bugün

istanbul un farklı bir yönü varmış diye lanse edilen söz. ne farkı varsa, diğer şehirlerden daha çok derdi ve sıkıntısı var.
burası istanbul
yolu yokuştur
giden gelmiyor
acep ne iştir.
anonim türkülerimizden. * *
mavi jeans tarafından reklam sloganı olarak kullanılan söz.

bir diğeri için;
(bkz: çok oluyoruz)
-anne ben dışarı çıkıyorum. *
+oğlum donla mı çıkacaksın sokağa. *
-burası istanbul anne! *
(bkz: bokunu çıkarmak)
(bkz: istanbul diye cozurtmak mı lazım)
kanımca mavi nin bir başka gıcık eden, anlamsız olan reklamlarından biri efendim. hatta mavi nin; gıcıklığı, anlamsızlığı reklamlarında prensip edindiğini düşünmeye başladım.

yani dar pantolon giymek, sokakta yürürken kulacıklar üşümesin diye başı kapatmak, süslenmek istanbul insanına özgü bişey midir? elbette değildir. hele ki istanbul son yıllarda iyicene kapanmaya başlarken hiç değildir. ülkenin diğer şehirlerindeki gençler resmen aşağılanmış gibi geldi bana.

ha bi de öbür taraftan baktım olaya: istanbul genci şimdi bu durumda sürekli dar giyen, fön makinasıyla tüyleri kabartılmış tavuk götü konseptinde saçla gezen, erkek olsa bile skinny jeans kot tercih eden genç mi demek? gecenin bi vakti 'saldım çayıra mevlam kayıra' felsefesiyle sokağa çıkan, kocasını iplemeyen kadın mıdır istanbul kadını? hiç sanmıyorum.

hem istanbul da ayaz olduğunu kim söyledi size lan? istanbul un ayazı meşhurmuş. yok ya? biz rastlamadık heral. istanbul da ayaz olduğu zamanlar vardır ama o dönem ülkenin her yerinde ayaz vardır. ne alaka olm? ayaz mayaz olmaz bizde. burası istanbul.

ama reklamı tam bi katalog tarzında çekmişler. gerçekten. onu çok takdir ettim. türkiye deki giyim markalarına örnek olur. kıyafetleri çok sanatsal bi şekilde ortaya çıkarmışlar. ne çok göze batıyo ne de çok geri planda kalıyo.

kardeş son sahneye iyice koptum. bi tane cılız tıfıl. ne vücutta iş var ne seste. töbe töbe. babası diyo ki: 'oğlum ne o böyle dar dar kotlar giyiyosun her tarafın meydanda'. babacım oğlan kurumuş dal kıvamında zaten. hangi tarafı meydanda? söyle biz de oraya bakalım. görelim. ama, 'ne demek burası istanbul' diyo ya orasına gönülden katılıyorum. ne demek lan harbiden? noluyo size? icat mı çıkarıyonuz başımıza? noluyo lan?

hişşşş... sakin. burası istanbul.
istanbul a hakaret eden ahmak reklam, her ibneligin serbest oldugu bir ahlaksız şehir mi istanbul, bunu yazan gerizekalıya, bir gece, özellikle bugece kadir gecesinde bir eyüp sultan a ugramasını dilerim, nasipsiz hergele...
-kızım bu daracık şeyle nireye gideyon?
+burası istanbul baba
+kızıııım hoplatırlaaaaar.
Çılgınca yanlış anlaşılan reklam kampanyası.
Mavinin dünyaya açılmakta olan bir marka olduğunu biliyoruz. Türkiye'nin yüzü olarak da istanbul kullanılmış. çekimler resmen sanat içeriyo. "Burası istanbul" Katılıyorum.
insanların tepkisine anlam veremediğim reklam kampanyası. ilk izleyişimde 'vaayy...' dedim, sonra da kıyafetleri filan incelemek için bi daha izledim. mavi muhtemelen yurtdışında da kullanacak bu kampanyayı ve atıyorum viyana'da koskocaman 'burası istanbul' yazacak olması muhteşem bence.

bi de adamlar konsepti değiştirmemiş özünde. kafana göre takıl'da ne diyorlarsa onu diyorlar. aldırış etme, içinden geldiği gibi yarat tarzını misali. hadi bak, sakin sakin bi daha izle, sen de anlayacaksın cocum. bu kadar asabi olma ama; aaa..
mavi jeans'in yeni konseptinde kullandığı reklam sloganı.

