bugün

dört kadının kafa kafaya verip memleket meselelerini tartıştığı programda ex - model kızımız patlatmış bu cümleyi.
uzun yıllarını paris'te geçirmiş yazarımız da destek vermez mi ?
ondan sonra seyreyle gümbürtüyü.. yaşasın, camiamız yeni mine kırıkkanatlar kazandı.

yoksul ve eğitimsiz köylüleri istemiyoruz şu şehirlerde ya..
duydunuz mu beni köylüler, oturun köyünüzde, rahatsız etmeyin bizi.
yoksa o beyaz türk cilalı faşizmimiz ham yapar sizleri.

(bkz: çobanla profesorun 1 oy hakkına sahip olması)
bu savı savunanlara Atatürk'ün "Köylü milletin efendisidir"lafını ezberletmek gerekir.
'başına çoban seçen bütün koyunlar eşittir.' cevabıyla püskürtülmesi gereken dişisel düşünce.
dağdaki çobanı yine dağdaki pkklı teröristin önüne atıp sonra onun oy hakkında burun kıvırmaktır efendim. öyle ya herkes senin gibi manken olmalıdır sonra mankenlikten kazandığı parayla okumalıdır.
doğru dağdaki çoban roberte burslu giriyor,aysun kayacı ise bunu bile yapmaktan aciz dediğimdir.
yüce atamızın savını çöpe atma girişimidir. bunu söyleyenlerin bir de atamızla övünmesi yok mu?

(bkz: köylü milletin kölesidir)
"senin başbakanın çoban" * diye geri püskürtülmesi gereken laftır
Aysun Kayacı nın skandal haline dönüştürülen yorumu. Herkes Ata mızın lafını hatırlatarak hanım kızımıza karşı gelmektedir. Ancak unutulmamalı ki günümüzün köylüsü geçmişimizin ülke yöneticileri sayesinde Atatürk devri nin köylüsünden bir hayli uzak bir yapıya sahiptir. Siyasetçiler-Köylü-Devlet-Aysun şeytan dörtgeninde en suçsuz nokta olsa olsa Aysun kızımızdır.
maalesef kendini aydın zanneden bir garibin gafıdır sadece. kınamamak gerekir abiler ablalar çünkü aziz nesin ne demiş?

--spoiler--

herşeyi biliyor bu herif,
bilmediği şey yok.
dinden imandan tut,
yalancı dolmanın yapılışına dek.

bilmekle de kalmadı,
eşşek yerine koyup milleti,
öğretti herşeyi.
örneğin nasıl abdest edilir,
gusül abdesti almak için
ne halt edilir.

bir kendisi var herşeyi bilen,
başka bilen yok sanıyor.
herkes kendini bir bok sanır.
ama bu herif,
kendini iki bok sanıyor.
--spoiler--
şu hayatta allah vergisi güzellikle doğmaktan başka hiçbirşey yapamamış olan bir kişiciğin değersiz sözüdür.üzerinde durulması gereken ona destek olan yazarın, kendisini bu manken arkadaşla aynı kefeye koymasıdır.yazara sorsan benim oyum 3, mankenin ki 2, çobanın ki 1 sayılsın demezse...*
Demokrasi arayışlarının had safhada olduğu ülkemizde pepsi içenleri öperek para kazanan bir şahsiyetsiz şahsiyetin söylemiş olduğu ama onun gibi olan çoğu kişinin de aklından geçirip diline indiremediği saçma bir söz.
(bkz: demokrasi budur)
çobanın da aynı şekilde " asıl benim oyum aysu'nunkiyle aynı olamaz " şeklinde itiraz edeceği durumdur.
dağdaki çobanın da bir-iki gün sonra pazar keyfi mikrofonlarına ''aysun kayacı üzerimden reklam yapmaya çalışıyor, ben böyle polemiklerle değil, koyunlarımı gütmemle bilinmek istiyorum, beni rahat bıraksınlar.. siz de böyle davranışlara prim veriyorsunuz.. hem o gitsin de prodüktörlerle kırıştırsın..'' şeklinde cevap vermesi beklenen aysun kayacı açıklaması..
annesinin kendisini evlere temizliğe giderek büyüttüğü, aslı astarı o küçümsediğin çobanın, beyni seninkinden daha iyi çalışıyordur demek istediğim ukalaca söylenmiş, gereksiz bir söz.
söyleyenin niteliğini düşününce üzerinde fazla konuşulmaması gereken, söyleyen kadar değersiz boş laf. eşit olamaz aslında, doğrudur, çobanın oyu 2 katı değerindedir. Aysun Kayacı O'dur ki kendisine 10 koyun bile emanet edilemez, edildiği taktirde 9'unu kurda kaptırır, kalan biriside kurt doyduğu için kurtulur. O çoban üretkenliği ile döver.
kismen dogrulugu kabullenilebilecek bir soylem.
bunun kaynagi ise ulkedeki kanunlarin, yasalarin caydiriciliktan fersah fersah uzak olmasidir. yani hanim kizimizin agirina giden olay, kendisi gibi vergilerini duzenli odeyen biri ile devlet arazisine kacak ev yapip elektrigi de cevrede bulunan direge tel atarak kullanan birilerinin oylarinin e$it olmasi.

kanun yoluyla yaptirim saglanan hadiselere 1 degil 10 ceza veriliyor olsaydi eger, eline kurek alan hickimse hak iddia edemeyecegi yerlere gokdelen dikemeyecek, devletin ve milletin zenginliginden uzakla$arak fakirligin gobek ta$ini catlatmasina da sebep olamayacakti. sanki bilmiyorsunuz, kullanilan kacak elektrigin parasi bile $uan, $u saniye hepimizin cebinden cikiyor.

