bugün

normal birşey mi bilmiyorum, ama doğanın dengesi açısından bana anormal gelen bir gelişme.

üstelik gölü kurutup define aramak için yasal izin alınmış.

gümüşhane'de taşköprü yaylasında bulunan dipsiz göl...
görsel

uzun yıllar önce su içmek için göle yaklaşan sığırların gölün ortasına geldiğinde batarak kaybolmasının ardından adına ‘dipsiz göl’ denilen göl, kar, yağmur ve kaynak suları ile besleniyor.
çevresinde 10 civarında daha böyle küçük göl var.

şimdi gölün suyu tahliye edilmiş durumda, göl havzasında iş makineleri çalışıyor, define arıyor.
görsel

gölde define var söylentisi üzerine bir kişi kazı için başvurmuş. gümüşhane valiliği ile kültür ve turizm müdürlüğü de kazı için izin vermiş.
görsel

insanoğlu hırsı uğruna bir söylentiden hareketle yine bir doğa katliamına imza atıyor.

bölgede yaşayan köylüler de şaşkın ve duruma tepkili.
böyle bir şey için kazı izni ve gölün tahliyesine izin verilmesi akıl alacak gibi değil.

kaynak:
https://www.cnnturk.com/t...z-gole-cevirdiler?page=10

not: sevgili akp'li arkadaşlar. bu doğa katliamı için sizin yandaş medyanız da tepkili.
takvim gazetesi "gümüşhane'de dipsiz skandal" şeklinde başlık atmış bu olaya.
görsel

doğanın korunması için yapılan eleştirileri siyasete bağlamayın o yüzden ve bu katliam için siz de destek olun bir zahmet.
taşköprüyü görünce bizimkiler ( kastamonu ) yaptı zannettiydim ama en azından bizimkiler değilmiş. valilik izin vermese ne olur ki define var diye manda gibi içe içe kuruturlardı orayı. daha geçende 30 metre derinliğinde yarığa düştü kamilin birisi define var diye inmeye çalışırken. iyileşsin başka mağaralara dadanır bir yerlerde sıkışır kalır zaten.

(bkz: doğal seleksiyon)
Ne bulmuşlar 3 metre tarrak mı.
izin veren devlet yetkilisi neyin kafasını yaşamış.
Lan orada define olmadığı çok açık geri zekalınin biri göle taş atmış 40 akıllı çıkaramamış.
Eski haline gelmesi 10 sene sürer.
bakanlık açıklama yapmış demiş ki "izin verenleri açığa aldık ayrıca yapılan kazıda herhangi bir taşınır taşınmaz kültür varlığına rastlanmamıştır". ulan 12 bin yıllık göl kültür varlığı değil miydi? ama adamlar haklı göl kurutulduğu için göle rastlamamaları normaldir.
şaşırdık mı ?
Hiç şaşırmadım.
vatan hainliğidir.
ha bu toprakları düşmana vermişsin ha böyle yok etmişsin.
farkı ne?

(bkz: akp zamanında olmuştur)
gümüşhane valiliği verdiği izin ile ilgili resmi açıklama yapmış.
resmi açıklamada izni verdiklerini kabul etmişler. 12 bin yıllık doğa harikası gölün -ki göl kaynaksız bir göldür- doğal bir sit alanı olmadığına değinmişler.

valilik açıklaması;
http://www.gumushane.gov.tr/basin-aciklamasi2019-49

ekran görüntüsü;
görsel

valilik izin vererek sıçmıştı, bu açıklama ile de sıvama yapmış.

gölü eski haline getirmişler.
nasıl getirdiniz acaba? gölün eski hali şuydu;
görsel

bu hale kaç senede gelir acaba sayın valilik?
güncel Önemli Başlıklar