bugün

kapidaki gorevliye para yedirmek, tanriya rusvet vermek gibi kisa yollari oldugu gibi bir omur boyu tanrinin egosunu tatmin etmek ve cennete yer kapmak gibi zor yollarida vardir.
*refah partisine oy vermek.

(bkz: necmettin erbakan)
öncelikle tanrının egolarını tatmin etmek ile alakası olmayan olaydır. tanrı ego gibi insanlara özgü olan kavramlardan uzaktır. onun gücü her şeye yeter. bundan dolayı eğer bir şeyin olmasını isterse o şey olur. bunun için insanlara ihtiyacı yoktur. insanlar ibadetleri allah istediği için yapar. bunun karşılığında da allah katında karşılığını bulur. ancak olay sadece ibadetle değil güzel ahlaklı olmakla da alakalıdır.
bu tür önermelere fikirde bulunmamak en azından biraz daha şansımızı artırır diyerek cevaplanması gereken konu.
cennete gitmenin yolları 1 *

(bkz: Stairway to Heaven)
1. yol cennet'in olduguna inanmaktir.

ama 2. ve daha etkili yol, cehennem'in varligina inanmak, onun ne oldugunu ve cennet'in tek alternatifi olacagini bilmektir.

bundan sonra zaten cennete gitmenin yollari gayet acik bir sekilde ortaya cikacaktir.
zayıf olmaktan geçen yollardır. ip gibi sırattan başka türlü nasıl geçilebilir ki?
(bkz: stairway to heaven)
Otobüste yaşlılara ve hamile kadınlara yer vermek. Olmadı, mahalledeki yaşlı teyzelerin poşetlerini taşımaya yardım etmek.
düzgün adam olmak, bile bile *tanrıyla alay etmemek. *.
rabiatül adeviyye nin meshur duasını idrak etmekle baslanabilir.

ya rabbi!
Sana cennetin için ibâdet ediyorsam, beni cennetine koyma!
Eğer sana cehenneminden korktuğum için ibâdet ediyorsam, beni cehenneminden çıkarma!
Eğer sana senin rızân için ibâdet ediyorsam, beni cemâlini seyretmekten mahrûm etme!
türk hava yolları... töbe yarabbim.
(bkz: sebat)
cennete gidebilmek için öncelikle ölmek gereklidir. gerisi allah kerim. ne ektiyseniz onu biçersiniz.
bol bol arapca konusmak.
(bkz: doğduğu gibi ölmek)
(bkz: ölmek)
kul hakkı yememek. merhamet sahibi olmak, yardıma koşmak, dedikodu yapmamak.gördünüzmü ne kadar zormuş.
bir huri tavlayıp torpil yaptırmak.
yapmak için herkesin eşit imkanının bulunduğu yollardır.
imanın ve islamın şartlarını eksiksiz yerine getirmekten geçer.
(bkz: imanla şaka olmaz)
adam cennet'in kapısına gider ve kabıdaki meleğe ;

+selamun aleyküm abi,
-ve aleyküm selam.
+ya abi bizimkiler içerdemi? azcık bakıp çıkcam...
-he oldu canım.sen türksün dimi?
+evet abi, nerden anladın?
-sizinkiler aşağıda,sen oraya bak...

şakası bi tarafa...
cennete girmenin en kısa yolu islamın şartlarını yerine getirmek.
dindar bir insanla evlenip eş durumundan gitmek.
saga sag sola sap. ordan karsina bir bayir cikacak bayiri cik. ciktin mi arkani meşe agacina vererek 200 metre yürü. karşına iş hanı cıkacak. asansore bin 5'e bas. tam karsindaki kapiyi tiklat. kapiyi gözlüklü bir adam acacak. hah işte ondan karayiplere ucak bileti al. hem kredi kartina taksitte yapiyor. iyi enseler sana, gelirken free shoptan bana bir karton rotmans sigara al sana zahmet.
cennete gireceğim diye kasmamak.

tüm resmi görebilmek, her şeyin sonsuz kudretin ürünü olduğunu layıkıyla kavrayabilmek, o'nun kurallarını -o istediği için, o'nun istediği şekilde- uygulamak, kibre ve hırsa ve heva/hevese yenilmemek.