bugün

(bkz: bonibon)*
"re re re
ra ra ra
gasra gasra
cim bom bom"

bi mana veremediğim tezahürat gibi bişey. gs li sözlükçülerden acilen açıklama bekleyen başlık.
eskiden galatasaray lisesi şimdiki gibi "gs" kısaltması ile değil "g"* harfi ile temsil edilirdi. rivayet odur ki bir şekerci hap şeklinde yaptığı sarı kırmızı şekerlere ci bon bon ismini vermiştir. lise kapısı önünde satılan bu şekerler için satıcının "haydiii ci bon bon" şeklinde yaptığı satış sloganı, daha sonra öğrenciler tarafından beğenilerek galatasaray maçlarında tezahurat olarak söylenmiştir.
galatasaray'ın yıllar önce isviçre'de bir takımla oynadığı avrupa kupası maçında, isviçreli taraftarların takımlarına söylediği tezahüratı galatasaray taraftarlarının beğenmeleri üzerine kendi takımlarına uyarlamaları sonucu ortaya çıkan bir şey.
nasıl ortaya çıktığı konusunda çeşitli rivayetler olan fakat nereden çıkarsa çıksın avazımız çıktığı kadar bağırarak söylediğimiz anlamsız ama çok anlamlı tezahurat.*
hop tirililay laaaaay lay lay li laaaay loooom.

seeeen gidinceee bak neler olduuu
kalbimin ucuuu yandıı tutuştuu (by hababam; inek şaban feat dom dom)

tanım içermemesinden dolayı silecek moderatöre not: tanım mı? yoksa siz bu kadar saçma sapan bir şeye tanım mı bekliyordunuz? işte tanım; lay lay li laaay loom.

işin bir de re re re ra ra ra kısmı var; ne sen sor ne ben söyleyeyim. belkide tarihte hiçbir taraftar kitlesi tezahürat yapayım diye kendini bu kadar rezil etmemiştir. şimdi galatasaraylı bir baba ve çocuğunun yaşadığı diyalogdan kesitler okuyoruz:

- baba re re re ne demek?

+ bilmiyorum oğlum.

- peki ra ra ra?

+ onu da bilmiyorum.

- gassay gassay?

+ normalde galatasaray olacak o, dilimiz dönmüyor tam, odur heralde.

- cim bom bom? isim tamlaması mı yoksa tek tek anlamı var mı?

+ sanırım yok.

- hadi ben küçüğüm lay lay lom cim bom bom diyorum, sen koskoca adam utanmıyor musun böyle bağırmaya?

+ eeeeeeee... ama biz feneri 1911 de 17-0 yenmiştik oğlum!

- oleeeeeeeey, ğğaaaaa ciiiim booom booooom!!!

----mutlu son----
hikayesi angllara kadar dayanmaktadır. northumbria kralı xi. jim'in galatasaray aşkına binaen beste haline getirilmiştir.

bir diğer hikayemiz için;

(bkz: galatasaray ın mor forması ve kelt tarihi)
Galatasaray Spor Kulubü nün kurulduğu 1905 yılından itibaren bazı sloganlar kuluple özdeşleşmiş ve tarihsel bir boyut kazanmıştır.Bu sloganlardan en ekisi Galatasaraylı Ruşen Eşref Ünaydın a ait olan :"Dayan galatasaray" sloganıymış .1924 yılından itibaren yepyeni bir slogan "RE RE RE RA RA RA GALATASARAY GALATASARAY CiM BOM BOM ".mektepli mektepsiz binlerce galatasaraylı artık bu sloganla takımı coşturmaya başlamış.Bu sloganı Türkiye ye getiren Sabit Cinol dur. Cinol eğitim için gittiği isviçre de aynı zamanda futbol oynuyordu Futbolcusu olduğu Servette kulubünün sloganından esinlenen Cinol bu sloganı galatasaraya uyarlamış ve bu adptasyon çalışması kulüp ve geniş çevrelerce benimsemiş.75 yıllık bu tarihi slogan bugün galatasaray ile aynı anlamı taşımaktadır.

alıntıdır. *
şöyle ki zamanında Fransızca bir şarkıdan feyzalınmıştır. "j'aime bonbon" Fransızca'da "şeker severim" anlamına gelmektedir. Burada önemli olan anlam değildir; şarkının ritmi ve sözün söylenilmesinin hoşluğu bir süre sonra cümleyi Galatasaray ile bütünleştirmiştir. Türkçe'mize "cimbombom" olarak geçen bu kelime google translatete Türkçe bir sözcük olarak algınlanmaktadır.
isviçre'den arak bir slogandır.

http://www4.cnnturk.com/2...vette/651705.0/index.html

görsel

görsel

http://cimbom.nedir.com/

(bkz: cimbom sloganının çalıntı olması)
güncel Önemli Başlıklar