--spoiler--
- oğlum daracık kotu giyinmişsin. karanlıkta yakalarlarsa adam madam dinlemez çakarlar. götüne dikkat et.
- burası istanbul.

gibi şahane diyaloglara sahne oluyor.
--spoiler--

böyle yaman çelişki görmedim. kendiniz diyorsunuz lan. burası istanbul. adamın götünden kan alırlar kamil kan.
fikri güzel, uygulaması aceleye gelmiş mavi reklamları serisi.
değişik tarzların yalnızca istanbul'da kabul görebileceği gibi bir anlam çıkadığım reklam. tamam, istanbul bir marka için en güzel pazar yeri olabilir, çeşit çeşit insanın barındığı bir şehir de olabilir. ancak bir marka sadece istanbul'a hitap eder gibi mi reklam yapmalıdır? şahsen bir ankaralı olarak çok alındım, uzun bi süre mavi'ye adımımı atmam, istanbul'dan kazansınlar kazanacaklarını.
son derece gıcık eden, insanın sinirlerini ayağa kaldıran, genç ergenlere ebeveynlerini tiye alma imkanı verdiğini zanneden sapır saçma reklam.

ben o kadına "benim karım olduğunu söyleme." demem, "bu kılıkta çıktığın kapıdan bir daha geri dönme!" derim.
istanbul kelimesini duyunca bile sinirleri zıplayan,doğma büyüme ankaralı olarak beni sinir eden bir reklamdır.bir çok ankaralı müşterimizi kaybetmemize neden olacak slogandır.
mavi'nin yurtdışında da kullanacağı reklam kampanyası. bunu göz önünde bulundurundca reklam daha da anlam kazanıyor insanın gözünde zaten. modanın başkenti istanbul'un ruhunu yansıtmak istemiş işte adamlar, çok da süper yapmışlar. takdir ettim.
mavi'nin güldürürken düşündüren reklam sloganı.
amacına ulaşmış reklam. iyi düşünülmüştür.

ha realitesi çok eleştirilir ama tutmuştur reklam ve önemli olan da budur.
--spoiler--
-burası neresi?
-e istanbul
-istanbul ha?
-neresi olacak ki?
-burdan görünüşü bizim oralara benziir, cudi'nin tepesindeyim sanki...
--spoiler--
-bu trafiğin hali ne?
+burası istanbul...

-aga bizi niye sokmuyorlar buraya?
+gazi mahallesi olum s.kerler bizi burda...
-öyle şey mi olur lan?
+burası istanbul oğlum...

-aga istanbul dünyadaki en büyük metrapollerden biri değil mi?
+evet.
-peki neden geleceği günler öncesinden belli olan sele önlemler alınmadı? neden altyapıyla uğraşılmadı?
+bak bunu deme şimdi... farklı renkte 14 milyon lale dikilerek bu önlem alındı.
-öyle önlem mi olur lan?
+istanbul'da olur yavrum... burası istanbul...
-yıl başını taksim'de kutlayalım aşkııam!
+sen varya nasıl şakacı... ananı sikerler kızım burası istanbul!
-kızım o şnorkel ne alaka kafanda ?
+anne! burası istanbul...
(bkz: bursa istanbul)*
buradan başka istanbul yok hemşehrim uyarısının daha elit versiyonudur.
istanbulu hiç bilmiyenlere yedirilen reklam tipidir.Reklam için örnek konuşma
-anam kardaş adamı yolda öldürdüler
-burası istanbul
yada
-Bu ev depreme dayanıklı değil diyorlar nası oturuyosunuz.
-Alış alış burası istanbul
-fazla dekolte olmuş, ya tecavüze uğrarsan?
-olur böyle şeyler, burası istanbul.