bugün

Evet değildir. Iki farklı zamanda baktığınız ırmak bile aynı değilken, nasıl o cumhuriyet halk fırkası ile bu chp aynı dersiniz ki. Felsefi bi bakış açısı olsada doğrudur, rasyonel tutumdur, özellikle evimin karşısında chp bürosundan sabahtan beri kılıçdaroğlu türküsü dinlerken sinirlenip daha bi katıldığım düşüncedir, arabanızı gezdirin arkadaş büronun önünde bağırtip durmayın.
bu mantıkla bakıldığında madem chp o zamanki chp değildir, şimdiki chp yi de o zamanın chp sinin yaptığı hatalar yüzünden suçlamamak gerekir.
Rasyonel çözümlemem den ve gürültü nün hoşuma gitmemesinden dolayı nankör ithamına uğramama sebep olan düşüncemdir. Ya arkadaş yani cumhuriyeti kurduğunu iddia eden arkadaşlar yüzünden ben bu gürültüye katlanmak zorunda miyim, yani iyi güzel ben de anlayışlı bir insanım, ama sabah 10dan 16ya kadar aynı gürültüyü dinletenler in cumhuriyeti kurma ihtimalleri mi yüksektir yoksa benim nankör olmama ve doğruyu söylüyor olduğum ihtimali mi.
chp cumhuriyeti kuran parti değildir. cumhuriyeti kuran fraksiyonun içinden çıkanlar tarafından kurulmuş bir partidir. aynı kadro içinden çıkan farklı bir grubun kurduğu bir başka parti ise kapatılmıştır. yanılmıyorsam ana damar anadolu müdafa-i hukuk cemiyetidir.
(bkz: serbest cumhuriyet fırkası)
katıldığım önermedir. chp denen örgütün partileşmesi 1960 yılına kadar gerçekleşmemiştir. cumhuriyet kurulduğunda ve devrimler yapılırken ortada parti anlamına gelebilecek bir chp yoktur. içinde her telden insanın yer aldığı karışık bir jöledir 1923-60 arası chp.
Aksini iddia edenler iki kez girdikleri ırmakların bile aynı olduğunu iddia ederler, halbuki ikincisi hep daha kirlidir. Atatürke saygı onun partisinin farklı olduğunu kabul etmeyi gerektirir, ikinci kemal nara lari atatürkun düşünce gücünü küçültmek atatürkçü düşünceyi basitleştirmektir bence. Hem kim 6saat boyunca beni rahatsız etme hakkını elinde tutuyor, atatürk ün nezih ve çağdaş bir hayat yaşamamız için bıraktığı devleti bu cumhuriyeti biz kurduk o yüzden bize katlanacaksiniz diyenler mi. Ben nankör değil atatürk ün sadık bir seveniyim, ona saygı duyduğum içinde o'nun partisi ile şuan ki partinin aynı olamayacağını söylüyorum.
e değildir çünkü chp cumhuriyetin ilanından sonra kurulmuştur.
cumhuriyet: 23 nisan 1923
chp: 9 eylül 1923