bugün

ateş çemberinde hayat süren bir insanın kendini emniyette hissettiği anda en sevdiği insanı düşünerek söylediği söz.
çanakkale'de savaşan bir askerin mektubunda yazan cümle.
yüreğimi bir kalkan bilip, sokaklara çıktım
kahvelerde oturdum, çocuklarla konuştum
sıkıldım, dertlendim, sevgilimle buluştum
bugün de ölmedim anne.

kapalıydı kapılar, perdeler örtük
silah sesleri uzakta boğuk boğuk
bir yüzüm ayrılığa, bir yüzüm hayata dönük
bugün de ölmedim anne.

üstüme bir silah doğruldu sandım
rüzgar, beline dolandığında bir dalın
korktum, güldüm, kendime kızdım
bugün de ölmedim anne.

bana böylesi garip duygular
bilmem niye gelir, nereye gider?
döndüm işte; acı, yüreğimden beynime sızar
bugün de ölmedim anne.

ahmet erhan
ahmet erhan ustanın muhte$em $iiri dardayım'da geçen söz. ahmet kaya'nın efsunkâr sesinden duyulur (bkz: sevgi duvarı) albümünde.
günümüzde hala bazı telefon görüşmelerinin ilk cümlesi.
nasıl iç burktuğunu çok az insanın anlayabileceği cümle.
keşke böyle cümleler kurmaya hiç gerek olmasa.
Ayrılık üstüne söylenebilecek en yaralayıcı cümlelerden biridir. Keşke ayrılıklar hiç olmasa. Keşke hep ashk sevgi kazansa.
günümüz gençliğinin, üniversite ortamının kıymetini anlamasını sağlayacak şarkıdır.

nasıl ve neden mi? bir zamanlar bu ülke dış güçlerce o kadar alenen kullanılıyordu ki, insanlar üniversitelerde birbirlerini vuruyordu. hatta öyle bir zaman geldi ki, üniversite öğrencileri o gün yaşadıkları için kendilerini şanslı saydılar. zira her gün onlarca insan ölmekteydi. yani o gün akşam eve sağ salim dönebilen biri bugünde ölmedim anne, şükür diyordu.

şimdi bakıyorum da üniversite gençliği sürekli geyik yapıyor, koklaşıyor falan. şimdiki gençlik bir hayli şanslı, bunu bilmeli.
anne! sen mi sevinirsin? ben mi üzülürüm? demektir aslında çoğu zaman.
tek bir gece kazanmak; #3805560
her gün ayrı geçiyor her gün dertli. hepsinin ortak yönü bugün de ölmedim anne.
sirnakta bir askerin telefonda "iyiyim anne" demesinin altindaki manad1r ayni zamanda.
insanın içini parçalayan, ne acı bir söz. bir annenin yüreği bunu duymaya nasıl dayanır.
(bkz: dardayım)
hemen hemen her askerin askerlik anısı olarak kalması için fotoğraflarında yazan cümle..

her asker bu sözü yazarak ailesine yaşadığını gösterir. bu fotoğraflarda cümlenin yazılma şekli ve yazdığı nesneler askerin yaptığı göreve göre değişkendir.

dağlarda sabah akşam çatışmalara giren asker tozun toprağın arasında yere ya mıcır taşlarıyla yazar, ya da toprağa botuyla şekil vererek yazar.
görevi soğan soymak olan bir başka asker ise soyduğu soğan ve patates kabuklarıyla yazabilir, lojistik sorumlusu ise bir asker bu yazıyı renkli renkli göz yaşartıcı gaz kutularıyla yazar.

önemli olan nasıl yazdığı değil anlatmak istediğini anlatabilmesidir, yadırganmamalıdır.
* * * *
içinde "anne" kelimesi geçmiyordu ama, aynı şeyi ben de bir zamanlar düşünmüştüm....vay be hala hayattayım diyordum kendime, her akşam...
hastalığı son safhasına gelmiş birinin söylemidir.
bir fıkrada askere giden şahsın askerliğin ilk gününde annesine yazdığı mektupta , kafamı duvarlara vurarak güldüğüm cümle.
bugün de ölmedim anne! (anlamı kendisinden derin) alkışlağım sözlerden birisidir musikide.
biraz şaka biraz gerçek ramazan boyu her iftar sonrası söylediğim bir söz.
shaggy nin en çok söylediği söz.
işte tam yeri.
21 aralık'tan sonra söylenmesi gereken söz.
görsel
ankara'daki evladından bir söz anne.
Elhamdulillah. Ölmedik çok şükür.

Trakyama dokunmayın allahınız aşkına.

Şeytan diyor şuradan şuraya böl.
güncel Önemli Başlıklar