bugün

"canım istemiyor" demenin bir başka yolu.
şartların uygun olmadığını anlatan söz öbeği. *
dur şu hava bitsinde öyle gidelim. adam güzel söylüyor.
(bkz: nazan öncel)
-hadi olm halı saha maçı var bugun lan, giyinde cıkalım.

-Bu havada gidilmez.
inanılmaz bir nazan öncel şarkısı. gitme üzerine yazılmış şarkıların en güzeli.

çocuk gibi; bu havada gidilmez, güneşli gündede gidilmez, aslında hiç gidilmez. gitme demenin yalvarma hali. müziğide süper. cümbüş olduğunu düşündüğüm bi alet alıp götürüyor insanı. gitme diyor ama alıp götürüyor.

''unutama inşallah'' kısmı ise yürekten akmış bizi yerden yere vurmuştur. dinlenmsi lazımdır. dinlemeyen unutulur inşallah.
candostumun "abi bu şarkıyı dinleyip de giden varmıdır?" sözleriyle tek kelime bile edemeyip sessizliğe büründüğüm şarkıdır.
içinde bulunduğumuz gri günlere en uygun parça... girizgahındaki ud solosunun ise popüler müzikte eşi benzeri yok zannımca...
(bkz: erkan oğur)
pilotun kuleye söylediğidir.
bu şarkıyı söylediği adam gitmiş midir utanmadan sorusunu akıllara getiren şarkı. acaip.
beni bırakıp gitme bir yere
gidersen unutursun
dilerim öyle olmaz
bu havada gidilmez
güneşli günde gidilmez
aslında hiç gidilmez
gidilmez...
son günüme kadar
kalp durana kadar
aşk mezara kadar
sakın ha gitme...
beni unutma
unutama inşallah
unutursan kahrolurum
dilerim öyle olmaz...
bu baharda gidilmez
yağmurlarda gidilmez
aslında hiç gidilmez
gidilmez
kotu hava kosullarında degişmez baba sozu. cok guzel planlarınız eglence hayalleriniz vardır. zaten pazar gunu tum elleriyle bogazınızı sıkmıstır. pazartesi kapıdadır. eglenceye dısarıya muhtacsınızdır. beyinin alt dosyalarında oglum pazartesi yazılı var lan lafları gezmektedir. beyini kurtaran tek sey bir yerlere gitme ihtimalidir. pazar sabahı yagmurludur. kufredersin. bir iki laf ile babanın agzını arasın acıkca soyler. agzından bu kelimeler dokulur. pazar bogucudur. pazar igrenctir artık.
güzel bir nazan öncel şarkısıdır.
arkadaşlarla buluşma mekanı olarak benimsenmiş, iç mekanı olmayan bir kafeye, yağmur ya da kar yağdığı için gidilemeyeceğini belirtendir.
+gidiyorum ben
-gitmesen olmaz mı
+yüregimin sogumasi gerek,ellerinden uzak kalmali artik bedenim
-gitme
+neden?
-bu havada gidilmez.

hamiş:belki gitmez.
üşengeçlerin cümlesidir.

(kış mevsimidir);
-cerquanne hadi kalk çıkıyoruz.
-yok be kanka hava soğuk bu havada gidilmez.

(yaz mevsimidir);
-yok be kanka hava yanıyor resmen görmüyor musun bu havada gidilmez.

(bahardayız);
-yok be kanka bugünde hava bir garip baksana şuna, bu havada gidilmez.
Nazan Oncel'in en mukemmel albumunun en mukemmel ikinci sarkisi...birincisi icin;

(bkz: kunduram sandukam zembilim)
kanserlik şarıklara Nazan Öncel in katıkısıdır. Dinleyip içi acımayan insan değil robottur.
tam plana heves etmiş, kalkıp hazırlanmaya yeltendiğin anda karşı taraftan gelen ve insanı ister istemez kızdıran "mazeret bulmanın da en ucuz hali" dedirten kalıp.
ucuz bir bahane.

"ağğbi öğleden sonra düzelcekmiş ben baktım netten" şeklinde bir tez ortaya atıldığında boku yer bu bahaneyi söyleyen şahıs. onçün daima dürüst olmak gereklidir.
Deniz yolculuklarının başlamasına engel olan cümledir kesinlikle dikkate alınmalıdır.
"gitme" diyemediğiniz zaman uydurulası en güzel bahane. aslında hiç gidilmez.
son günüme kadar kal demesiyle boğazımda birşeylerin düğümlenmesine sebebiyet veren şarkıdır.
çok hoştur.
gitmemek için en güzel bahanedir
(bkz: güneşli günde gidilmez)
"beni unutma
unutama inşallah,
unutursan kahrolurum
dilerim öyle olmaz."

gece gece dinlenmemesi gereken, dinlenildiği takdirde boğazınızın düğümlenmesine sebep olan bir şarkı imiş...
dışarı çıkmak istemeyen insanın en şahane kurtarıcı bahanesi.
gece eve davet ettiği kızı bırakmak istemeyen ergen cümlesi.

-ben gideyim artik
+gidemezsin
-niye?
+hmm du bakayim, bu havada hayatta gidemezsin,
-havanın neyi var ayol mis gibi işte, kısa kolluyla geldim ya,
+iyi işte biraz soğusun öyle, yolda terleyip hasta olmani istemeyiz dimi ?
-berkcan amacın ne senin ?
+uzan şöyle hele anlatayim
-ay öyle desene..