cennet papağanı

entry 67 galeri 22 video 2 ses iyilertrends
 1. 1.
  en az dört renkte tüyü olan, boyutları bir muhabbet kuşunu geçmeyen, konuşamayan papağannlardır. Sinirlendikleri zaman çevrelerine zarar vermek yerine kendi tüylerini koparıp kendi güzelliklerini bozarlar. Eğitilebilen bir kuş cinsidir. Gagası iki renkli olanlar ayrıca çokk çok güzeldirler.
  #549858 :)
 2. 2.
  Dünya üzerindeki en agresif kuş türlerindendir. O kadar agresiftir ki gagasıyla kıramadığı fındığı kafes tellerine vura vura kırmaya çalışır. Eve gelen misafirlere kafes tellerini ısırarak gözdağı verir. Bi o kadar zekidir, suluğunu yamultup altında duş bile alabilir.
  #2092021 :)
 3. 3.
  papağanlar arasında en ekonomik olanı. sevgiliye almak için uygun bir hediye fakat sevgilinizin kafesi yoksa bir de kafese para verileceğinden mantıksız olur. *
  #3418349 :)
 4. 4.
  gökkuşağı gibi rengarenk papağan.konuşamaz,tiz bir kuş sesi çıkarır.ona da yemek vermeniz için kafesi parçalar.
  #5150144 :)
 5. 5.
  Lise yıllarında dersteyken camdan gelip bir arkadaşımın kafasına konmasıyla (bkz: oha) tanıştığımız, pek bir ısırgan pek bir kötü sesli çığırtkan kuş türüdür.
  #5150219 :)
 6. 6.
  Adı: Cennet Papağanı- Sevda Papağanı- Lovebird

  Yaşam süreleri: 10-15 sene olarak bilinmektedir.

  Oldukça meraklı, sosyal ve gürültücü, uçucu kuşlardır. Günün her saatinde seslerini duymak mümkündür ancak özellikle sabah saatlerinde bu sesler daha da fazladır.

  Çok aktif papağanlardır, her daim hareketlidirler. Kafeslerinden çıkarıldıklarında dikkatle takip edilmeleri gerekir çünkü kemirmeyi ve çiğnemeyi severler. Mobilyaları, duvarları, elektrik kablolarını kemirebilirler. Dikkatli olmak gerekir.

  Zaman zaman agresif tavırlar sergileyebilirler. Bunun nedeninin çok küçük papağan türleri olmalarına rağmen doğal yaşam alanlarında diğer kuşlarla ve daha büyük papağan cinsleriyle yaptıkları yer veya yiyecek kavgalarını evde de size karşı sürdürüyor olabileceğini savunan bir tez öne sürülmüştür. Bu yiyecek ve yer kavgalarını kazanan tarafın da çoğu zaman cennet papağanları olduğu bilgisini ek olarak vermek isteriz.

  Uçucu bir tür oldukları için kafes boyutları kanatlarını açtıkları zaman rahatça hareket edebileceği büyüklükte ve içinde küçük uçuşlar yapmasına olanak verecek derinlikte, köşeli formlarda olmalıdır. Günlük olarak mutlaka birkaç saat kafes dışında olması ve uçarak kanat egzersizleri yapması gerekir. Kanat ayarı bu tür için gerekli değildir, uçamamak cennet papağanının depresyona girmesine sebebiyet verecektir. Cennet papağanınıza kanat ayarı yaptırmayınız. Tüneklerinin ağaç dallarından (Narenciye ağaçları, Dişbudak Ağacı, Manolya, Karaağaç, Okaliptüs, Avustralya Çamı, Dut ağacı) ve farklı kalınlıklarda olması gaga ve tırnaklarını törpüleyip sabit uzunlukta kalması için faydalıdır. (Gagaları oldukça güçlüdür ve tırmanma, yer değiştirme, tohumları kırma gibi hayati işlemlerde gagayı kullandığı için gaga bakımını yapabilmesi hayati önemdedir.)

  Doğalarında oldukça geniş gruplar halinde yaşadıkları için genellikle eş olarak beslenmeleri tavsiye edilmektedir. Cennetler çift olduklarında onları evcilleştirmek çok zor birşeydir, çünkü çiftler kendi aralarında anlaşarak hareket ettikleri için size ne kadar ilgilenirseniz ilginin alışmaları çok güçtür, çünkü eş olmuşlardır ve onlar için amaç bir şeyler öğrenmek değil çiftleşmek ve üremektir. Tek olarak alınacaksa mutlaka yakından ilgi ve sevgi gösterilmelidir. Evcilleştirilmeleri oldukça güçtür, güvenleri zor kazanılır. Ancak tek başına beslenecekse sabır ilk şarttır. Ayrıca erişkin bir cennetin evcilleştirilmesi neredeyse imkansızdır denilebilir. Evcilleştirmek için 50-70 günlük yavrular idealdir. Bunun için iki erişkin cenneti çiftleştirip alınan yavruların evcilleştirilmesi en akla yatkın yoldur. Bir cennetin güvenini kazanana kadar onun izin verdiği bir uzaklıkta kalarak onunla konuşmalı, sevdiği bir yiyeceği (mesela yeşilbiber) ikram etmeli, sıkılmasını önlemek adına ses çıkaran ve renkli oyuncaklarla ilgisini çekmeyi denemelisiniz.

