bugün

zaman zaman boş bir inat uğruna yapılmaya çalışılan, fakat çok zor veya neredeyse imkansız olduğu anlaşılınca pufflamalar eşliğinde pes edilen eylem. alâkalı olarak;

(bkz: deveye hendek atlatmak)
yarı cahile laf anlatmaktan daha kolay olan eylem. zira cahil insan bir noktada karşısındakinin bilgisine saygı duyar hale gelir ve pes eder. oysa ki yarı cahil kanının son damlasına kadar savaşır.

sabır isteyen hedevite. nitekim yıllarca sürebilir.
bir kıza ofsayt kuralını anlatmaktır.
(bkz: hiç bilenle bilmeyen bir olur mu)
(bkz: deveyi hendekten atlatmak)
(bkz: kendini zeki diğerlerini cahil sanmak) en büyük cahil bakınızın muhattaplarıdır..hangi konuda cahil?kim var her konuda bilgili olan?
güldestim isimli türkünün sözlerinden bir satırdır.

türküsü bile yapılmıştır, cahille sohbeti kesin kardeşim.

Gül yüzlü gül destim
Pirim ben sana küstüm
inan değil sana kastım
Cahille sohbeti kestim
Dost, dost
gereksizdir.
değil cahile anlatmak, cahil olmayana, çok bilen, çok okumuş, bilge birine anlatmak da gereksizdir.

cahilse de, değilse de, kendi öğrenecektir. (bkz: tecrübe)

(bkz: bir musibet bin nasihatten iyidir)
cahil olduğunu bilen cahile laf anlatmak kolaydır da cahil olup da cahil olduğunun farkında olmayandan uzak durulması gerekir.
anlatan adama aciyacagim durumdur.
deveye sarmis bir cahilse durum (bkz: colde kutupayisi sansi)
deveye hendek atlatılır, atom itina ile parçalanır ama cahillik nasıl aşılır?türkiye için henüz cevabı bulunamamış, bulunmuşsa da uygulanamayan şeydir.
deveye hendek atlatmaktan zordur.
Mevlana ne demiş:
" Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anlayabildiği kadardır."
zordur ve önemli olan zor olması değildir. cahilin inat ve gururla cevap vermeye devam etmesidir.
duvara karşı konuşmaktır.
bildiğini bilenin peşinden gidiniz, bildiğini bilmeyeni uyarınız, bilmediğini bilene öğretiniz, bilmediğini bilenden kaçınız.
konfüçyüs

fakat cahil gördüğünüz kişiye;
bilginin medeniyet olduğunu öğretebilirseniz,
bir konuda bilgisi olmaksızın tartışmanın kör cahillik olduğunu düşündürebilirseniz,
mutluluğun ve huzurlu bir topluluğun bilgi öğrenmekle sağlanabileceğini öğretebilirseniz,
ilk duyulana inanmanın yanlış olduğunu, farklı bakış açılarını görüp bunları aklında tartarak doğruya ulaşılabileceğini anlatabilirseniz,
ortada bir hata olduğunda o hatadan kendisine ne kadar pay düştüğünü gösterebilirseniz,
ve bunların hepsini onu aşağılamadan, rezil etmeden, öfkenizi göstermeden yapabilirseniz,

inanın başarabilirsiniz.

en başta umutsuzluğu unutmak gerekir.
imam evzai nin "cahile söz anlatmak, köre renk tarifi gibidir." sözüyle kısaca özetlenebilecek olay.
deveye kuğu gölü balesi yaptırmaktır. (bkz: etme cahille sohbet koy göte çekme zahmet)
Cahille tartışmayın. Dışardan bakan aradaki farkı anlamayabilir.
cahil degilde ahmak diyelim biz ona. cahile pek ala laf anlatilir, dinler de hatta, ogrenir bile. ama ahmak a laf anlatilmaz. bu yuzdendir ki atalarimiz ahmak in ilaci olumdur demis.
dünyanin en zor işi.
ben cahille münakaşa ettim hiç aklı çıkamadım.
yandaşa laf anlatmak gibidir. arada fark yoktur.
Deveye hendek atlatmaktan daha zordur. He he sen haklısın tabi dedirten insan tipidir, uzak durulmalıdır.
inatçı bir ateistle tartıştığını anlatmanın bir başka yolu..
boşa kürek çekmektir.
Sik rahatlasın cahillik falan kalmaz o zaman.