bugün

Kendimce bu aksamin parcasini sectigim karadeniz muzigi. Ayrica bir oflu olarak bu parcanin yeri bende bir ayridir.
vurucu, öldürücü bir selçuk balcı şarkısı. kemençenin de yeri geldiğinde nasıl bir vurucu etkiye sahip olduğunun da en açık kanıtıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=JRonqjOpiQA
güzel şarkıdır bi ara baya dinlemiştim fakat sonra sıkmıştır.
ismail türüt, davut güloğlu nun temsil ettikleri müziğe aslında ne kadar zarar verdiklerinin kanıtı olan leziz türkü.

ben karadenizli lerin yerinde olsam bu ikiliye dava açar hesap sorarım.
eşsiz bir melodi. sonsuz bir mutluluğa, neşeye dönüşme ihtimali olan bir hüznün şarkısı adeta. selçuk abinin sesindense tadına doyum olmuyor.
her seferinde düşündüğüm tek şey
karadeniz insanı başka seviyor !

öyle gerçek öyle hırçın
yapmacık değil, sanki yeşili ve maviyi yaşıyorlar
aşkta,
aşkı yeşil ve mavi yaşamak ne güzel şeydir,
aşk acısını damarlarına enjekte ediyorlar,
eğlenceli şarkıları ile oynatıyorlar,

bu şarkıda öyle işte,
yandım da öleceğim yürek yarasından
derken
gerçekten ölecekmiş gibi hissediyor insan,
ya da
şarkılara fazla mı anlam yüklüyoruz ne
onu bunu bilmem
karadeniz insanı deli seviyor !
Ah şu sınavlar bir bitse de topraklarıma gitsem dedirten şarkıdır. Trafiğin içinde kalabalığın içinde bu telaşta deniz kokusunu, yeşil kokusunu gönderen şarkı. Sadece kazım koyuncuda var sanıyordum ama bu şarkı da beni yine ankaradan oralara yolladı.
bu gaybana sevdaluk ne yana olsa döner..

müziği ile söylenme tarzı ile 215463242 kez dinlediğim Selçuk balcı şarkısı. muazzam bir müzik.
son 5-10 senenin en güzel 10 parçasından bana göre türkçe olarak. huzur verirken alır götürür uzaklara.
müziği alıp götüren bir ezgiye sahip selçuk balcı şarkısı.
mükemmel bir selçuk balcı şarkısı. dinledikçe dinleyesi geliyor insanın. hüzünlendiriyor duyguandırıyor. eski günleri hatırlatıyor.
sevgilisi olmayan bir adamı daha da üzer bu şarkı.
Trabzon gezisinden dönerken otobüste son ses bu şarkıyı dinlemiştik. En önde oturuyordum bi yandan yolu izledim bi yandan efkarlandim. içime istemişti resmen. Öyle işte güzeldi. (bkz: hayattan zevk alınan anlar)
şukela bir karadeniz türküsüdür.

ha uşaklar ha.
içinde derin bir dinginlik ve çaresizlik barındıran ve adamın tabiri caizse amına koyan şarkıdır.

Gel kaçalum sevduğum
Dağların arkasina..

Keşke bunu dinlerken beraber hislenebilecek bir yarim olaydı, ne diyelim allah olana kıymetini bildirsin.
karadenizi özleten; halen gelmeyen, kim olduğu nerede olduğu bilinmeyen sevgiliye hasreti uyandıran türkü..
O nasıl bir giriştir arkadaş, yani Selçuk falan hiç söze girmese bile en az bu kadar etki eder zaten.
gel kaçalım sevdiğim, dağların arkasından.
yandım da öleceğim, bu yürek yarasından..
Deniz üstünde fener bir yanar bir de söner.

Yandım da öleceğum şu yürek yarasından.
Deniz üstünde fener bir yanar bir de söner..
güncel Önemli Başlıklar