cumbalı evler

 1. 1.
  mimari bir yapı olmaktan öte, bir şahsiyet ve kültürün temsil edildiği sıcak ve huzurlu yuvalardır.

  cumbalı evler; dünyanın çeşitli yerlerinde de kullanılsa da, anadolu da en yaygın bir şekilde kullanılmış ve anadolunun dışında hiçbir diyara da bu kadar yakışmamış ve karakteriyle özdeşleşmemiştir.

  bu evlerin inşası esnasında; insan ruhunun mu maddeye, yoksa maddenin mi insan ruhuna hükmedeceği arasındaki tercih birincisinden yana kullanılmıştır.

  cumbalı evleri maddeyle değil manayla özdeşleştirmek gerekir. mesele, bir evin ikinci katına balkon gibi bir çıkıntı yapıp ta, "işte size mimari!" demenin ötesindedir.

  gerçek mesele, o mimarinin içine insan ruhuna ait bazı ortak değerlerin müşahhas planda en saf ve temiz haliyle ifşasıdır.

  kendi bulunduğu zamanın rengi ve ahenginin uyumu içerisinde bu ifşaat, güzellik ve estetik abidesidir!

  bazı mekânların verdiği huzur için; mekânın ruhu denir ya! işte bu yapılara insan ruhu üflenmiştir.

  kültür, ahlak, aile akrabalık, komşuluk, sevgi, saygı, muhabbet hep bu ruhun içinde harmanlanmıştır. böylece insan ruhuna bir hayat alanı açılmış; en güzel anlar, anılar, soylu ve yüce duygular ve davranışlar bu alanlarda hayat bulabilmiştir.

  şimdilerde sıkça duyduğumuz, dört köşe ve betonarmeden ibaret apartman yığınlarının; "4+1 odalı, çift balkonlu, manzaralı, bilmem ne lüksünün bilmem ne konforu içinde" dairelerini düşünelim!

  sayısız güzelliği ve gizemi barındıran insan iradesinin; ruhsuz, duygusuz, acımasız, kaskatı bir maddeye esir edilmesinden başka nedir?

  edit; anlatım bozukluğu yaratan bir kelimenin başka bir kelimeyle ikamesi
  #15869178 :)