bugün

insanı düşüncelere gark eden yunus emredir. Cennet cennet dedikleri bir kaç köşk bir kaç Huri. Bu nasıl bir anlayış lan.? Sen allah ın yarattığı ve cehhemden en son çıkan müslümana bile 10 kat dünya büyüklüğünde verilecek cenneti nasıl küçümseyen bir tavır edersin. ? Birde burada allah ile cennet arasında sanki bir zıtlık var gibi göstermek istemiştir. Bu tür şiirlerde şirk tehlikesi vardır. Okumayın. Evet.
Ya abi zerre tasavvuf edebiyatı görmediniz mi Allah aşkına. Bazıları da bu adamlar şiirlerinde şaraptan handan bahsediyor diye içki içiyor sanıyor. Cahil olduğunuzu belli etmeyin cidden salakça tanım.

Tanım: Allah aşkının cennet aşkından bile yüksek olduğunu savunan yunus emre gibi bir düşünürün fikirlerini anlayamamış insan düşüncesidir. Eğitim alması gerekir.
Cennet'i "allah'a kıyasla" küçümsemiştir. Amaç cenneti küçümsemek değildir.
Emir ve yasakları hiçbir karşılık beklemeden sadece hak rızası için hayatta bir şeyler yapmış adamdır. Yapılan bütün işte hak rızası aranmalıdır diyor.
Bu beyit ile de tasavvuf ehlinin yegane amacının Cemalullah’a kavuşmak olduğunu, dünya varlıklarına rağbet etmedikleri gibi, cennet, huri ve köşk gibi ahiret varlıklarına da rağbet etmedikleri anlatılmaktadır.

"Dünya ehline ahiret haramdır
Ahiret ehline Dünya haramdır
Aşk ehline ise ikisi de haramdır"

"Benim dinim ne ümittir ne korku
Allah’ıma sevdiğimden taparım
Ne Cennet ne Cehennem’den bir koku
Almaksızın vazifemi yaparım"
Yunusun allah ile cennet arasında sanki bir tezatlık var gibi göstermesi durumudur. Başlık açan benim. Altta yazarları okuyunca dehşete düştüm. Yunus emre, allah ı istediğini belirterek dahi olsa cenneti küçültemez. Bu kimsenin haddine değil. Peygamber dahi böyle bir laf etmemişken. Yok birileride aşk ehli falan demiş. Ulan sen yunus emrenin son onda iman ile öldüğünden bile emin değilsin. Ne konuşursun bre gafil. Bu başlık bir çok gafil insanın olduğunu gözler önüne sermiştir. Evet.
uzun uzun anlayacaktım. izah edenler on numara izah etmiş. bana gerek kalmadı.
bazı şeyleri anlamak için tasavvuf ilmi şart. oda kitaplarda yazmıyor. ehlinden öğrenmek lazım.
güncel Önemli Başlıklar