bugün

aklı beş karış havada, yarım akıllı, düşünme potansiyeli eksik insan.
kafası çalışmayan gereksiz yere konuşan saçmalıyan insanları aşağılamak için kullanılan kelime
seda sayan'ın türkçemize kattığı nadir laflardan
laz pacino adlı yazarın pek sevdiği hakaret, ben de onu seviyorum o ayrı.
bu kelimenin diğer argo kelimelerden farklı bir söyleniş tarzı vardır. bu sebeple tercih sebebidir. en yoğun köpürme halinde bu kelimeyi söylemek bile büyük bir rahatlama sağlar. işte bu kelimeyi telaffuz ederken o 'g' ve 'k' harflerine yapılan vurgu var ya... ben ona bitiyorum işte!!!
çakma konversler gibi , ya da şu pahalı çantalar gibi ; kendilerini olmadıkları kadar zeki ,tam donanımlı olmadıkları konularda uzman , tartışmaya gelince uslup bilmedikleri halde dialetik felsefe parçalayabilecek kimseler gibi gösteren çakma entel , çakma politikacı , çakma politikacının bi boktan anlamayan anca havhavlayan köpeğidir dangalak.. en acısı kendi farkında değildir. ben de böyle bi dönem geçirmiştim, misal 16 yaşlarında her konuyu ben bilirim , her fikrim yeni bi ideoloji kıvamında sanırdım , okula geldim , baktım adamalr benim "x şudur" cümlemi kurabilmek için deneyler semineler yapıyolar. benim unuttuğum cümleyi , yok böyle değilmiş hefe diye bana söylüyorlar. o zaman bu dangalaklığı bıraktım.. mamahif ,bunu görüp , kabullenmek yerine ,dangalaksınız kardeşim bak dedikleriniz böyle değil dersen , nasıl bi hazımsızlık ve olmadığı bi şeyi aynada öyleymiş gibi görmedir ki , sensin dangalak böö derler..
gerçek anlamı; gereksiz konuşan kişidir.
kakalak ın kardeşi akıl fukarası.
bazıları seda sayan'ın türkçeye katkısı sanıyorlar bu lafı, olsun, onları öyle sevmek lazım.

vakıa şu ki bu sözcük epey bir eski, dang dung konuşmak, dangıl dungul hareket etmek, dangadak, dank etmek laflarında da görüleceği üzere dang ya da dank adlı yansıma sesinden geliyor. ortak yan-yön ise zırvalamak. dangalak ya da kısaca dangoz ise bunun sıfat hali, saçma sapan, pervasızca konuşan-eden anlamında. öz be öz türkçe, atalarımızdan miras.

(bkz: seda sayan kim lan)
(bkz: hasbinallah)
GERÇEK ANLAMI 'GEREKSiZ KONUŞAN KiŞi'DiR.
söylenişine hayran kaldığım kelime
GEREKSiZ KONUŞAN KiŞi.
tdk : akılsız, düşüncesiz.
fatih altaylı nın son zamanlarda sıkça kullandığı kelimedir.

bir örnek için; http://www.youtube.com/watch?v=O1jEy6cxsig
Bir araya gelip kurdukları cemiyetin her bir üyesi.

http://www.karalahana.com...dangalaklar-cemiyeti.html
söylemesi zevk veren en bi güzel türkçe(tabii türkçe ise) kelimelerdendir. dangalak!
çok etkili bir hakarettir.
soyleyen kisiyi rahatlatir.
kanser hastası olan birine ''ya bizim bilmemkim de kanserdi, 6 ayda gitti'' muhabbeti yaparak düşüncesizliğin bokunu çıkaran insan türü.
Milletin seçtiği lidere diktatör diyebilecek kadar eksik beyinli olan insanlara verilen genel ad.
sanal alemde özellikle uluda çok bulunan düşüncesiz budala akıl yoksunu kişilerdir.
Patavatsızin tekidir.
güncel Önemli Başlıklar