğlenip güldüğü şeyler, onlarda ayni etkiyi oluşturmayabilir.

  Bazı durumlarda da kişiler bu durumda olduklarını kabul etmek istemezler ve bunu göstermezler. Bu durumda kişi vücutsal belirtiler (baş, karın, eklem vs. ağrıları, çarpıntı, nefes darlığı gibi kaygı durumları ya da cinsel bozukluk belirtileri ile başvurabilir.

  Karşılaşılabilecek cinsel bozukluk durumları arasında hem erkek hem de kadınlarda cinsel istekte azalma, ön sıralarda yer tutmaktadır. Kadınlarda depresyon sırasında adet dönemlerinde geçici kesilmeler, orgazm sorunları görülebilmektedir. Erkeklerde ise erektil disfonksiyon diye adlandırdığımız sertleşme bozukluğu görülebilmektedir. Bazı vakalarda ise atipik depresyon dediğimiz durumlarda ( klasik depresyondan farklı olarak aşırı uyku, kilo alma, uykuya dalma güçlüğü, sabah veya akşam mutluluk düzeyinde kötüleşmeler ) cinsel istekte artışlar ve tekrarlayıcı cinsel ilişki istekleri görülebilmektedir.

  istek ve ilgilerde azalma ve kayıplar başlangıçta bir takım şeyleri mecburen ve daha uzun sürede ,oflayıp,puflayarak yapmakla başlar. Hoşlanılarak yapılan etkinliklerde de azalma ve artık hiçbir şeyden zevk almama , hayattan soğuma ile sürer. Kişiler çocukları, eşlerine karşı hiçbir şey hissetmezler . intiharı tek çıkar yol olarak görebilirler.

  Kendiliğinden yaptıkları doğal hareketleri azalır. Bakışları yere doğru yönelmiş olup, boyun ve gövdeleri öne eğik durur. Konuşmaları da hareketleri gibi azalmış olup, yavaş ve kısık sesle konuşabilirler. Sorulara yanıt vermek için gereken süre uzamış ve tek kelimeyle yanıt alınmıştır. Zamanın çok yavaş geçtiği ya da durduğu şeklinde bir algı yaşanmaktadır. Unutkanlık, konuşma, tv den bir şeyler izleme ,konuşulanları anlama gibi konsantrasyon gereken durumlarda dikkati yoğunlaştıramama " söylenenlerin bir kulaktan girip diğerinden çıkması" durumu oluşmaktadır. Karasızlık basit şeyler üzerinde bile seçim yapamama bulunmaktadır. Geçmişin acı hatıraları daha çok hatırlanıp, ısrarla bunların akla gelip, kendini suçlama, geleceğe yönelik umutsuzluk, hiçbir şeyin daha iyi olmayacağı, hastalığının artacağı, ekonomik düzeninin bozulacağı , "ne olacak bu memleketin hali" şeklinde verimsiz kötümser düşünceler gözlenir.

  Kişilerde olumsuz ya da gerçekdışı değerlendirmeler görülebilir. Bir şeylerden yoksunluk, eksiklik düşünceleri, kendini yeterli görmeme, gerçeküstü boyutta kendini suçlama, ümitsizlik, kötümserlik, kendine kimsenin yardım edemeyeceği düşünceleri, ölüm ve intihar düşüncelerinin yineleyerek akla gelmesi fazla miktarda görülmektedir. Tedavi olmayan ya da yetersiz tedavi alan hastaların % 15 e ulaşan bir kısmında intihar görülebilmektedir.Uyku bozukluğu gece çok fazla miktarda uyanma ve sabah normalden erken uyanıp, bir daha uyuyamama ile karakterizedir

  http://www.psikiyatrist.net/depresyonlukisiler.htm -alıntı-
  #77258
 2. 10 10
  ağlarken birden gülmeye başlayıp sonra tekrar ağlamaya başlıyorsanız(yada tam tersi)
  geceleri gözünüze uyku girmiyorsa,hiçbişey yapmak istemiorsanız,yanlız olmak istiyorsanız
  gezmek istemiorsanız,alış-veriş bile yapmak canınız istemiyorsa
  gazanız mubarek olsun ..
  #77370
 3. 4 4
  en ciddi belirtilerden bitanesi kisinin yavaslamasi hatta durmasidir..
  hareketler, dusunceler her zamanki hizinin gerisinde kalmaya baslar.. gun olur kisi odadan odaya gecmek istemez.. kipirdamak icinden gelmez.. sordugunuz sorulara uzun uzun dusunup cevap verir.. bu soru dogum yilin, yada soyismin ne olsa bile..

