bugün

cuma ve bayram namazlarında boş olan cami hangileriyse bilgilendirilmek istediğim camilerin boş olma sebepleridir. hep dışarıda kılmak zorunda kalan biri olarak o camilerden biz de faydalanmak istiyoruz.
maneviyattan çok maddiyata düşmüş yurdum insanlarının olmasından kaynaklanan önemli bir sebeptir.
allahın insanlarla iletişim için peygamber göndermesidir, barkovizyondan kendisi kainata sesleniş yapsa o camiler full çeker.
Yeni nesil beynamaz olduğu için olabilir mi?

Allah kabul ederse 5 vakit hiç aksatmadan kılıyorum ama hep evde veya işteki mescid te mahallemdeki camiye gidemiyorum günlük ihtiyaçlar çoluk çocuk koşturmaca derken öyle gidiyor işte. Neredeysr zamanla yarışıyoruz ahir zaman bu olsa gerek.
cami basina düsen insan sayisiyla alakalidir. orantisiz bir dagilim vardir. asil yanlis da türk nüfusunun %99 unun sünni oldugu varsayimiyla baslar. halbuki türkiye nüfusunun %10 dan büyük bir kismi camilerde ibadet edilebilecek dinlere mensup degildir. buradan da il il cami basina düsen insan sayisini görebiliriz. http://www.bilgiufku.com/...en-cami-sayisi-nedir.html (degerlendirmeler bütün nüfusa göre yapilmistir, yani kadinlarda katiliyor cami basina düsen insan sayisina).
Kesin laiklik amk. Laiklik olmasa camiler dolup taşardı.
siktiret imamın maaşı yatıyomu srn ona bak.
safların sık tutulmasından ötürü.
ülke genelindeki 12 saat mesai olsa gerek. çoğu vatandaş sabah çıkıp akşam geliyor. mahalle camilerini boş gören ateist de camileri boş sanıyor. kafa işte.
kafa kesmenin artık cazip gelmemesi olabilir. ayrıca camiler örgütlenme yeridir ama siyaset bulaştırmadıkları için pek sorun çıkmıyor. bi bulaştırsalar orada ne kafalar çekilir var ya.
Müslümanlar olarak gerçekten iman edememiş olmak. iman ettiğimiz dinin kitabında ne yazdığından bi haberiz. Okuduğunuz duaların anlamından da. Gerçekten iman etmekten ziyade toplumun getirdiği ve içerisinde yetiştiğimiz islam kültüründen dolayı müslümanım diyoruz. Anlayamıyoruz dinimizi gerçekten, bilmiyoruz. Bunun sonucunda olan şey de bu.
Not: eleştirilerim kendim ve toplumda gördüğüm kişiler içindir, bu durumda olmadığını düşünen kişileri tenzih ederim.
boş olsun kardeş boşver . rahat rahat yaparız ibadetimizi .

NO ayak kokusu .
insanların allah a olan itaatsizliği. nankörlüğü. kendilerini bir s.k zannetmeleri. gerizekalı olmaları. münafık eğiliminde olmaları. say say bitmez.
cemaatten çok camii var, tamam ibadet etmek güzel şeyde birazda hastane okul sağlık ocağı halk evi yapılsa fenamı olur.
Sadece namaz için kullanılmaları. Camiler çok amaçlı kullanılmalı ki insanlar kahvelere gideceğine camide muhabbet etsin. (bkz: hz Muhammed in camide savaş planı yapması)
ibadetin sadece 5vakit namazla sınırlıymıs gibi satılması. toplumun her ferdinden her ilişkisine dek nüfuz eden islamın sadece namazla hatırlanması dolayısıyla camilerin kılınmayan namazlardan ibaret görülmesi.
iş. Namaz kılanlarda aceleyle iş yerlerinde kılıyor. Her işverende zaten anlayışlı değil adam iş yerinde bile ancak farzı kılabiliyor. Hal bòyle olunca anca cumada biraz doluyor. Ahir zaman..
Atatürkçü Düşünce.
tembel pısırık korkak müslümanlar. sanki dolu olsa nolcaktı ki ?

% 98 u müslüman bir ülkede 10 tane serseri çıkıp kahrolsun şeriat diye bağıracak, kimsenin gıkı çıkmayacak.
cami ney ?

memleket boşalıyor

bu bahçeli den recep ikilisi sayesinde

okumuş yazmış insanlar ufaktan memleketi terk ediyor

kalanlarda camileri parti propaganda merkezine

çevirdiklerinden olsa gerek s*klemiyor.

bizim sokakda ki hacı dayı

5 vakit namazı illa camide kılardı

şimdi cumadan cumaya gidiyormuş.

sağol akabe

memlekete sınıf atlattın. (yiyen olursa tabi)
Namaz kılan insan sayısının azlığı.
akabe o kadar başarılı ki

millet namazı da sallamaz oldu.

işte böyle.
her yüz metrede bir cami olduğu düşünülürse, cami başına düşen gişe miktarı ortalamayı yansıtır.

eğer her 5 kmde bir yapsan o zaman dolar taşardı.

oturduğum mahallede 7 tane cami var. bir de gayri müslimlerin çoğunlukta olduğu bir bölge. kenar mahalleleri düşünemiyorum bile.
hocaların siyasete girmesidir. sırf bu hocalar yüzünden cumaların sadece farzını kılıp çıkıyorum.
Akp ye oy veriyoruz ya? Daha ne? Bir de camiye mi gideceğiz?