bugün

görsel
görsel

Yargıtay, boşanma davası açtığı eşine ait yazışmaları izinsiz şekilde “WhatsApp Web” uygulamasından alıp mahkemeye sunan kocaya ceza verilmesi gerektiğine hükmetti.

https://www.cnnturk.com/t...acan-kocaya-whatsapp-soku
evliliklerde gizlilik diye bir şeyin olması çok saçma. eş olarak zaten birbirinden bir şey saklamak suç, aldatmak daha büyük suç.

buna benzer bir durumla karşı karşıyayım şu anda. eşimin ekşisözlükte başkalarıyla normal olmayan şekilde yazışmalarını yakaladım. ekran görüntüsü ve videosunu kaydettim. mahkemeye de kanıt olarak sundum. ama inanıyorum ki buna benzer bir sonuçla karşılaşma ihtimalim var. ama korkmuyorum ne olacaksa. başka türlü yakalama şansım yoktu. kendi entrylerinde zaten mesajlaşmaların olduğuna dair yazıları da vardı.

aylar sonra edit: dün gece özel hayatın gizliliği nedeniyle emniyete ifade vermeye çağrıldım. eşimin beni rahat rahat başkalarıyla aldatabilmesi için suçlu çıkmak üzereyim.
afedersiniz ama bu devirde evlenen erkek net enayi yerine konuyor.

birde evli kişinin eşine karşı özel hayatı mı olur, evlenmek demek 2 kişinin hayatı ortak yaşaması. ben den bize geçiş yapamak.

kadın, erkek farketmez aldatma suç sayılmalı hem hapis hemde maddi manevi tazminat cezası olmalı. aldatanın yanına kar kalırsa bu yayılır.
Evet adamın yaptığı teknik olarak suç ve başka bir davanın konusu ama bir de bu yazışmaların delil olarak kabul edilmemesi saçmalığı var. Amk delil delildir sen ortada olan bir şeyi nasıl yok sayarsın. Bi başka konuda hadi adam kanunları bilmiyor at kafalı avukat da mı bilmiyor, müvekkilini neden uyarmıyor.
Nafakayı alıp evde yatan karı götünü açıp tiktokta yayın yapıyor, çocuğu evdeyken hem de. Nafaka olayı tamamen saçmalık herkes sike sike çalışacak işinize gelince kadın erkek eşit aq. Extreme bi durum olursa, kadının hasta olması gibi vs. Bu durumlarda nafaka olmalı sadece. Bu işin boku çıktı.
Adam medyuma mı gidecek?
iddiasını nasıl delillendirecek?
Bu feminist düzende mantık yok
Kadın parasız kalınca ekonomik şiddet diye adamı suçluyorlar
Yine aynı adam aldatan karısını araştıramıyor

Feminizm vampirdir. Erkeğin kanından beslenir.
bende aynı şekilde manitamı yakalamıştım karı apışıp kalmıştı. dikkatli olun beyler kimseye güvenmeyin.
Sokarım ama kadına pozitif ayrımcılığın bu kadarına. Adam boynuzları cilalamış zaten birde ceZa mı versin. Ulan boşuna demiyoruz evlenmeyin diye işte.
adam liseli ifşa seviyorsa bilemeyiz tabi.
hukukta değişmez kuraldır bu; "sen hangi delili getirirsen getir, bu delilleri illegal biçimde temin edemezsin."

mahkeme kararı olacak, kolluk birimleri teknik destek ekipleriyle o dökümanlara ulaşacak. doğruluğunu savunmuyorum. ama genel kural bu.
kimse ilegalı savunmuyor burda davanın bozulmasına laf edıyorlar ıyı o zaman adam olduren bırının resımlerını ılegal sekılde alalım telefonundan sonra mahkemeye sunalım bunu bıze dava açsınlar adamı serbest bıraksınlar
milli eğitim bakanlığını mesaj yagmuruna tutalım su ulkeye zorunlu eğitim + omega3+b12 zorunlu kılsın kurban olam.
Dava aile ile ilgili. Medeni hukuka göre Aile nedir? Mahremiyet. Bu hukuki mi? Evet. Peki mahremiyeti ihlal eden tüm davranışlar -ister aleni ister gizli- hukuku çiğnemek mi? Evet. Yani siz yada eşiniz aile mahremiyetine yakışmayacak bir suç işlediğinde bu normal ama siz bunu bir şekilde deşifre ettiğinizde suç öyle mi? Deliller izinsiz toplanamazmış. Ee ne yapalım kanun böyle. Eğer Bu durum hukuki ise bile hiç adil değil. Böyle adalet mi olur? Bu resmen suça teşvik.