  bir de kararsizlik vardir.. en siradan kararlar dahi dunyanin en onemli karariymis gibi vaktinizi enerjinizi almaya baslar.. cikamazsiniz isin icinden.. dusunup durursunuz* bu kararsizlik da sizi yavaslatir.. paralelize olur, donup kalirsiniz.. hicbi sorunu cozemediginizi gormeye baslarsiniz..
  ozguveniniz yara alir.. gittikce coker..
  neden yasiyorum ki sorusu akla gelmeye baslar.. *
  #246474
 4. 2 0
  en kısa iyilesme metodu kisinin kendisidir,beyine placebo etkisi yaptırmak cok önemlidir.
  #246488
 5. 7 -5
  (bkz: sozlugu chat programi gibi kullanmak)
  #246499
 6. 6 6
  devamli uyuma isteginin ortaya cikmasi, kontrolsuz uyku seanslari, asla dinlenmis olarak uyanamamak, herseyden sikilmak, vs...
  #246542
 7. 1 1
  surekli kultablasını degistirmek ve yıkamak, birden bire asırı temizlik yapmaya baslamak ve surekli aynı sarkıyı soylemek olabilir. devamında surekli uyumak ve ya uyuyamamak gelebilir. en onemli sey bu noktada bence belirtileri farketmek ve hemen bir uzmandan yardım almaktır.
  #806217
 8. 5 1
  çavuşu tokatlamak istememek..
  prozac falan kesmez böyle bir belirtide bakırköye doğru yol almalı..
  (bkz: kıh kıh)
  #806962
 9. 8 6
  kişi insanlardan uzaklaşıyor ve günün büyük bölümünü evde geçiriyorsa, depresyonda olabilir.
  #806964
 10. 6 6
  yemek-içmek istememek ya da normalden fazla istemek,bütün gün radiohead dinlemek,yerinden kımıldamamak,sabit noktaya bakılı kalmak,adım atmaya üşenmek,dışarıya çıkmak istememek,sabah programlarına bakınca artık küfür bile etmek istememek,yıkanmak istememek,telefonu uzun süreli kapatmak,tek besinle beslenmek,sigarayı çoğaltmak,insanları dinlemek ama size ne söyledikleri hakkında hiç bir fikir sahibi olmamak,çok uyumak ya da hiç uyuyamamak, bütün günü yatağın içinde geçirmek istemek,kaçıp gitmek istemek ama onun için bile fiziksel ve ruhsal hali olmamak falan falan...
  #808553
 11. 3 3
  kronik alkol alımı..
  #810015
 12. 6 6
  yay burcu olup ta 'ben gelmiyorum, siz cikin' diyorsa, o kisi depresyon dadir. acil yardima ihtiyaci vardir.
  #957374
 13. 4 4
  sözlük ile konuşmak bu belirtilerden biridir.
  #1584270
 14. 3 3
  aklında çok sık aralıklarla hayat çok çırkın repliğinin tur dönmesi.
  #1584311
 15. 1 1
  hiçbir şeyden keyif almamak,sürekli bir mutsuzluk hali ve içine kapanmak depresyon belirtisi sayılabilir.
  #1584327
 16. 5 5
  mutsuz olma, sürekli uyuma isteği, sabahları kalkamama, kalkınca yorgun olma, başkalarının durumunun kendinden iyi olduğunu düşünmek...
  #1904358
 17. 2 2
  sozlugun sol sutunu ile goz goze gelince anlasilabilen belirtilerdir.

  (bkz: bir depresyon olcer olarak sol frame)
  #1904379
 18. 3 3
  sozlugu anlamaya calisirken bir caylagin yasadigi hezeyan durumlari.
  #1904421
 19. 0 0
  sürekli uyumak istemek kendi kabuğuna çekilip kimseyle konuşmamak yanlız kalmayı istemek halidir..
  #1904503
 20. 4 4
  dünyada ne varsa zevk alamama ve hayattaki her şeyi anlamsız bulma. dünyayı, dünya dışından izliyormuş hissi. ruhsal yıkıntı. korkunç bir çöküş.
  #1908170
 21. 4 4
  bayan kişinin saçını kısacık kestirmesi.
  ne kadar inkar edilse de depresyondur bu işte. geçmiş olsundur.

  kulağında müzik olmadan o anın çok boş olduğunu düşünen bir kişinin müzik dinlemez duruma gelmesi. yavaş yavaş gürültüye katlanamaz oluşu..
  #1908188
 22. 3 3
  (bkz: bitse de gitsek)
  #1908274
 23. 1 1
  tvdeki gösterilecek olan, çok beğenilen yönetmenin filmini izlemek için saat kurup, gün boyu beklemek. Film başladıktan kısa bi süre sonra mutfakta ekmek arası yapmak, Buzdolabında aylardır bekleyen bozulmuş yiyecekleri çöpe atmak,çöpü dışarı çıkarmak; filmin son on dakikasını esneyerek izlemek.
  #1908500
 24. 1 1
  aşırı mutlu hissetme ya da aşırı mutsuz hissetme durumlarının göründüğü bir tür hastalık çeşitidir. denge bozukluğudur.
  #1908573
 25. 2 2
  en bunalım şarkılardan bile haz alıyorsanız, dünya başınıza yıkılmış gibiyse, tek başınıza kalmak yanlız olmak tek isteğinizse, kendinizi sigarayla kanka olmuş gibi hissediyorsanız.depresyondasınız.
  #1908593