bugün

bir zamanların meşhur çizgi roman kahramanı..kendi gibi üstün özellikli ve iyi niyetli süper kahramanlardan kurduğu ekibe başkanlık eder ve dünyayı binbir türlü husumetten korurdu..büyük insan,iyi bir aile babasıydı..
1991 senesinde filmi de çekilmiş, ikinci dünya savaşı sonrası milliyetçi akımı destekleyerek, hitlere karşı geliştirildiği söylenen süper kahraman.
Me$hur doktor erol bey in yakin akrabasidir.
Gerçek Adı: Steven Grant Rogers

Durumu: Normal insan

Düşmanları : Hitler, Naziler , Red Skull, Baron Zemo

Takma isimleri: Hürriyetin savunucusu

Operasyon Merkezi: 2. Dünya Savaşı

süper kahraman değildir. amerikan bilim adamları tarafından üretilmiş serum ile fiziksel özelliklerini arttırmış bunun yanında duygusal güçlerini doğru kararlar verebilmek için kaybetmiştir. pek çok amerikan vatandaşı zamanında yaşadığına ve ikinci dünya savaşı'nda amerikan hükümeti lehine pek çok gizli belge ele geçirdiğine inanır. kimileriyse onu sadece bir çizgi roman starı olarak tanımlar. stan lee tarafından çizilmiştir. stan lee onun hakkında hiçbir açıklama yapmamış, doğruluğu kanıtlanamamıştır.
atari oyunu olan süper kaptan.
baska bir versiyonu icin:
(bkz: captain tsubasa)
marvel comics in filmini çekmeyi düşündüğü çizgi dizi. 2001 temmuz gibi vizyona sokmayı düşünüyorlarmış...

edit: ayrıca filmde captain america yı canlandırması için de Matthew McConaughey düşünülüyormuş...
marvelin yaşlı karakterlerindendir.
marvel'in elinde bir kalkanı bulunan kahramanı. savaş dönemlerinde bazı deneyler sonucu güçlendirilmiştir.
taytlı amerikan şovenisti.
ilk sayısında adolf hitler'e yumruk atan, siyasi bir kahraman. kendisi üzerinde denenen şeyin aynısı red skull üzerinde de denenmiştir.
marvel in süper bir yeteneği olmayan sadece dövüş yeteneği ve vücudu gelişmiş kahramanı. yani diğerleri gibi ışın fırlatıp, insan üstü güçleri yoktur sadece bir insanın olacağı en kuvvetli halidir.
benden 10 puan alan atari oyunu. Buna ragmen america ya sempatim hic olmadı, olmamalı, olmayacak...
(bkz: delta force)
favorim olan marvel karakteri.

(bkz: final justice)
(bkz: hyper charging star)
(bkz: hyper stars-stripes)

1000'den fazla gün sonra edit: marvel vs capcom oynarken vazgeçilmezdir.

1000'den daha fazla gün sonra edit: captain america (?) onslaught'ı kendi canını hiçe sayarak durdurdu ve o artık bir kahraman.
soğuk savaşın harlandığı yıllarda us milliyetçiliğini körüklemek amacıyla meşhur edilen "ısmarlama" kahraman.
hala ölmedi mi bu dedirten amerikan mahsulü ucuz bir milliyetçilik körükleme zımbırtısı. Ayrıca bumerang işlevi gören attığı zaman düşmanı deşip, parçalayıp, dönüp dolaşıp geri gelen bir de kalkanı vardır. Atari oyunu falan vardı bir de bahsi geçen kahramanın bir zamanlar ki hiçte fena değildi... (bkz: yiğidi öldür hakkını yeme)*
Muhtemelen 22 Temmuz 2011'de gösterime girecek olan Marvel'ın süper kahraman filmidir. Spider-man çizgifilminde gördüğümden beri kendisine sempati beslemekteyim ayrıca sanıyorum kendisi Scarlett Johansson'un canlandıracağı Natasha Romanoff karakterini 2012'de çekilecek The Avengers filminde kapacaktır.
ateri oyunlarıyla öğrenebildiğim çocukken hastası olduğum çizgiroman kahramanı.
(bkz: the first avenger captain america)
marvel comics 'in en abd propagandası çizgi kahramanlarından biridir.

--spoiler--
önce bir pasifistken sonradan nazi almanyası'nın faaliyetlerine kıl kapıp asker olmak isteyen steve rogers, sağlık durumu nedeniyle askere alınmaz. çok üzüldüğünü gören bir yetkili "amca"nın katkılarıyla süper asker deneyine dahil olur ve vücuduna zerk edilen süper asker serumu ve üzerine gönderilen bazı ışınlar ile süper güçler kazanır (ne var ki sonradan bir karambol sonucu ekipman imha olduğundan başka süper asker üretilemez). akabinde amerikan bayraklı bir kostüm, maske ve yıldızlı çok sağlam bir kalkan ile faça tamamlanır. sonra da önce nazilere, sonra başta komünist bloğun kahramanları olmak üzere abd'nin rakiplerine karşı mücadele eder. soğuk savaşın dozajı azaldıkça maceraları daha ziyade suçlularla mücadeleye kanalize edilmiştir, ama sık sık milliyetçi mesajlar vermeyi ihmal etmez. bir dönem bir vesileyle kuzey kutbu denizine düşüp donarak yıllarca yaşlanmadan kalan c.a., sonradan kendini oradan kurtaran avengers ekibine dahil olur, hatta sonraki aşamalarda zaman zaman ekibi yönetir; böylece kahraman 1940'lardan günümüze de taşınmış olur. bir aralar bucky ile sonradan da falcon ile partner olarak çalıştığı dönemler de vakidir.
--spoiler--

bu arada muhtemelen captain america ile ilgili ilk film bir türk filmidir (bkz: 3 dev adam).
atari kaseti vardı bunun zamanında. hatta takas karşılığı 9999999999 oyunlu bi kaset almıştım arkadaştan.

yazarın notu: kafamı skyim !! 999999999 tane oyun var diye takas yaptım ama 10 farklı oyun çıktı. geriye kalan 99999989 oyun ilk 10 tanesinin farklı isimlerde yazılmış hali.
ilk bölümü 25, diğer 14 bölümü 15 dakikalık film serisi. republic pictures tarafından yapılmış ve 1944 yılında kuzey amerika izleyisiyle buluşmuştur.
zamanında spiderman çizgi dizisinde görünen ve oradan hatırladığım kadarı ile sonsuza dek başka bir gezegende Red Skull ile savaşmaya mahkum kalmış ilk yenilmezdir. hikayesi itibari ile gökhan birdağı hatırlatır.
bugün sinemada izleme fırsatı bulduğum film zamanında çizgi filmini bile izlemezken velhasıl sabahtan alamadığım uykumu filmin 2.seansında aldım sonra çıkıp zinde bir şekilde bir yerlere gittik. niye mi gittim hep kötü arkadaşlar...
Vakit ve nakit kaybi olan film.