  Konuşma özellikleri yok denecek kadar azdır. Konuşsa bile birkaç kelimeden fazla bir şey beklememek gerekir.

  Ayrıca diğer tüm türlerde olduğu gibi her gün suyunu, yemlerini ve gerekirse kafesin altını değiştirmek, haftada bir tünekleri, yemlikleri, kafesindeki aksesuar ve oyuncakları ılık sabunlu suyla yıkamak sağlıklı bir cennet papağanı için gereklidir.

  Cennet papağanları banyo yapmaktan çok hoşlanırlar. Kafeslerinde özellikle yaz aylarında sürekli bir banyoluk bulunması yararlı olacaktır. Eğer cennet papağanınızı siz su püskürterek yıkayacaksanız dikkat edilmesi gereken nokta burnunun ve kulaklarının ıslanmasını ve kuşun ıslakken uyumasını önlemektir.

  Beslenme:

  Doğalarında aynı muhabbet kuşları gibi, çiçek ve bitki tohumları, ayçiceği tohumu (bildiğimiz tuzsuz çekirdek) yeşil yapraklı sebzeler, meyveler ile beslenmektedirler. Hazır yem olarak muhabbet kuşu için hazırlanmış paket yemler cennet papağanınız için de uygundur ama sadece hazır yem beslenme için yeterli değildir. Her gün mutlaka taze meyve ve sebze verilerek vitamini bu şekilde almaları sağlanmalıdır. Meyvelerin tümü kabul edilir olmakla birlikte, yüksek su içerikleri nedeniyle isale sebebiyet vermemek için küçük miktarlarda sunulmalıdırlar. Ayrıca meyve çekirdekleri toksik etki yapacağı için mutlaka ayıklanmalıdır. Günlük olarak verilebilecek karışım nijer, akdarı, keten tohumu, yulaf, mevsimine göre elma, muz, portakal, kayısı, şeftali, üzüm şeklinde olabilir. Sebzelerden yeşil ve kırmızı biber, brokoli, karahindiba, bezelye, kereviz, mısır, taze fasulye verilebilir. Erişkin bir cennet papağanına ek olarak fındık, fıstık (kabuksuz olarak), ceviz, pişmiş tavuk, yağsız ve tuzsuz peynir, yağsız yoğurt, pişmiş yumurta, pirinç, düşük şekerli düşük sodyumlu tahıl gevrekleri ve bunun gibi besinler verilebilir. Daha önce muhabbet kuşu konusunda değindiğimiz gibi toksik etkisi ile ölüme sebebiyet verebilen avokado, çikolata, elma çekirdeği asla verilmemelidir. Yağ ve tuz oranı yüksek besinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

  Ek olarak kafeslerinde mineral takviyesi sağlayıcı gaga taşı (mürekkep balığı kemiği) bulundurmak gereklidir.

  kaynak:cennetpapagani2009.blogcu.com
  #5294687 :)
 7. 7.
  kafesten dışarı çıkarıp masaya falan koyduğumda beni sinsice izleyen, arkamı döndüğüm anda uçarak bana saldıran hınzır kuşumun türü. sabahın 6 sında kafa siken ötüşlerinden bıkmama ve biyolojik saatini bozmak için gece ışığı açık bırakmama neden olmuştur. seviyorum yine de keratayı..
  #5682936 :)
 8. 8.
  çok rengârenk bir papağandır fakat konuşma yeteneği çok azdır. birkaç kelime konuşabilir bu küçük keratalar. boyutuna göre çok gürültü çıkartır. özellikle sabahları evde uyuyan birey bırakmaz.
  #7109668 :)
 9. 9.
  biraz önce aldığım papağan. yakup'u sattım sözlük üzgünüm çok. bakalım nasıl bir hayat bekliyor onu, beni, bizi...
  #10258603 :)
 10. 10.
  bir yıldır sahip olduğum evde benden başka kimseyi sevmeyen ev ahalisine göre psikopat kuş. evde bir kişiyi sever diğer insanlar onlar için resmen düşmandır. ama çok şirindir, ısırınca kanatır dikkat.
  #10955394 :)
 11. 11.
  Adı: Cennet
  Latince adı: Agapornis Reseicallis
  Boyu:15cm
  Ortalama Ömrü:10 Yıl
  Bakım Zorluğu: Kolay
  Ses Seviyesi: Yüksek (Çok tiz ve insanı rahatsız edebilen bir sese sahiptir)
  Konuşma Yeteneği: Yok
  Özellikleri: Çok canlı renklere sahip olan pekçok türü bulunmaktadır. Üretimi diğer türlere nazaran kolaydır.
  #14198555 :)
 12. 12.
  konuştuğu pek görülmemiş. çok gürültücü bir papağan çeşidi.
  #14252134 :)
 13. 13.
  hayatı boyunca ergenlik dönemi yaşayan arsız papağan türü. tek alır ve ilgi gösterirseniz tepenize çıkar. kolanızdan içip sigaranızı tırtıklar.

