bugün

bir konunun çözülmesi için yargı organlarına başvurmak.
kişinin uğruna savaşmayı göze aldığı, benimsenen yol.
bir sinema flimidir.
genelde boş olan.

(bkz: kafka)
(bkz: tava)
inanılan,gerçekleştirilmeye çalışılan fikir birliği.

(bkz: bağımsızlık davası)
(bkz: çeçen davası)
(bkz: cihad davası)
(bkz: franz kafka)
(bkz: der prozess)
(bkz: Le Proces)
tayyip'in sık sık kullandığı kavram. tayyip'in davası nedir?

a) makam
b) para
c) tarihsel kişilik olmak
d) türkiye'yi din devleti yapmak
e) toplumu dindarlaştırmak

cevap: tam hepsi değil, ama hepsinden var.

-her yere imam-hatip açıyor: toplum dindarlaşacak zannediyor, tam tersine yozlaşıyor.
-devleti din eksenine sokmaya çalışıyor: hangi yoruma göre? zorunlu bağışla (rüşvet?) yapılan yurttan (türgev?) hayır gelir mi? ihaleler...vs
-isviçre bankaları: ......
-halife-i ruy-i zemin: daha büyük makam yok.
-tarihe damga vurmak: tanzimattan beri süregelen yenilgiyi sonlandırma iddiası. (kendisi bizzat söyledi)
halbuki Josef K. sebep belirtmeden kendisini yargılayanlara şöyle deseydi herşey çok daha güzel olabilirdi: çekerim emaneti skerim adaleti ulan!
--spoiler--
okunası kafka kitabı.
--spoiler--

josef k.'nın kendisini infaz edecek adamlardan neden kaçmaya çalışmadığını sorgulamışımdır.
kafkanın kapitalist hukuk sistemini ve toplumu eleştirdiği okunası modern öyküdür.
--spoiler--
josef k. ölmedi, yüreğimizde yaşıyor.
--spoiler--
türkler için hiç de yabancı olmayan bir konu barındırmakta. aslında cidden orjinal bir konusu var, ama bana çok tanıdık geldi. okuduktan sonra avukat, hakim ya da savcı olmak isteyenler bu kararlarını yeniden gözden geçirmek isteyebilir.

http://www.edebiyathaber....fkanin-davasi-yayimlandi/
içerisinde pek çok soruyu barındıran, hukuk sistemini eleştiren zamanın ötesine geçmiş kült romandır.her okuduğunuzda yeni sorularla karşılaşırsınız ve yeni anlamlar çıkartmaya başlarsınız. Romanı okuduktan sonra Ntv çizgi roman klasiklerinden dava'yı okumanızı öneririm. Çizimleri gayet başarılı ve serinin en iyi çizimlerinden birine sahip. Josef k. çizimlerinde franz kafka kullanılmış.
Bir franz kafka kitabıdır. (bkz: franz kafka)
Varoluşçuluk felsefesi temeli üzerinde incelendiğinde doğuştan gelen suçluluk, sorumluluk gibi kavramların hikayesidir aslında dava. Öte yandan iletişimsizliğe, bürokrasiye ve hukuk sistemine yönelik ağır eleştirilerde bulunur. Baş karakter Josef K. yine bir sabah uyanır, ama bu kez "dönüşüm"de olduğu gibi dev bir böcek değil, bir suçludur, tutuklanır, bir davası vardır, ancak bu davanın ne olduğunu bilmez. Bu uyanışla beraber kafka absürdizmi bir kez daha yakalanmış olur.
franz kafka'nın kafa yedirten romanı. insana '' lanet olsun sebebi neydi ki '' dedirtir. sevgili kafka nasıl bir zihnin var. bunu yazabilmek gerçekten inanılmaz. seninle tanışmak çok isterdim.
mahkemelik olaylardan anlayanların mesaj atması dileği ile.
kafka'nın düşündüren öğreten kitabı.

"kuşku altında olan için hareket hareketsizlikten iyidir, çünkü hareketsiz duran kendisi de bilmeksizin, hep bir terazi kefesinde olabilir ve günahlarıyla tartılabilir."
Franz kafka'nın başyapıtlarından biridir. Evet.
Bir kafka kitabıdır. Daha yeni başladım ama burada da yazarın yargı sistemini eleştirdiğini bir gerizekalı bile anlar efendim. 20. yüzyılı korku imparatorluğu olarak adlandıran kafka bu dönemde insanların suçsuz yere bir türlü bir sonuca varılamayan davalarda yargılandıklarını anlatmış.
amiyane tabirle al eline bir kaya nereye dayarsan daya tadında bir kafka eseri.

--spoiler--
hiç sebepsiz başına iş açılan bir adamın suçsuzluğunu ispat etmek için mahkeme, mahkeme dolaşmasını anlatır.
--spoiler--
Josef k diye yazılır yürüyen taşak diye okunur.
--spoiler--
davalı ve davacı; josef k. ve toplum
--spoiler--

--spoiler--
'adaletin hareket etmemesi gerekiyor, aksi halde terazi sallanır ve doğru ölçmez'
--spoiler--
Bana çok ağır gelen bir franz kafka kitabı. Sanırım bir distopya anlatılmakta.

--spoiler--
Ortada bir dava var ama neden açıldığı asla bilinmiyor kitap boyunca. Ama sürekli davadan bahsediliyor bu da beni çok sıktı ve yordu açıkçası. Merak edilebilecek çok şey var ama hiçbiri açıklanmadan kitap sona eriyor. Kısacası sadece sonuçlar var nedenlere yer verilmemiş.
--spoiler--
Dava bir tehdit değildir. Davayı tehdit olarak görüyorsanız malsınız demektir. Ayrıca sürekli bu uyarıyı alıyorsanız da kanun tanımaz bir malsınız demektir.
güncel Önemli Başlıklar