bugün

Dünya'nın en başarılı milli futbol takımlarından biri, kimilerine göre de en başarılısıdır. Şu ana kadar yapılan bütün Dünya Kupalarına katılmış tek ülkedir. Katıldığı 18 Dünya Kupası'nda 5 şampiyonluğu vardır. Brezilya milli takımının lakabı "Seleçao" yani seçilmişlerdir. Brezilya Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörlüğünü şu anda Dunga yapmaktadır.

5 kez dünya kupası
7 kez copa america şampiyonu olmuşlardır.
copa america'da vagner love diye akıllara zarar bir adamın, forvetinde banko oynadığı takımdır. ulan bakıyorum ben bu adama; boyu uzun olsa, fiziği de iyi olsa dersin ki pilot santrfor. ama boyu kısa ve fiziği de güçlü değil. tamam o zaman hızlı forvet diyorum. ama o da değil. ne hızlı ne de teknik. fenerbahçe alsa ''bakın brezilya'nın santrfor'unu aldık'' dese protesto çekerim.
lakabı seleçao olan takımdır.
kadrosu şöyledir:

kale: julio cesar, doni, diego alves.

defans: luisao, kleber, daniel alves, lucio, gilberto, thiago silva, juan, maicon.

orta saha: josue, diego, julio baptista, elano, mineiro, anderson, gilberto silva, hernanes.

forvet: robinho, luis fabiano, adriano, alexandre pato.
Wikipedia Türkiye sayfasında Ronaldo Guiaro, Elano Blummer, Felipe ve Jo gibi isimleri "Unutulmaz Fubolcuları" başlığı altında görebileceğimiz takım.
http://www.goal.com/tr/ne...-kupas%C4%B1nda-oynayacak
(bkz: )
2010 dünya kupası'na çağrılan 23 kişilik kadrosu şöyledir:

kaleciler:

1 julio cesar soares espindola* - internazionale
12 heurelho da silva gomes* - tottenham hotspur
23 donieber alexander marangon* - roma

defans:

2 maicon douglas sisenando* - internazionale
3 lucimar da silva ferreira* - internazionale
4 juan silveira dos santos* - roma
6 michel fernandes bastos* - lyon
13 daniel alves da silva* - barcelona
14 anderson luis da silva* - benfica
15 thiago emiliano da silva* - milan
16 gilberto da silva melo* - cruzeiro

orta saha:

5 felipe melo de carvalho* - juventus
7 elano blumer* - galatasaray
8 gilberto aparecido da silva* - panathinaikos
10 ricardo izecson dos santos leite* - real madrid
17 josue anunciado de oliveira* - wolfsburg
18 ramires santos do nascimento* - benfica
19 julio cesar baptista* - roma
20 jose kleberson pereira* - flamengo

forvet:

9 luis fabiano clemente* - sevilla
11 robson de souza* - santos
21 edinaldo batista libanio* - wolfsburg
22 nilmar honorato da silva* - villarreal
2002 ve 2003 yılları civarında dünyanın en iyisi olan takım. şimdi nasıllar, ne yapacaklar kupada bilemiyorum.
15 haziran 2010 brezilya kuzey kore maçının ilk yarısında vasat bir futbol sergileyip ikinci yarıda kendini bulan takım. robinho, maicon, gilberto silva, kaka, elano, bastos, dani alves gibi özel yeteneklere sahip takım.
an itibariyle karşı devrimcidir. yapılır mı lan bu kore'ye.
peşin edit: nasıl koydu yoldaş ama.
--spoiler--
brezilya milli takımına sambacılar deniyorsa, rio karnavalında götü titreten kadınlara da brezilya milli takımı densin.
--spoiler--
15 haziran 2010 da kuzey kore ile oynadığı maçı izleyip ilk yarı dumurlardan dumurlara koşmama vesile olan takımdır.
ben bu takımdan bu derece vasat bir futbol gördüm ya artık herşey mümkün.. ilk yarı rezaletti tek kelimeyle, neyse ki ikinci yarı durumu düzeltme yolunda ilerlediler..
ama nolursa olsun böyle olmamalıydı, ya arkadaş tamam arjantin de vasattı misal ama sadece messi nin olduğu bi takımdan mükemmel şeyler beklemiyoruz ama brezilya öyle mi?? arjantinde bi messi var brezilya da; gilberto silva, robinho, elano, kaka, maicon vs vs.. ben daha ne söyliim..

