bugün

cenaze toreninde ölen kişiyi son yolculuğuna uğurlarken arka fonda çalan klasik müzik ağırlıklı marş.
ooooof oof kömür gibi yanıyorum ooooof oof uygun bir şarkıdır.
futbol maçlarında rakip takımın futbolcusu sakatlanıp yerde debelenirken taraftarların çalıp söylediği marş.
beethoven'in 3.senfonisi eroica'nin 2. bölümüdür. (bkz: marcia funebre (adagio assai)) cenaze melodisini bölümde yaylılarla birlikte obua duyurur.
tabiki chopin eseri. dünya'nın en hüzünlü en romantik dönem adamından başkasının bestelemesi beklenemezdi.

(bkz: frederic chopin)
(bkz: chopin piyano sonati no 2)
ölüm marşı.
(bkz: chopin)
Chopin tarafından bestelenen marştır. Trenin çıkardığı seslerden esinlenerek oluşturmuştur besteyi.
chopin in marche funebre si i cenaze marşı denince akla ilk gelen eser. büyük önderin 10 kasım da tazelenen anısına .

(bkz: (vid #775) +) icra eden solist piyanist aynı zamanda çok büyük bir conductor olan michelangeli. kayıt biraz eski ama yorum üstün.

(bkz: (vid #94479)) solist jeffrey biegel. soft bir yorum.

(bkz: http://youtu.be/30OIz2t7h9s) chopin in canazesinde kendi yazdığı cenaze marşı çalındığı gibi mozart tan requiem de icra edildiği rivayet edilmektedir.
Trt radyo'da şu an dinlemekte olduğum müthiş müzik. Maçka parkı'nda simit yerken dinliyor olmak biraz ilginç de olsa, insanı karamsarlığa sürükleyen, hüzünlendiren bir piyano eseri. zaman zaman açıp dinlemek faydalı olabilir, ölümü hatırlayıp, hayattan zevk almaya çalışırsınız...
törenlerde çalınandan daha duygulu olandır.
chopin in insanlığa armağınıdır. chopin in bu marşı çok sevdiği ölen köpeğine yazdığı söylenir. epik ölümlere çok yakışan bir marştır. bırakın şehitlerimizi bu marşla uğurlasınlar. ben bir atayız olarak laik türkiye cumhuriyetinin şehitlerinin bu marşla uğurlanmasından gururlanıyorum. toprağa verirken allahuekber dersiniz sizde.
hz. muhammed bu marşla gömülün deseydi aynı adam sela okuyun namazla gömün diyecekti. marşa olan aşkından falan değil yani.