bugün

müslümanlara vaadedilmiş cennetin, bir amaç olarak algılanmasından doğan sorundur. günümüze yansımaları cennette arsa satışı ile görülebilir.
cennet müslümanlığı olarak yorumlanabilir bu durum. ki bu bugünün sorunu da değildir yüzyıllardır varolan bir yanlış anlamadır.
en basitinden rind ile zahit bu konuyu çok daha iyi açıklar.
rind'in amacı allah'a ulaşmak, insan * olmak amacındandır. dünyadaki herşeyi yaradan'ın bir yansıması olarak gördüğünden dünyayı olduğu gibi sever. (bkz: yaradılanı severim yaradandan ötürü)
zahid ise herşeyi göstermelik yapar. amacı cennettir. islamiyet adı altından birçok safsata oluşturup bundan nemalanır. onun için herşey maddidir. cennetin ödül olması gibi.
zahitler günümüzde ne de çoğalmış değil mi?
"sen cennete gitmek için mi günah işlemiyorsun yoksa iyi bir insan olmak için mi?" diye de ifade edilebilir.
ne amaçtır ne ödül sadece kıyaktır.
(bkz: cennet cennet dedikleri birkaç köşkle birkaç hurı)
edit: hadi bana niye kötülediğini anlat.
- Kardeşim sen Allah a inan ve inandığını şu cümleyle belirt (La ilahe ilallah), Muhammedin de onun elçisi olduğunu kabul et (Muhammedun Resulullah),

- eeee?
- Sana hem bu dünyada hem de öteki tarafta ne rızıklar hazırladık, herşeyi bilen Allah tır.
- Ne gibi rızıklar mesela?
- Hmmmm. Mesela memeleri tomurcuklanmis taze kizlar!! Nasıl? (Nebe Suresi/33)
- I-ıh. Yemez...
- Bahçeler bağlar mesela (Nebe Suresi/32)
- Yok...
- içki dolu kâse(ler) (Nebe Suresi/32)
- Sağol benim var, burda içiyorum zaten...
- Bunlar farklı ama... Neyse, su Irmakları, süt ırmakları, şarap ırmakları, bal ırmakları ne ararsan var oğlum...
- istemez...
- Altınlarla, mücevherlerle bezenmiş tahtlarda oturacaksın.
- I-ıh..
- Hiç ihtiyarlamayan delikanlı hizmetçiler dolaşacak etrafında gılmanlar falan
- Ben de homofobi var. Beni sen yarattın unuttun mu?
- Hem bak bu iki cennetten başka iki cennet daha var!
- Orda ne gibi uygulamalar var peki?
- Konsept aynı aslında. Yine bir dünya karı kız, günde ...... bakire, içkiler takılar, altınlar, gölgelikler vs...
- Yani hep böyle karı kız, içki ve dinlenme üzerine mi olay?
- .......?
- Yokum diyorum!
Bence ödül. Çünkü orda her şey serbest. Bundan daha güzel ödül mü olur.
güncel Önemli Başlıklar