Kusura bakmayın ama buna kargalar bile güler. Bu uygulama hukuki değildir. Medeni kanunu hiçe saymaktır. Bunun adı hukuk değil guguktur. Yetki ve sorumluluk dahilinde polis hakim savcı yani adaletin koruyucuları olan güvenlik güçleri suçluları yakalamak için, gizli yada açık istediği şekilde teknik takip araştırma soruşturma inceleme yapabiliyor. O halde aileyi oluşturan kişiler de bunu yapabilmeli ve bu bir haktır. Kim yapacak bunu? Başka birisi mi gelip yapacak? Polis mi yapacak? Her aileye bir polis mi dikilecek? Bu kadar büyük bir saçmalık olmaz. Hele bu sözde hukuk adına kişilik haklarını korumak adına yapılıyorsa. Bekar olursun anlarım. O zaman evliliğin ne anlamı var ki? Kaldırın bitsin gitsin. Yani bu aileye karşı kurulmuş bir komplo adeta ve bunu yetkililer göremiyorsunuz hala. Ne adına? Demokrasi adına. Yahu Böyle hukuk mu olur? Böyle demokrasi mi olur?

Edit: fakat, yargıtay, yapılan itiraz üzerine benzer bir davada yerel mahkemenin verdiği kararı bozup: ekran görüntü delillerini hukuk dışı sayılmasına itiraz ederek - "Hukuka aykırı şekilde elde edildiğinden bahsedilemez"- kararıyla mağdur eşe maddi manevi tazminata hükmetmiş. Emsal bu karar, Hayırlı işler..

https://m.sabah.com.tr/ya...dina-tazminat-yolunu-acti
yargıtayın yargı dağıtması gerekirken orospuluğu teşvik etmesidir.
Aile hukuku yargılamasında hakim hüküm verirken hukuka aykırı delili başka şekilde elde etme şansı yoksa hükme esas alıyor...yerleşik görüş bu. Amma ve lakin, hukuka aykırı delilin niteliği ve elde ediliş biçimi ceza hukuku anlamında suçun maddi unsuru olma niteliğini kaybetmiyor ve bu nedenle de suça konu oluyor...

Özetle tillahı gelse bu durumdan kurtaramaz adamı. Geçmiş olsun.
Adam mahkemede eşinin whatsapp kayıtlarının incelenmesini isteseydi yargıtay efendi tabi inceleriz diyip dökümleri ilgili birimden istetecek miydi? Eğer whatsapp dökümlerini istemeyecek ise bu yaptığı büyük şerrrrefliliktir, ilerizekalılıktır.
şaşırtmamış olaydır. şimdi diyecekler ki gene işi siyasete çekiyorlar ama bizi yöneten insanların onca konuşmaları ses kayıtları falan düştü ortalığa. ne oldu ? deliller usulünce toplanmadı denilerek hepsi yok sayılmaya çalışıldı. bir tanesi çıkıp da bu konuşmalar yalan demedi diyemedi. işi kılıfına uydurup "terör örgütü kumpas kurdu" diyerek akladılar kendilerini. ülkenin yarısı da buna alkış tuttu.

şimdi en baştan böyle olursa işte hukuk da "deliller usulüne uygun toplanmadı" diyerek haklı olanı haksız ilan eder. adalet sistemi öyle bir şey ki bir kere "emsal" oluşturacak bir şey yaparsanız devamı aynı şekilde gelir böyle. belki sonunda adaletin terazisi kendisini dengeler hak yerini bulur ama hem düşük ihtimal hemde gerçekleşse bile yıllar yıllar yıllar alır. aldatılan aldatıldığı ile kalır aldatan günün gün etmeye devam eder.
Bu mahkemeler böyle saçma sapan kararlarla psikopat erkek popülasyonunu artırmaya devam ediyorlar malesef. Yav arkadaş zaten memleketteki erkeklerin bir kısmı şiddet uygulamaya meyilli siz nötr adamıda delirtip şiddet uygulasın diye bekliyosunuz. Adam zaten aldatılmış, bin dereden su getirip gizliden aldatıldığını ispatlamış, gitmiş mahkemeye başvurmuş kazasız belası hukuk nezdinde kadından kurtulmaya çalışmış, sen nasıl bu adama ceza verirsin. Adam cinnet geçirsin diye mi uğraşıyorsun. Yazık memleketin adaletini uygulamakla görevli memurlara.