bugün

aynı inancı paylaşan insanların oluşturduğu çokluk.
bazi namazlarin kilinmasi icin gerekli, 3 kisinin yeterli oldugu topluluk.
(bkz: cuma namazi)
(bkz: bayram namazi)
an itibariyle medyada popülerliğini artmırmış hede. zira her taşın altından bir cemaat çıkmaktadır. (bkz: baba beni cemaate gönder)
(bkz: cemaat com)
(bkz: Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir) *
kimi kesimlerin ; kendi pisliklerini örttme ve unutturmak için sürekli bok attıkları oluşum ve oluşumlar olmakla beraber ,devletin kontrölünden çıkıp kara ellere geçtiğinde tehlike oluşturabilirler.
"iki ve daha yukarısı cemâattır." *
türkiye'nin yönetimini elinde bulunduran topluluklar.

tbmm?...o işin makyajı, demokratiğiz biz görüntüsü.

iki cemaat arasında, cumhurbaşı ile bakanbaşı arasında al gülüm ver gülüm yönetiliyoruz işte. bu şikeli maç sırasında izleyici sıralarında oturan biz aklıevvellerin ilk dikkat kesildiği mavi zemin üzerinde beyaz yıldızlı donu ve kırmızı-beyaz düz çizgili tişörtü ile hakem bey. ne de güzel yönetiyor seyirciyi ve takımları.
kadınlı olsun, erkekli olsun her cemaat genellikle bir denyoya bağlı çıkar...
demokrasi kültürü olmayan, sorgulamayan yalnızca itaat eden, yöneticisinden yada liderinden son derece korkulan (örgüt * kavramının bir nevi zıttı), doğu toplumlarında sıkça karşılaşabileceğiniz ve problemlerinin belkide ana kaynağı sayılabilecek insan topluluğu.
yalnızca doğu toplumlarında değil, örneğin ABD'de de dinin güçlü oluşu nedeniyle görülebilen olgu. gemeinschaft'tan gesselschaft'a geçişi modernitenin bir tezahürü olarak selamlamıştı bir zamanlar sosyologlar, postmodernizm çağında karşı-aydınlanmaya ait her fonemen gibi cemaat de geri dönmüş durumda artık.
imamın yaptığının değil sadece dediğini yapması gereken topluluk.
(bkz: Safları sıklaştıralım)
ey cemaat-i müslimin, ölüyü nasıl bilirdiniz? sorusuna koro halinde,'iyi bilirdik' demesiyle sonradan ikileme düşebilen bir gruptur.*
(bkz: cümbür cemaat)
türkiye' de; dini gruplardır. oluşumu oluşturanlara müthiş imkanlar sağlarlar.
bunlardan bir tanesi:

- yurtdışına, çok rahat üyelerini gönderiyolar.

bu adamlar kimi göndereceğini de iyi biliyolar. amına koyim, adam ot gidiyor, ot geliyor.

- baba, gezdin mi?
+ hayır.

- am üstünde kabuklu badem yedin mi?
+ hayır.

- ne yaptın?
+ okula gittim, geldim, çalıştım, yattım.
- iyi bok yedin.

- eee, neden döndün?
+ ısınamadım oralara.
- memleketin çok sıcak di mi?
+ di.

sanki sana prens charles hayran kaldı, dümbük.

gönder iş yapan adamları; am üstünde, bademin kabuğunu kırsın, buza soksun. buzlu bademi de kızcağızımızla paylaşsın.
dil öğrensin, kültür öğrensin, ortam görsün. bu adamları ne yarrak yemeye gönderiyon ellere. orada yaptıkları herşey türkiye' de de var.

madem gönderiyorsunuz, iş yapacak adamları gönderin. sağlı sollu ataklarla rakip kaleye golü atsın.

ey cemaat-i müslimin; tavsiyelerimi dinleyin.
türkiye'de resmi olarak sadece müslüman olmayan dini gruplar için kullanılan terim. yoksa türkiye'de resmi olarak tanınmış müslüman bir cemaat yoktur. (bkz: diyanet işleri başkanlığı)
kpss birinciliği için girilmesi baş koşul olan oluşum. *
modern dünyanın kölelerini barındıran organ.
ales'te süre yettiremeyenler için de ekmek kapısı... soruların verildiğini itiraf etmiş biri...
kpss bileti kesen gişe.
edit: birisi kuyruktan şikayetçi galiba.
organize soru çalma timidir. her türlü sınav sorusu çalınır. hatta ahiret sorularını bile çalmış olabilirler.
topluluk kelimesinin arapça karşılığıdır.
kemolara rahatsızlık veren büyük şey.
kpssye girmeden önce girilip, sınav sonrası çıkılabilecek hede.