bugün

denize kıyısı olmayan memleketlere gidildiğinde, özlenen, eksikliği hissedilen özel aroma. ayrıca bir (bkz: bülent ortaçgil)şarkısıdır..
deniz kokusu getiriyorum
güneş kavurmuş tenimi
bir sevişme sonrası gibi
neden umursamaz ve yalınım
hiç bilemiyorum

yarım gün uzakta ankara
sokaklarında puslu kentliği oynamak için
yine gazeteleri okumak
yine gece bıkkınlığı
yine sabah telaşlarına
alışmak için
deniz kokusu getiriyorum
dünyanın en güzel,en huzur verici kokularından biri.
garip serinletici,ferahlatıcı bir koku. yosun kokusuyla karışık müthiş bir aroma.
alışkanlık yapan kokudur
yosun + iyot kokusudur
Özel bir koku, genelde deniz kenarinda yasayan insanlar ic bolgelerdeki sehirlere gidince en cok bu kokuyu ozler.
yerini hiçbir şeyin dolduramayacağı bir kokudur. rüzgarla birlikte insanı alır, götürür. sadece bir koku olmaktan öte bir kültürün ifadesidir.
naylon poşetler, izmaritler, içecek kutuları, cam parçaları, arıtılmadan denizlere verilen kanalizasyon ve pis su atıkları sebebiyle kıyısına yaklaşıldığında yüze çarpan ağır lağımsı koku. *
(bkz: sen bide haliç i kokla)
uzun bir süre solunmadıktan sora maruz kalındığında toprak kokusu kadar güzel bir his yaratan kokudur.
(bkz: ankara yı sevmemek)
(#841356)
Tüm bedeni sarsarcasına insanın içine doluveren kokudur. yosunun, terin, tuzun, balığın harmanlanıp göğe, koca bir kıyıya yayılmış hali. Ve bozkırın isli havasından, uçuşan kavak polenlerinin rahatsızlığından uzak güzel bir soluk çektirebilendir.
unutursunuz bunun ne oldugunu eger deniz kiyisindan gelip ankara ya yerlestiyseniz.
iyot kokusuyla karışık, ciğer açan, beyin hücresi yenileyen kokudur. yalnız kaldığınızda çok ilham verici olabilir, aşık edebilir...
bir önceki yıla ait denize giderken giydiğiniz kıyafetlerde,mayoda da hissedilebilen, özlenen kokudur.acilen sıcak denizlere inme isteği uyandırır.
güney sahilleri, deniz ve güneştir bu bülent ortaçgil şarkısı. yalın ve gerçek sözlere sahip nadir yazılardan biridir.
şehir insanı bezdirdiğin de bu şarkıdan alınan gazla tatile çıkılır, tadından yenmez. aşk vardır, tatil vardır, aylaklık vardır, güzel bir bakış açısı vardır. şu yaz günlerinde karşınızda deniz, yanınızda sevdikleriniz, kulağınızda ve burnunuzda deniz kokusu. bu üçlü tarafımdan çok rahat tavsiye edilebilinir. harika zira.
deniz bolgesinde yasayanlarin her gun uynaninca hissettigi, insana yasam sevinci veren anlatilmaz bir duygu veren kokudur.
''deniz kadındır'' der di anneannem; bu yüzden hırçın dır, bu yüzden durgun, bu yüzden bereketli dir, bu yüzden güzel...
denizin bulunduğu yerin temizliğine ve ordaki insan sayısına bağlı olarak değişen koku.
bir koku yayılır mavi enginden göklere. yaşamak gibidir ve derin derin çekersin havayı içine. ciğerlerine dolan kokuyla tuza, yosuna, suya batarsın. yüzündeki gülümsemeyle izlersin denizini hücerelerine kadar ona bürünmüş bir şekilde.
kanalizasyon kokmuyorsa eğer, iyot kokuyorsa nefis koku. başlık bana sabah sabah martı seslerini, onlara simit atmayı, istanbul'un canım vapurlarını, boğazı, ege'yi, biraz yalnızlığı, biraz özgürlüğü hatırlattı. o koku ki, ,insana şiirler, öyküler, romanlar yazdırabilir. bu sebebledir ki sevgiliyle buluşulacak en doğru yer ya bir rıhtım, ya bir liman, ya da bir sahildir.
her deniz farklı..her koku farklı...kokuyu koklayanlar farklı..ve denizlerin kokuları farklı..
tamam şimdi bahsediyorum istanbul'dan,denizinden,kokusundan...

istanbulun ortanca yerinde bir köy var...en denizi o.en kokulusu o...ama en koklananı da o(üzgünüm)...

ortancaköy kokuyor...yanıbaşımda...hem tam da şu an..

asıl soru şu: neden bir martı değilim?
izmirli kızların doğal kokusudur... özellikle saçları deniz kokar.
dizedeki gibi

izmir'in denizi kız
kızı deniz gibi kokar...
ara ara hasret gibi gelir insanın burnununa o koku iç anadolunun kurak topraklarına, alır götürür insanı o eski anılara.

denizin ne demek olduğunu bilmeyenlerin anlayamamayacağı duyguların kaynağıdır o koku.
bunyeye antidepresan etkisi yapan, tum yorgunlulugu, huzursuzlugu alıp yerine dinginlik ve yasam sevinci veren.