bugün

orhan pamuk'un ilk romanı.
(henüz bu başlığın açılmamış olması düşündürücüydü)
orhan pamuk'un bir ailenin uc kusagini anlattigi ve ilk bölümü sahaser olan ikinci bölümü kasan ücüncü bölümü ise buyuk bir huzurla okunan romani.
harika bir kitap.. orhan pamuk'un iyi bir hatip olmasa da iyi bir romancı olduğunun kanıtlarından. okuyunuz.
orhan pamuk'un siyasi kimliği bir yana bırakaraktan bir yorum yapmak gerekirse zekice yazılmış bir kitaptır. Ölmeden önce mutlaka okunması gerekir.
[muhittin'in yeri'nde geçen bir diyalog]

yurdakul oturduğu yerde huzursuzca kıvrandı. "yalnız benim çok işim var abicim. patron geldiğinde her şeyi hazır etmezsem çok kızar."
"haydi canım... muhittin abi kalender adamdır."
"ne muhittin abi'si canım? muhittin abi iki yıl önce öldü. şimdi burayı cevdet bey işletiyor. cevdet bey ve oğulları..."

alper canıgüz - tatlı rüyalar
Gerek kurgu gerekse içerik olarak tipik bir Türk edebiyatı ilk dönem roman anlayışınının eseri olan Cevdet Bey Ve Oğulları; dikkat çekici kültür çatışmalarına sahne olmakla beraber imgesel anlamda da güçlü olarak addedilebilecek nitelikte bir eserdir.Velhasıl kelam zannımca bu özellikler bile (göreceli olmakla beraber) yazarın ona gelene başta kara kitap olmak üzere çok daha başarılı ve okunası kitapları olduğunu unutturmamalıdır.
orhan pamuk'un ilk önce babasına okutup sonra da babasının sen bir gün nobel alacaksın dediği kitaptır. yanılmıyorsam kitabı yazdığında 22 yaşındaydı pamuk.
(bkz: kiralık konak)
bakınız değil de karşılaştırınız demek daha kolay olurdu sanırım. bkz de ismi geçen kitabın daha fazla betimlemeler eklenip boyutunun bu sayede 4 katına çıkarılması gibi bir şeydir bu kitap. elbette ki bir konuyu bir kişi, roman teması yaptı diye bir daha kimse onu kullanmayacak değil tamam da kahramanlar birebir özdeşiyorsa, her iki kitabın da başı-sonu aynıysa, aynı olaylar aynı şekilde kitap içinde cereyan ediyorsa bu çok da olağan olmasa gerek. ilk romanı olarak konuyu düşünmeden sadece betimlemelere ve bu betimlemeleri sergileyeceği sonu gelmez cümlelere kendini kaptırmış görüntüsü çizen mr. pamuk, daha sonraki zamanlarda işin iyice suyunu çıkarıp intihale kadar kendini götürecek (bkz: beyaz kale) bu çalışmalarının yanında birtakım politik nitelikte uluslararası çalışmaları sayesinde * nobel edebiyat ödülü sahibi de olacaktır. bu bakımdan ismi geçen kitap, nobel yolu'nun başlangıç noktası niteliğini de taşımaktadır aynı zamanda...
orhan pamuk'un anlayabildiğim ve anlayabildiğim için sevdiğim tek romanı.
refik, muhittin ve ömer. birbirinden çok farklı üç adam. hayatta tek dostları, diğer ikisi; üçünün de. ve bu üç adam çokça sorgulamakta hayatı, her biri farklı yönlere akarken; cebelleşmekte gençlik hayalleriyle, savunduğu düşüncelerle, gelecek arasında.

zaman akıyor kitapta, hayatlar ve düşünceler ve insanlarla birlikte... bir soru sizi de yakalar kanımca, hayatınızda bir kez geçmiştir aklınızın bir köşeceğzinden, biri.

tadı var bu kitabın, sessiz ev gibi.
Milliyet Roman armağanı ve orhan kemal roman ödülü almıştır ayriyeten.
orhan pamuk a ait romandır. bir iki yıl kadar önce 30 35 lira verip almıştım. 600 küsür sayfalık bir roman.