ha bu soylenilenler ustun koru olarak degil esas manasini kavramaya cali$ilarak incelenmelidir. yoksa hickimse dagdaki coban ile kentteki sosyetenin insanlik degerini kiyaslamaya kalkmiyor -ki kalkamaz da.

oylarin e$itligi ilkesi demokrasinin en temel ta$larindan biridir. ne olursa olsun, halkin hur iradesi soz konusu ise oylarin e$itligi de muhakkak soz konusu olur. dolayisiyla bu soylemin tek yanli$ noktasi "oy e$itligi" ne olan aksi yonde iddiadir. bahsi gecen yonetim "demokrasi" iken, oy e$itsizligine dayali duzenden bahsedilmesi esasinda oligarsik duzenden bahsedilmesidir. oligarsinin temelinde belirli bir elit kesim ve onlarin elitist goru$leri soz konusu olur. ayni zamanda bu yonetimin adina feodalizm de denilebilir (oligarsi benzeri degil, soylemden kastedilen aslinda).
bunu diyene 'atatürk elestirilebilir mi?' diye sorsanız cevabı kesinlikle 'hayır' olur. ama tabi cok oluyor böyle seyler. mesela aynı soruya yine hayır cevabı vericek bir sürü insan, atatürk'ün 'türk milleti zekidir' lafını cöpe atıp aziz nesin hakkında övgü dolu laflar edebiliyor. bu ikinci örnek nerden aklıma geldi ben de bilmiyorum.
atacaksın imamdamına, hapisteki vatandaşla oyunun eşit olduğuna inanacak dedirten cümledir.

türevleri:

tv nin üstüne dantel örtü örten ev hanımıyla oyum eşit olamaz.(çok klişedir)
vidanjör operatörüyle benim oyum eşit olamaz.(gayet pis kokar)
asgari ücret alanlarla oyum eşit olamaz.(benim giyindiğim gibi giyinemez,tüm maaşını saatte yerim)
artoyla oyum eşit olamaz.(gıcığım var ona)

antitezler:

pepsi max içerek hatun yiyenlerle benim oyum eşit olamaz. (ahlaken zedeledi elalemi)
" " içenleri öpenle benim oyum eşit olamaz.(kutu kola kadar değeri yoktur gözümde)
demokrasiyi eşitliğin demo sürümü olarak görenlerle oyum eşit olamaz.(akıldan bahsedemiyoruz çünkü)
köylünün oyu benim oyuma beş çeker.(bağımsız olarak tezek yakmak, dışarıya bağımlı olarak doğalgaz yakmaktan evladır)

ne yazsak nafile. kanun der ki: T.C. vatandaşı olan herkes eşittir. oyları da eşittir böylece. kıçını yırtsa da tarlada tapanda, sürüsüyle dağda olan köylünün üretim seviyesine çıkamaz orası da başka.
(bkz: saçmalanmaz taranır)
birisinin asyun kayacı denen şahşa yediği hamburger ekmeğin, giydiği kıyafetin ipliğinin, çantasının ve ayakkabı derisinin, yediği bilumum sebze ve meyvenin, çobanlarında dahil olduğu tarımla uğraşan köylüler tarafından verildiğini hatırlatması gerektiğini kafamıza sokan aşağlık ifade.

Ayrıca Pınar Kür'ün "sosyalist"likten istifa etmesi yanında insanlıktan da isitfa ettiğini gösteren durum olmuştur.

gelişmekte olan ülkelerde Kapitalizmin eşitsiz gelişme yasasına da dayanarak köyünde aç kalan insanların kentlere yığıldığını, bunun sonucu çarpık kentleşme olduğunu ve bu durumun bizzat egemen sınıflar için bir rant olduğunu ve desteklediğini, Pınar kür bu yaşına kadar anlamamışsa, bu hayatı boşuna yaşamış demektir.

Hanımlar, o insanlar ve sonuçları bir sistemin ürüdür; bir sistemin yaratıcısı değil, aynı sizin gibi. Sizin "elit" olmanız, ürün olmadığınız anlamına gelmez.

Size sağlam bir yazı döşenmek haktır, müstehaktır.

ayrıca, aşağılamanın tahribatından kurtulmak için aşağılanan ya yakınındaki en zayıfı aşağılar yoksa da yaratır. (aşağılama ilişkileri üzerine tezlerden)
aysun kayacı'nın demokrasiyi iyi bir şekilde algılamadığını gözler önüne seren bir söylemdir.
dağdaki çobanın oyu senle eşit olmayabilir, ama bunu o insanın yüzüne söyle bakalım sn. kayacı, sana eşitliğin nasıl olduğunu bizzat göstereceğinden eminim. *
Gereksiz bir kişiden felsefik bir söz.

Aslında detaya indiğinde doğru olması gereken söz. Mesela okuma yazması olmayanların seçme ve seçilme hakkı olmaması gerekli bir şey. Yaşsınırının alt kademesi varsa üst kademesininde olması lazım. mesala 80 olabilir. Muhtarlık seçimi, yerel seçim ve genel seçim gibi sınıflandırmalar yapılmalı. Mesela ilkokul mezunu genel seçimde oy kullanamasın, diğerlerinde kullansın. Mesala lise mezunu olmayan muhtarlık haricinde seçilme hakkı olmasın. v.s.
(bkz: aysun kayaci ile cobanin oylarinin esit olmasi)
Kendini üstün gören,sözüm ona okumuş ama yontulmamış ademoğlu söylemi.