bursaspor ankaragücü kardeşliği

 1. 7 1
  bursaspor, küme düştüğü sene a.sebatspor ile çekişiyordu. ligin son haftalarıydı.ankaragücü a.sebatspor ile oynuyor. ve ilk yarıyı ankaragücü önde kapatıyor. bu skor bursaspor a yarıyordu. soyunma odalarına giderken bilinen tablolar yaşanıyor. koridorda arbede falan. sonuçta maçı a.sebatspor 3-2 kazandı. tabi bursalı seyirciler ankaragücü nün maçı sonuna kadar kovalamasını hayranlıkla karşıladılar. ve aralarında kardeşlik ilan ettiler. bursalı seyirciler maçın 6.* dakikasında ankara ankara diye tezahüratlarda bulunurlar. ankaralı seyirciler ise maçın 16. dakikasında bursa bursa diye bağırırlar. bu olay bu sene ayrı bir önem kazanacak. çünkü iki kulüpte süper ligde. aralarındaki maçlarda herhalde dostluk rüzgarları esecektir.

  (bkz: bursaspor beşiktaş gerginliği)
  #350353
 2. 3 3
  bu dostluk 80li yıllara dayanmaktadır son yıllarda daha fazla ön plana cıkmıs ve kardeslik boyutuna ulasmıstır. ankaragücü macında bursa formalarıyla maca gelen bi sürü insan vardır.. aynı sey bursa içinde gecerlidir..
  #537785
 3. 2 0
  " bursa - ankara kardeştir, inkar eden kalleştir." sloganının tribünlerde işitilmesine sebebiyet veren uhuvvet.
  #618218
 4. 2 1
  bursadan ankaraya dönüş yolculuğunda otobüsün yarısından fazlasının ankaragücü taraftarı olması münasebetiyle bizzat yaşayarak öğrendim ben bu kardeşliği...
  takdir de ettim adamlar kalkmış gelmiş bursanın son 2.lig maçına,süper lige yükseliş kutlamalarına karılıyorlar...
  #618228
 5. 2 2
  anadoludaki en etkili taraftar gruplarına sahip olan iki kulübün istanbul kulüplerine karşı olarak birleştiği düşünülebilir.*
  #618346
 6. 7 -3
  muhtelif söylentilere göre iki takımın amigolarının uyuşturucu ticareti dolayısıyla perçinlenmiş kardeşliktir...
  #618390
 7. 4 -1
  (bkz: bursa - beşiktaş kardeşliği) *
  #1049651
 8. 2 2
  hikayesi şurdan okunabilecek kardeşliktir.

  http://www.futbolekstra.net/bursankara.php
  #1049738
 9. 1 1
  iki guzide anodolu kulubunun taraftarlarinin karsilikli dostlugu. * (bkz: bursankara)
  #1181477
 10. 0 0
  iki kulup taraftarının beşiktaş düşmanliği ilan ettikleri bilinen bir gerçektir..
  #1505038
 11. 2 0
  http://video.uludagsozluk.com/v/bursaspor-ankaragücü-kardeşliği-5297/+

  ahan da budur.

  bursa-göztepe dostluğu,ankaragücü-göztepe düşmanlığı ve ankaragücü-antalyaspor dostluğu,bursa-antalya düşmanlığının bozamadığı kardeşliktir.
  #1739203
 12. 4 2
  en iyi anlasilmasi icin superlig bursa-ankaragucu* maclarindan birine gidilmelidir.***
  06 ve 16 dakikalar karsi tezahuratlarla gecer. maclar kardesce, ya 0-0 ya 1-1 biter. gol olunca bile ikili sevinilir.
  maclarda bir de 3. sahis vardir ki, o da jimnastik'tir. ama kardes olarak degil, kalles olarak anilir.

  (bkz: bursankara)
  #1739319
 13. 16 -2
  akraba evliliğinin hazin sonuçlarını görmemiz açısından bir ibret vesikasıdır. *
  #1739336
 14. 3 1
  bu kardeşlik sonsuza kadar sürecektir tabi ki. ne göztepe ne antalyaspor ne de bir başka takımla olan ilişkiler, kesinlikle arkadaşlığın üzerine çıkamayacaktır. çıkmamalıdır. zaten çıkmaz. tek kardeş ankaragücüdür. bu yolda bursasporumuzun tabi ki yoldaşları, arkadaşları olacaktır, olmalıdır. çünkü hedef istanbulun üç ayrıcalıklı takımı hegamonyasına son vermektir. bizimle bu hedefi paylaşan herkes yol arkadaşımızdır. lakin tek kardeş ankaragücüdür.
  #1763654
 15. 3 3
  iki şehirdik şimdi tek olduk, tek ses, tek nefes, tek yürek olduk. alem alkış tutsun dostluğumuza, bursankara omuz omuza şeklinde söylemleri de vardır.
  #1910521
 16. 0 0
  #1950623
  #1950646
 17. 1 1
  en azından gençlerbirliği - gençlerbirliği OFTAŞ kadar kirli olmayan kerdeşlik.

  ilgi ile takip ediyoruz.
  #1950780
 18. 6 -4
  (bkz: ezik edebiyatı)
  #3704321
 19. 4 4
  Bursaspor ile Ankaragücü taraftarları arasındaki dostluk, yıllar öncesine dayanıyor.
  Ankara'da üniversite okuyan Bursaspor taraftarı Abdülkerim Bayraktar, yeşil-beyazlı formasıyla Ankaragücü maçlarına gitmeye başladı. Aralarında Bursaspor formasıyla bir taraftarın oturmasına anlam veremeyen Ankaragücü taraftarı, daha sonra Abdülkerim ile dostluk kurdu. Ankaragücü'nün hiçbir maçını kaçırmayan ve her maça yeşil-beyazlı formayla giden Abdülkerim, Bursaspor ile Ankaragücü taraftarları arasındaki dostluk köprüsünü kurmaya başladı.