  çok tatlı ve komiklerdir. tipleri bile insanı güldürmeye yeter.

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/260175/+
  #15396316 :)
 14. 14.
  psikopattır.

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/317613/+
  #16745058 :)
 15. 15.
  öyle bir ıssırırki gagası etin diğer ucundan çıkabilir.*
  #16753354 :)
 16. 16.
  en güzel kuşlardan sadece biridir. sevimlidir. cennet papağanı dense de muhabbet kuşu kadardır küçücüktür, göz çevresinde beyaz bir deri halkası vardır ve bu halka onun zaten güzel olan boncuk gözlerini muhteşem hale getirir. ishal olması durumunda çok çabuk ölür. eşe ihtiyacı vardır, yalnızlıktan intihar edebilen bir kuştur. kafesine kafasını vurma şeklinde bu eylemi gerçekleştirir. narindir. kuş yeminin yanında arada bir meyve verilmesi gerekir, yeşillik onu ishal yapabilir, cereyanda kalmamalıdır. (bkz: japon eriği) sevebilir. maskeli olanların fiyat aralığı yeşil zeytin kafalı türe göre daha yüksektir. yeşillerin kuyruklarında mavilikler vardır. gaga altı turuncu ve sarıdır, kafası zeytin yeşilidir. çoook tatlıdır, abisi ablası, bakımı kolaydır, arada bir havuzunda yüzsün tertemiz olur. kıyamazsınız bebek gibi sevilir.
  #16850535 :)
 17. 17.
  elle çizilmiş resim gibi kuştur. kırmızı gagalı, kafası turuncu/sarı, kalanı yeşil, böyle rengarenktir. simsiyah gözlerinin etrafını bembeyaz bir halka çevrelemiştir.

  acayip akıllı kuşlardır ancak konuşamazlar. müziği çok severler, hareketli bişeyler açınca kafasını sallar dururlar. kendisiyle konuşulmasından da mutluluk duyarlar. ele kolay kolay gelmezler ama çok sosyaldirler. renkli ve ses çıkaran oyuncakları çok severler. dışarıdan başka bir kuş sesi duydukları an çıldırırlar.

  benim cennet papağanımın kafesi sürekli açık olur mesela, odamdaysam hemen dışarı çıkar, yalnızsa kafesine girer. uyanamama sorunum olduğundan sabahları ötsün de uyandırsın diye almıştım ilk, ama saygılı çıktı kuş. ben uyanana kadar kesinlikle gıkını çıkarmıyor. böyle de zeki yaratıklardır.
  #17747091 :)
 18. 18.
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/361908/+
  #17905244 :)
 19. 19.
  evimizde bir tane bulunan şirinlik muskası.
  #19145005 :)
 20. 20.
  (bkz: yaran fotoğraflar/#19333103)
  #19333108 :)
 21. 21.
  http://galeri.uludagsozluk.com/r/441545/+
  #19575821 :)
 22. 22.
  Akşama kadar cilveleşen kuş çeşidi.

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/441547/+ * *
  #19575850 :)
 23. 23.
  evcil hayvan olarak almak isteyenler, oyle bir hataya dusmeyin. adam afrikali, vallahi eldivenle tutuyordum bebeyi.
  #19684956 :)
 24. 24.
  Mavili su yeşilli olanına sahip olduğum kafes demırlerını kıran, kafes kapagını açmayı öğrenen, ele alındıgında kanatacak kadar ısıran ama sahibini çok seven, uçmayı beceremeyen, ottugu zaman canınızı yakan, inanılmaz güzel melodik sesler cıkaran ama ne yazık ki konuşamayan dünya tatlısı et parçası *
  #20471071 :)
 25. 25.
  psikopatın allahıdır.

  cezaevine koysan koğuş ağası olur amına koduklarım. şirinlerdir ama. komik bir suratları vardır.
  #20471118 :)