bugün

parabenibozdu diyerek durumu açıklığa kavuşmuş olan bilgi.
ahir ömrümde ne camiden kovulanı haber diye okudum ne de vardır vardır sen ceplerine bak diyeni.
(bkz: bi arkadaşa bakıp çıkıcam)
yeni nesil "evangelist çakması" imamlardandır.

(bkz: bu cuma seni camide göremedim selami)
"avizelerimuz mavizelerimuzz hep eskidur"
"pilarda, pilarda! Pilarda oynayiler"
"çamimize kuçucük bir zühurda bulunsanız nolur yani"
(bkz: oflu imam)
o kadar para toplanıp camii de hiçbirşeyin değişmediği görüldüğünde insanların imamların bu parayı cebine indirdiğini düşünmesi çok normal. bazı kesimler diyor ki o toplanan para ildeki diğer camilere gidiyor. e bakıyorsun hiçbir camide değişiklik yok. o zaman da cevap hazır yeni camii yapılıyor. etrafta diyanetin yaptırdığı bir cami de yok. hepsi hayırseverlerin yaptığı cami. e peki para nereye gidiyor. diyanet tutanakla alıyor o parayı peki ne yapıyor. insanlar o parayı camiiye harcansın diye veriyor camiye harcanan bişey yok.
yanlış bir önermedir imam para toplamaz para ister parayı genellikle cemaatten bir kişi camiinin çıkışının hemen önüne masanın üstüne koyduğu kutuya toplar. "allah sizden razı olsun." "allah yardımlarınızı kabul etsin." gibide gaza getirici cümleler kullanır.
öncelikle şunu söylemeyliyimki, başta sonra sallanarak imamlara çamur atmak için yazılmış bir sallama hikaye örneğiyle karşı karşıyayız..

hiçbir imam gelip 'vardır cebinde hadi pamuk eller cebe' tarzı konuşamaz mümkün değildir.. ayrıca gözünüzle görmediğiniz birşey için insanlara iftira atmayın. 'nereye gittiği belli o paralar' tarzı konuşmalar la çamur atarsın, ama o çamur senin elinde kalıverir... cami çıkışı insanların duygularını sömürmek için yardım toplayan insanlar istisna.. onları imamla aynı kefede tutamazsın. onların cezası zaten allah katında kendinize dert etmeyin.

her toplanan parayla cami onarılmıyor. fakir ailelere de gönderiyorlar o paraları..

kuran-ı kerimi okumuş allahın evine gelen herkese kapısını açan imamı kirletmeyelim lütfen..

güveneceğimiz, öğreneceğimiz, allahın kelamını yayma telaşında olan bu insanlara çamur atmayalım lütfen..
caminin giderleri için diyanet işleri başkanlığı * ve diyanet vakfı boşunamı kurulmuş diye akla soru gelir ama bu zamana kadar bende ve çevremdekilerde yukarda anlatıldığı gibi zorla yada haraç keser gibi para toplanmamıştır,

ha camiler para toplayamazmı tabiki toplar * istiklal caddesinde bir kiliseye gittim * sanki kilise değil ticarethane içerde mum satıyorlar yok kitap incil put vesaire vesaire insanın aklına ulan bir kilise açsak herhalde köşeyi döneriz baksana millet camiye bir 25 kuruş bile vermiyor burda bir muma 1 tl veriyor * , bana göre düşünülüp tartışılması gereken bir olaydır ibadethaneler ticaret yeri değil allah ile kul arasında olan bir ibadethane olması gerekir.
ayrıca cemaatten (bkz: maaş) toplamak.
10 yıldır camimiz için yardım topluyoruz diyorlar ama.10 yıldır cami ye bi yenilik geldiğini grmüyoruz.
diyanet'in isteği doğrultusunda veya kendi isteğiyle sorumlusu olduğu cami için yardım toplaması "haraç kesmek" gibi anlatılmış imam.

işin garibi bunu haraç kesmek olarak anlatanların camiye bir kez bile gitmediğini anlayabiliyoruz buradan, ne haracı lan? "camiye yardım edin" diyip, cami çıkışına karton kutu koyup, yardım edeceklerin oraya para bırakmasını beklemek ne akla mantığa "haraç kesmek" olarak gelebiliyor ki ben o akıl sahibine allah'tan akıl diliyorum öncelikle.

iyi bildiğim için eski ve küçük bir mahalle camisinden bahsedeyim. elektrik ve su faturasını bile camaatten topladığı yardımlardan ödüyordu bu cami. ısıtma tesisatında bir sorun meydana geldiğinde tamiri için cami cemaatinden yardım istenmektedir. yazın çok sıcak olmasın diye vantilatör alındığı zaman da cemaatten para istendi. hoparlör sistemi bozulduğunda da. hem kalofirerin, hoparlörün tamir edilmesini cemaat nasıl farkedebilir ki? caminin temizliği için kullanılan 1980 model elektrik süpürgesi ve cami halıları gibi çok eskimiş olan ve yenilenmesi gereken bazı eşyaların değiştirilmesi için de cemaatten yardım istendi bizim camide.

ayrıca yardım istenirken kimse de zorlanmamakta, lütfen abartının b.kunu çıkartmayalım. cami çıkışına bir karton kutu koyulur sadece. yardım etmek isteyen oraya istediği kadar para bırakır. zaten içine sinmeyen para vermemekte özgürdür ama o paranın imamın cebine gittiğini iddia etmek de kul hakkı'na girer, ki bu da bildiğim en büyük günahtır.