edit: elmakebabi başlığı bana bırakıp nereye gittin ?
1979 milliyet yayınları roman armağanı ve 1983 orhan kemal roman armağanı olmak üzere 2 ödül almış yoğun tasvirlerin olduğu kimi bölümlerin hızlı geçtiği orhan pamuk kitabı. iyidir genede.
orhan pamuk'un içine pek giremediğim romanlarından biri bu. ya giriliyor ya dışında kalınıyor zaten. benim adım kırmızı ve kara kitap girebildiklerim.
kıvanç tatlıtuğ ve mehmet günsür'ün rol alacağı dizi olacağı iddia edilen roman.

http://www.stargazete.com...asiniyor-haber-353094.htm

önemli edit: mehmet günsür'ün yerine buğra gülsoy ile anlaşılan dizi projesi.
dizisi çekilmeden okunması gereken roman. yoksa işin içinden çıkamayız.
an itibari ile bitirdiğim roman.

orhan pamuk 'un ilk romanıdır. bu kitaba 22 yaşında başlayıp 26 yaşında bitirmiştir. ilk kitabı olmasına rağmen son derece etkileyici bir işe imza atmış. gerçekten herkese şiddetle tavsiye ediyorum. biraz fazla betimleme yapmasına rağmen kitap akıcılığını hiç yitirmiyor.

--spoiler--

nişantaşın da yaşayan bir ailenin 3 kuşaktan oluşan hikayesi anlatılıyor.ilk kısımda cevdet beyin adbülhamit dönemindeki siyasi çalkantıların olduğu dönem içinde bir paşanın kızıyla evlenmesi ve tüccarlık atılımındaki heycanları anlatılıyor. 2. bölümde aradan 30 yıl geçiyor ve cumhuriyet ilan ediliyor. cevdet bey işlerini büyütmüş , 2 oğlu ve bir kızı olmuştur. sanırım en zevk alarak okuduğum bölüm 2. kısımdı.çünkü burda oğulları refik in arkadaşları mühittin ve ömer ile olan diyologları çok şahaneydi.. hırs , burjuvazi , hayat üzerine yaptıkları tartışmalar çok etkileyiciydi.. bu bölümde cevdet bey ölüyor.. 3. bölümde ise artık 1970 yıllara gelinmiştir. cevdet beyin eşi nigan hanım da ölüyor.son bölümde daha çok refik beyin oğlu ressam ahmet anlatılıyor.

--spoiler--
Ne zamandır söylemek istediğim lakin doğru kelimeleri seçemediğimden zihnimde açıklanmayı bekleyen bir düşüncenin tanımını Orhan pamuk tarafından çok basit bir şekilde yapıldığını gördüm...

"Eskileri bir bütün içinde sanmak eskiler kadar eski bir yanılgıdır!" dedi. "Geçmişi cennet sananlar böyle düşünür."

Bir de kitabın sonlarına doğru ahmet ve ilknur'un Anna kareninakitabındaki kiti ve levin in taklidini yapması, bir zamanlar ki biz(ben ve o)in de yapmış olması, hatırlanması üzücü mu yoksa sevindirici mi anlayamadığım olayları aklıma getirmiştir. Zaten Cevdet bey in abisini levin in abisinden esinlenerek yazdığını düşünmedim değil.
4,5 yılını vermiştir bu romana orhan pamuk ve bu romanda dedesi ananesi ,babası , annesi yaşadığı ve yetiştiği çevreye hep nazireler vardır . Ayrıca orhan pamuk iyi de bir ressamdır. Robert Kolejlidir.
Nihayet el alabildiğim roman. Akıcılığı hiç fena sayılmaz.
bu romanda adı geçen yer ve kişilerin hepsi gerçektir.

yurt dışından lisans üstü derecemi alıp döndükten sonra askerlik öncesi girdiğim şirkette, babası patronum olmuştu.

abisinin eşi, eşimin liseden yakın arkadaşıdır.
atatürk'lü, ismet inönü'lü, tursil deterjanlı, vita yağlı hoş bir kapak tasarımına sahip olan roman.
Tutunamayanları bitirdikten sonra okumayı düşündüğüm Orhan pamuk romanı.
"cevdet bey ve oğulları" romanındaki insanlar ve yerler gerçektir.
orhan pamuk'un abisi ve eşini şahsen tanırım. rahmetli babaları da, 1973 de çok kısa bir süre patronum olmuştu.
Tutunamayanlar ve beyaz gemi'den sonra başladığım roman.

Kitap başta ağır gelse de akıcı ilerliyor. ilgi çekici bir konusu var. 50. Sayfadayım. Şu anda Abdülhamid dönemini anlatıyor.