bugün

bir devletin en üst basamaklarında, halk için görev yapan insanları ifade eden kelime.
Devletle ilgili işlerin yürütülmesinde, kırtasiye işlerini öne sürerek işlemleri zorlaştıran, kırtasiyeci, şekilci, formalist.*
bürokratlar bir sınıf-ı erazil ve esafil dir...
*
her işten bir şekilde sıyrılmayı başaran kişiler...

hakkında bir fıkra:
bakan, makamı devralırken selefi "çekmeceye 3 zarf bıraktım. işler zora girince teker teker açıp okursun" demiş.
bakan başta önemsememiş. işler tatsızlaşmaya başlayınca ilk zarfı açmış:
"basını suçla" yazıyormuş.
medyaya yüklenmiş bizimki, "bakan uyuyor mu?" diyenleri mahkemeye vermiş.
yine işler düzelmeyince 2. zarfı açmış. 2. öğüt şuymuş:
"şimdi bürokratlarını suçla!"
bakan "ben masumum, bunlar hep bürokratların yüzünden" demiş; yine kâr etmemiş.
son çare olarak 3. zarfı açmış bakan...
son öğüt, bir veda mesajıymış:
"şimdi sen de 3 zarf hazırla..."
adını hatırlamadığım bir filmde "ne, bürokratlar mı? dostum onlar pencereden atlasalar yere düşmeleri bir hafta sürer" şeklinde tarif edilmiş memur sınıfı.
sorulan her soruya yuvarlak cevaplar verebilen insanların birleştiği meslek çatısı.

ex: işsizlik ne zaman çözülür?
qu: tabi ki işsizlik global dünyanın ve günümüz türkiyesinin en büyük problemlerinden biri. bununla birlikte bu problemi çözmek adına neler yapılabilir; toplum olarak bunu irdelemek ve ileriye yönelik atılımları bir an önce gerçekleştirmek öncelikli hedeflerimiz arasındadır. bahçelerde lahana, bu nasıl lacivert, ben annemi özledim, yaşasın 23 nisan.
ex: vallahi bravo
Bürokrat, bir devlet kurumunda çalışan üst düzey yöneticidir. Siyasetçilerden farklı olarak seçim yoluyla değil, atama yoluyla göreve gelirler. En yüksek dereceli bürokratlar; müsteşarlar, büyükelçiler, konsoloslar, valiler, ataşeler, kaymakamlar, daire başkanları ve KiT yöneticileridir.
Türkiye'de iktidar değiştiğinde ya da kendisi gözden düştüğünde açıkta kalmamak için ihalelerle birilerine yol veren asalak varlıklara verilen genel ad. istisnalar kaideyi bozmaz.