bugün

yüksel yavuz'un 2007 de çıkmış filmi. filmin eksiği gediği vardır, lâkin şu filmden üç dört tane daha yapılsa kürt sorununun anlaşılması ve çözümü hakkında daha sağlıklı düşünebileceğiz.
vedat yıldırım belgesel/filmin öyle yerlerinde girer ki... ayrıyetten, kaliteli görüntüler eşliğinde filmi bulmanız çok zor, kürtçe ve almanca konuşmaların olduğu kısmın altyazısı hazırlanması gereken film... özellikle almanca. bilmem anlatabildim mi.
alt yazılısı çıkan, Yüksel yavuz filmi. burdan: http://www.youtube.com/watch?v=wCBAOz0ElDY
ne yapalım şimdi toprakları isteyene verip orta asya ya mı dönelim.
filmden bunu anladım.
klasik bir proboganda tarzı begesel. geçti bunların devri ayrıca yalan yanlış şeylerle dolu.
çok cesur bir metine sahip belgesel.

yüksel yavuz, belgesel boyunca kızgınlık, kırgınlık ya da adı her neyse iki tarafı göstererek anlatmaya çalışmış. tabii bu durum bazı beyazlarca "ulan öyle mi oldu, bize de bunu yaptılar" nidalara sebep olmuştur. bu beyaz dediğim insanlar ece temelkuran'ın ölmek ve bayılmak başlıklı yazısında zehirli diliyle belirttiği "başına gelmeden başkasının halinden anlamayan insanlar"dır. belgeselin temelinde de tam böyle ece gibi zırto hümanistlere karşı bir tavır alınmış.

--spoiler--

usta birliğine gittiğimde acemide ne olduğumu sordular, hamburgerciydim dedim. havancı yaptılar

--spoiler--

unutmadan ismail beşikçinin belgeselin içinde olduğunu da belirteyim.