(bkz: ya ben lan neyse bişey demiyorum)

edit : lan kuzey kore yerine güney kore yazmışım, usta sıcaklardan artık naptığımı bilmiyorum. bide kalkmış eleştiri yapıyorum. te allam ya.
bu teknik direktörle, bu futbolcularla ispanya ve arjantin karşısında nal toplayacak takımdır.
arjantin milli takımı bu takımdan kat ve kat daha sempatiktir.
2002 dünya kupasında guruplarda karşılaştığımız, talihsizce yenildiğimiz takımdır. ayrıca bu maçta ilhan mansız harika bir çalım haraketinin altına imza atmış ve bizlerin kalbini çalmıştır.

ancak daha önemli bir hadise cereyan etti bu maçta. yıllar geçmesine rağmen hatıralarımızdan silinmedi. milli takımımızın atak yönüne göre, sol köşe gönderinde rivaldo ya atılan bir top sonucu, karnına gelmesine rağmen, yüzünü tutarak kendini yere atması neticesinde bir oyuncumuz kırmızı kart görmüştür. bu talihsiz olay, gerek futbolu çirkinleştirmesi, gerek brezilya milli takımında oynayan bir futbolcunun bu eylemde bulunması bizi derinden yaralamıştır. üzücü olan başka bir konu bu kırmızı kartı veren hakemin, dostumuz sandığımız kore nin vatandaşı olmasıdır. neyse bu bambaşka bir konu.

gelelim konunun aslına. rüzgar eken fırtına biçer efenim. alma mazlumun ahını çıkar kereste kereste demişler. tamam kaka iyidir, hoştur, karakterli futbolcudur bugünkü olayda suçu da yoktur lakin durup bir düşünmek lazım. şimdi sorarım size ey brezilyalı futbolcu arkadaşlarım: yıllar önce rivaldo abinizin yaptığından sonra, bugünkü kırmızı karta kızmaya, keita ya çirkef demeye hakkınız var mı?

not:keita yı falan savunmuyorum. galatasaraylı da değilim.
neden bu kadar eleştirildiği anlamadığım ekip zira gayet çatır çatır top oynuyorlar. brezilya, futbolcu fabrikası bir ülke olduğundan olsa gerek, insanlarda gerçek üstü beklentiler var. şu an için oturmamış bazı şeyler var, göze çarpıyor haliyle fakat elano'nun sakatlığı ciddi değilse ikinci tur itibariyle %100 performanslarını göreceğimizi sanıyorum.
dünya kupası ve eleme maçlarında dunga nın dani alves i yedek bırakarak sık sık zor durumda bıraktığı takımdır.
şu an şok yaşamakta olan milli takım. "he he heeeeyt kupa bizim lan" edalarıyla gelmişlerdi vuvuzela marşıyla gidiyorlar.
dünya kupasını en son kazandıklarında hücum hatlarında "ronaldo-rivaldo-ronaldinho" üçlüsü vardı. üf ki ne üf...

bu kupada ise "luis fabiano-kaka-robinho"... puhahaha, kıçımla gülüyorum.

gayet normaldir elenmeleri. her turda şili, kore falan çıkmaz karşına.
hollandadan ayarı yiyip evine dönen takımdır.
bu gece orgy yapacakmışlar takımcak. 32 çıtır çağırılmış.
(bkz: robenzede)
istediğim ve beklediğim ayarı hollanda'dan yemiştir.afiyet olsun.
"çoh sevindim lan, götün götün gidiyorsunuz." demek istediğim takım. *
brezilyanın futbolda artık bir efsane olmadığını 2010 dünya kupasında gösteren takım.