bugün

descartes felsefesinin başlangıcıdır.
bi de buna alternatif bi bakis vardir.
(bkz: cogito ergo Deus est) seklinde.
ene descartes'a ait olan ve türkçesi düşünüyorum öyleyse varım olan deyişin orjinal hali.
(bkz: cogito ergo mahpu sum)
(bkz: düşünmüyorum ama yine de varım)
(bkz: düşünülüyorum öyleyse varım) *
...
"To be or not to be" değil.
"Cogito ergo sum" hiç değil...
Asıl iş, anlamak kaçınılmaz'ı
Durdurulmaz çığı
Sonsuz akımı.

Ahmed Arif'in felsefik şiirine ilham olmuş Descartes sözü.
(bkz: hep düşünüyorum ben niye varım)
(bkz: dusunuyorum oyleyse varim)
descartesin kaderci anlayışını anlayışını ortaya koyan özlü söz, vecize...
halbuki bilime inanan bir insan, varım o halde düşünüyorum demelidir...
düşündüğüm için pişmanım, keşke var olmasaydım'ın olumluluk hali.
'camus'un isyan ediyorum o halde varım biçiminde ele aldığı önerme.
(bkz: düşünmüyorum öyleyse malım)
italyanca ''penso dunque sono'' .
(bkz: aramaya inanmak)
görsel
descartes'in ünlü mantık savı.
(bkz: düşünüyorum öyleyse varım)
Descartes'ın ünlü deneyi.

Neden?
Amacı gerçeği bulmaktı, kesin bilgiler üzerine kurulu ve gerçekler ile bağdaşan bir dünya prezantasyonu kurmaktı.
Ve Bunu yapmak için önce kaçınılmaz, karşı koyulamaz, şüphe duyulamaz bir gerçek bulmak zorundaydı.

Nasıl yaptı?
Kesin olmayan her şeyden şüphe duydu.
Ama septik bir şüphe değil, sadece kesin olmayandan, gerçekliği kanıtlanmamış olandan şüphe duydu.
Metodik ve rasyonel bir şüphe.
Buradaki şüphe bilinçli bir şüphe idi.

- Önce duyuları sorguladı. Çünkü duyular onu bir defa yanıltmıştı. (optik illüzyon; balmumu örneği) onlara güvenemezdi.
- Sonra matematiği sorguladı. Doğru bir düşünceden yola çıkarak yanlış bir sonuç bulmak mümkündü.
Buna da tam olarak güvenemezdi.
- Sonunda, gerçeğin varoluşundan şüphe duydu. Bazı Rüyaları görürken de gerçeği yaşadıgımızdan tam olarak emindik.
Bize gerçek olduğumuzu ve hayali birer karakter olmadığımızı ne kanıtlıyordu? Bize bilincimizin dışında bir dünyanın varoluşun ne kanıtlıyordu?
Descartes bilinci dışında bir gerçeğin (dünyanın) varolduğuna olan inancını o an durdurdu.

Sonuç?

Şüpheye karşı koyabilen, dayanabilen tek şeyin şüphe etmek olduğu kanısına vardı.

Şüphe etmek düşünmekti, sevgiydi emekt... Pardon şüphe etmek düşünmenin, düşüncesinin bir parçasıydı.

Böylece descartes birinci gerçeği bulmuştu. Düşünce varsa, o da olmak zorundaydı.

"düşünüyorsa vardı"
5 duyu organın yanıltılabilmesi ve düşüncenin yanıltılamaması yüzünden Rene Descartes'in söylemiş olduğu düşünüyorum öyleyse varım anlamına gelen sözdür.
ayrıca cogito sözlüğün sloganı sayılabilir.
ismail abi'nin ağzından burak aksak'ın fikriyatında: ''şuradaki ağaçlar da öyle duruyolar ama ben düşündüklerini hiç sanmıyorum'' şeklinde çürütülmüş önerme. *
Husserl'in "eidetic reduction"unun habercisidir.["fenomenolojik indirgeme"]
Düşünüyorum,öyleyse varım.Ünlü philosophia descartesin sözü bu sözü bir gece ekmek fırının içinde yatıp kalktığı an söylemiş.
descartes'ın ünlü bir sözü.
bu sözün üzerine francis bacon "hadi lan oradan hıyar" demiştir ama tarih kitaplarında geçmez bu.

yazmamışlar.
var olduğu için şüphe eden bir insanın, şüphe ettiğim için varım, demesidir.