  Okul sonrası 1993 yılında askere giden ve yedek subay olan Abdülkerim Bayraktar'ın Mardin'de şehit düşmesi, hem Bursaspor hem de Ankaragücü taraftarlarını derinden üzdü. Şehit Abdülkerim Bayraktar'ın Bursa'daki cenaze törenine, Ankara'daki maçlarda tribünde beraber olduğu Ankaragücü taraftarları da katıldı. Cenaze törenine sarı-lacivertli forma ve kıyafetlerle gelen Ankaragücü taraftarları, cenazede Bursasporlu taraftarlarla birlikte saf tuttu. Bu tören sonrası, her iki takım taraftarları arasındaki dostluk iyice pekişti. Bursasporlu taraftarlar, 1993 yılından bu yana her maçın 6'ncı dakikasında "Ankaragücü", Ankaragücü taraftarları da her maçın 16. dakikasında "Bursaspor" diye tezahürat yapıyor.
  #3998070
 20. 2 2
  çelişkilerle dolu olan kardeşliktir.

  ankaragücü-bursa kardeştir buraya kadar bir sorun yok ama;

  ankaragücü-ksk dost bursa-ksk düşmandır.
  ankaragücü-göztepe düşman bursa-göztepe dosttur.

  ayrıca bursa tribünlerinin arası anti-x grubu ile iyidir. tunalı kapalı tayfası ile bırakın dostluğu düşmanlıkları vardır tunalı tayfası bursa diye bağırmaz bağırıldığı zamanda ankaragücü diye bağırarak tepkisini ortaya koyar.
  #4099612
 21. 8 0
  Abdülkerim Bayraktar koyu bir Bursaspor taraftarı, Teksas liderlerinden ve tribünlerde herkesçe tanınan bir simadır. 90 yılların başında üniversiteyi kazanır ve okumak için Ankara ya gider.

  Futbol sevgisi Ankarada da devam eder ve Ankaragücü maçlarını takip etmeye, Ankaragücü maçlarına gitmeye başlar Abdül abi.
  Hermaça gitmesi ve futbol sevgisi Abdül abilerini kabullenmelerini sağlar Ankaragüçlülerin. Abdül abi artık Ankaragüçlülerinde abisidir.abdül ozamanlar iki klübün kardeş olmasını yürekten ister ancak bunun ozamanlar gerçekleşmesinin imkansız olduğunu gerek bursaspor gerekse ankaragücü taraftarı iyi bilmektedir
  Okulu bitiren Abdülkerim in askerlik dönemi gelir ve gönüllü olarak doğuya gider. Mardin de astsubay olarak görevini yaparken şehit düşer.

  Abdülkerim in şehit haberi Bursaspor u yasa boğar. ilk maçta anma töreni hazırlanır. Stadta o haftaki maçtan önce saygı duruşu yapılırken sarı lacivert formaları, atkıları ile ellerinde Albül abi ölmedi yazan bir pankartla ankaragüçlüler dalar sahaya. Stad Abdül abisinemi ağlasın kardeş kazanmaya mı sevinsin bilemez.

  Abdülkerim Bayraktar ın cezanesine Bursasporlular kadar Ankaradan gelen Ankaragüçlüler de katılır. Cenaze iki takımın kardeşliği arasında defnedilir. Ve o zamandan beri Abdül abinin görmek isteği olay buydu diye konuşulur.Ozamanlar imkansız olan olay abdül abinin şehit olması ile gerçekleşir artık iki takım arasında bir bağ vardır ve bu bağ zamanla değil türkiyede dünyada örneği olmayan bir kardeşliği ateşliyecektir (daha sonradan ortaya çıkacak olan manisakarya kocaeliantalya v.b gibi açılımlar asla bursAnkara gibi tutmayacak ve hepsi zamanla kaybolacaktır.)holiganzmin hızlı olduğu 80 ve 90 lı yıllarda iki klüb taraftarıda tanınan ve sağlam taraftar olmasına rağmen bir biri ile hiç rekabete girmemiş ve ters düşmemişlerdir bursAnkara dostluğu gerçekten çok eskilere ve sağlam zeminlere dayanır abldül şehit olması bu bağı resmen tesciller abdülün hayatta iken istediği kardeşlik olmaz ama abdül şehit olduktan sonra bu kardeşlik asla bozulmamak üzere gerçekleşir

  Bazılarının sandığı gibi çıkar kardeşliği, puan kardeşliği, veya diğerleri gibi mahalle takımı kardeşliği değildir BursAnkara. BursAnkara şehit kardeşliğidir, kankardeşliğidir...

  ankaragücü maratonda hiç inmeyecek olan bir panlart : REKLAM DEĞiL ŞEHiDiN EMANETi bursAnkara
  #6357666
 22. 5 -1
  2 nisan 2010 ankaragücü beşiktaş maçı tiribün görüntüleri ile bir kez daha tüm türkiye'nin şahit olduğu kardeşliktir.
  (bkz: bursankara)
  #7699387
 23. 4 2
  bu dostluk ilk entry de bahsedildiği kadar yeni değildir. çok eskilere dayanır. şehidin mirasıdır bu kardeşlik.

  edit : arkadaşım neden eksiliyorsun? hayret ya...
  #7699414
 24. 5 -1
  bir tür şike.
  #7958973
 25. 14 -4
  "köpeklerin kardeşliği havlayıncaya kadardır" -çin atasözü
  #7959003