bugün

(bkz: büyüyünce sadece sevgiliyle buluşmaya giderken yıkanmak)*
hatta ilgili yerlerde belirtildiği üzere pazar günü banyo yapıp bizimkiler izlemek gibi olan eylem.
(bkz: pazar banyosundan sonra pazar konseri izlemek)
çocuklukta zayıf olan bünyeye zatüre gibi ciddi bi hastalığı musallat etmemek amacıyla uygulanan aslında halen devam eden * uygulama
(bkz: sadece pazar günleri yıkanmak)

arıyorum o halde varım ohhhh.
pazar konseri, bizimkiler, pazar banyosu... evet evet her türk vatandaşı aynı yollardan geçiyormuş da haberimiz yokmuş.
kardeşler sırayla banyo yaparlar pazar geceleri.ertesi gün okul vardır ve anne banyo yapmak istemeyen çocukları böyle yola getirmeye çalışır.bense bana ne anne ben cumartesi yapıcam derdim hep. komplikasyon aka tabuları yıkmak isteyen çocuk. **
90'larda çocuk olmanın farzlarından biri..

(bkz: 90 larda çocuk olmak)
anne baba tarafından yıkandığının göstergesidir.

sırf o sebeple,yıkanmayı sevmeyen bir sürü çocuk vardır.
önce ovarak derinizi yüzerler, sonra sıcak su ile haşlarlar, gözüme köpük kaçtı diye ağlarsan kafana bir sabun yersin, su çok sıcak diye bağırmanın ödülü tas ile kafana vurulmasıdır. *
iyi ki pazar günleri yıkanıyormuşuz, niye evden kaçmayı akıl edemedim acaba..
efendim,büyüdük kurtulduk..
(bkz: çocukken cenabet olmamak)
bütün bir haftanın getirdiği kirliliği çıkarmak için daha da sıcak suyla yıkanıp haşlanmamıza neden olan eylem.
(bkz: kuşu kalkmaz)
yıkanmamın zor oluşundan kaynaklanır. leğenin içine oturup maşrapayla yıkanmak her babayiğitin harcı değildir.
eskiden evlerde sıcak suya ulaşma imkanının bu kadar kolay olamamasından dolayı bir seremoni halinde cereyan eden eylemdir. (gerçi bugün de hala bir çok evde sıcak su konforu yoktur) banyolarda soba olurdu ve sadece pazar günleri yakılırdı. ve kızma banyo denirdi bu tür banyolara, o zaman için baya bir lükstü. sona kalan kardeşin dona kalma ihtimali fazlaydı. okullarda pazartesi günleri temizlik kontrolü yapıldığı için muhtemelen banyo günü pazara denk getiriliyordu.
tırnaklar da bu aktiviteden sonra kesilir, bir hafta boyunca pençeye dönen tırnakların kesilmesiyle parmaklar bir acayip olur insanın içi bir garip olurdu. velhasıl kelam banyodan önce de bizimkiler seyredilmezse olmazdı.*
genelde ilkokul cağında çocukların terlerinin kokmadığı dönemde, hafta boyunca beklenen okula hazırlık amacıyla tırnak kesimi ve temiz pijamaların giyilmesini de içeren pazar günü aktivitesi.
ailecek banyo yapılır,anne çamaşır yıkar,ütü yapar,çocuklar babalarıyla oturur tv izlerdi.sonra anne de gelir son ödev kontrolleri yapılır,anne baba öpülür ve yatılırdı.***
yıkanmanın akabinde yapılan iş için ise:
(bkz: parliament cinema club)
90'larda bir çocuk: -anne ben bi duşa girim
-oğlum saçmalama bugün pazar mı??
-aa doğru yaa!!
nasıl dayanıyormuşuz bu duruma. sanırım biz büyüdük ve kirlendi dünya.
sıkıyosa başka bir gün yıkanılmalıdır, böyle olan bir durumda pazartesi sabahı öğretmen tarafından tonla laf yenmektedir, laf yememek için sadece pazarları yıkanılır ve sadece pazartesi yapılan rutin temizlik kontrolünden başarılı bir şekilde geçilir.
istanbul'un suya muhtaç olduğu günlerde, 90 ların ilk yarısı, pazar günleri akşam üzeri anne veya baba tarafından banyo yaptırılan çocuk ve banyo akabinde izlenmesi muhtemel bizimkiler dizisi. işte benim çocukluğumun unutulmaz hatıraları...
zamanın şartları, annelerin bizi fresh bir halde okulun ilk gunune gonderme istegi dolu eylem.bizim icin soylenecek tek soz 90 larda cocuk olmayı unutamamak olur.
anne-babanın, cocugu banyodan cıktıgında ona sıcak bir ortam hazırlamak icin sobayı yakarak destekledigi rutin.
su sıkıntısının baş gösterdiği bu günlerde çocukluğa dönmek için denenmesi gereken kokulu durum.