bugün

kireçlenme , boyun fıtığı , travmalar , sinir damarlarında sıkışma , yanlış yastık kullanım gibi bazı durumlarda , boyun kaslarının kasılması neticesinde boyundaki konveks tipteki yapı bozularak, düz bir hale gelir. yandan bakıldığında boyu omurları bir cetvel gibi dümdüz görünür..bu görüntüye denir. *
yaşam kalitesini oldukça düşüren, kulak ardı edilmemesi gereken baş belası bir rahatsızlıktır.
bildiğin ömür törpüsüdür. hayattan zevk almak bir yana, yaşam arzusunu yok eder insanın. beyninin içinde horon tepen karıncaları, gözündeki sinir bozucu sancıyı, damarları kısalıyor sandığın kolunu, anlayamaz kimse. ne masaj ne de sürülen kremler fayda etmez bu illete. stres kaynaklıdır tamamen. ağrıların hafiflediği ve rahatlama hissettiğiniz dönemin, stresten uzak olduğunuz döneme denk geldiğini fark etmeniz çok sürmez. bu sebepten olacak ki doktorlar reçetenin ilk sırasına yazıverir bir antidepresan.
ensede na böyle koskocaman yumru şeklinde şişlik olur ağrının yoğunlaştığı vakitler. dışardan da gözle görülebilir yani.
bende olanı kulaklarıma sirayet etti. basınç hissi, bulantı, hafif baş dönmesi. feci bir düzleşme var dedi doktor.feci kelimesini kullanmadı tabi o. 7 - 8 yılda oluşabilecek düzleşmeyi benim bünyem 11 ayda oluşturmuş çünkü 11 ay önce çekilen filmde düzleşme yoktu. kendim de gördüm, bildiğin cetvelle çizilmiş gibi. benim boynumda ağrı yok. ama anlam veremediğim bir şekilde kollarım ağrıyodu durduk yere demek ki buymuş sebebi. fizik tedaviyi uygun gördü. hadi bakalım.
hayatı zindan eder. ağrı şiddetlendiğinde kremler, kas gevşeticiler, masajlar falan bir işe yaramamaktadır. sanki damarlarını biri çekiyor hissi verir, kimi zamanda omuzda yanma olur. eğer sinir, stres sahibi bir insansanız bu ağrılar sizin bir parçanız olur. ben artık bu ağrılarla bütünleştim, ağrı olmadı mı kendimi bir garip hissediyorum o derece. doktor fizik tedavi, yüzme falan önerdi. yüzme gerçekten çok iyi geliyor.

ahhh bu boyun düzleşmesinin gözü kör olsun...
illet bir hastalıktır. bir çok hastalığın da sebebidir.

'c' şeklinde olan boyunun giderek düzleşmesidir.

belirtileri:
boyundaki damarlar gerilir. bunu hissedersiniz. boyun tutulmaları artar. kollarda uyuşma ve gerilme olur. parmaklarınız bile istemsizce kıpırdamaya başlar. * baş ağrısı, kulak çınlaması,vertigo (baş dönmesi), gözlerde ağrı ve bozukluk, mide bulantısı.. vs yapar.

tedavisi:

(bkz: yoktur)

azaltmak için;

ameliyat, fizik tedavi, kas gevşeticiler,antidepresanlar, ağrı kesiciler verilir. en zoru ve en mühimi* egzersiz yapmaktır. ilerde bildiğin fıtık olursunuz.

rahatlatmak için:

şiddetle tavsiye edilir:ortopedik yastık

uzun süre bilgisayar tv başında oturmamak.egzersiz yapmak. ilaç kullanmak. ağır çanta vs kulanmamak. ıslak saçla durmamak. aynı pozisyonda uzun süre kalmamak. doğru hareketler yapmak. kollara ve omuzlara boyuna değil, bel ile orantılı hareketler yapmak.

tüm bunları yapmıyorsanız ve yapmayacaksanız sıçtınız. *
hayattan zevk alamazsınız, her sabah lanet ağrılarla uyanırhuzursuz,sinirli, gerginolursunuz...
tıpcilarin dikkat etmesi gerekendir çok ders yapıyorlar, zorlamamak lazım malum.. onemsioyun önemsiz dursa da çok önemli bir hastalıktır.
beni acıdan kıvrandıran tek şey!

bi tedavisi yokmuş,
öyle dedi doktor.
bende acımı kas gevşetici ile dindiriyorum.
son dönem gençlerinin moda hastalığı.neden acaba?*
stres, travma, ıslak saçla dolaşma, çok ders çalışma, pc başında fazla kalma gibi durumlar sonucu ortaya çıkabilecek önemsenmesi gereken yaşam kalitesini düşürme ihtimali yüksek hastalık.
4 senedir çekiyorum, yaşamayı öğrendim artık onunla nasılsa tedaviside yok diyor doktorlar, nasıl birşeyse mına koyayım adamlar pankreas kanserinin çaresini buldular bizim doktor bişey yapamayız diyor 4 senedir fizik tedaviye gitmekten kate moss gibi oldum ama boyunda tık yok bende istiyorum bana boynun niye eğri dediklerinde nerem doğru ki demeyi...
bugün teşhisini aldığım hastalık.

Çok uzun süredir şüpheleniyordum zaten. Hem uzun yıllar bilgisayar başında hatalı pozisyonda durmam, hem de 1.5 yıldır çektiğim panikatak yüzünden yaşadığım stres ve gerginlik, eninde sonunda bunun başıma geleceğini söylüyordu bana.

Özellikle son 2-3 aydır kafatasımın çeşitli yerlerinde sanki lastik geriliyormuş gibi hissediyordum. Sabah yorgun uyanıyordum, 10 saat uyusam bile yetmiyordu uyku. Daha çok kollarımda, genel olarak ise tüm bedenimde bir halsizlik hissi hakimdi. Bazen boşluğa düşüyormuş gibi hissediyordum. Bu boşluk hisleri, sersemlikler falan panikatağımı da tetikledi iyice. Acaba tansiyonum mu yükseldi, öyle mi oldu böyle mi oldu diye diye her gün revire koşturup tansiyon ölçtürür oldum. Tabi müzmin hipotansiyonlu, fakat hipertansiyon anksiyetesi olan biri olarak her seferinde "düşük bile tansiyonun, 10-6" cevabıyla geri dönüyordum.

En sonunda baktım olmayacak, boyundan bu dedim, gittim doktoruma. Gerçekten de hepsi bunun yüzündenmiş, adam hepsini saydı tek tek belirtilerin.

Şimdi 2 krem, 1 kas gevşetici, 1 ağrı kesici, 1 paket de voltaren patch ile boyun düzleşmesine karşı savaş açma hazırlıkları yapıyorum. Bu akşam ilk mermiyi sıkacağım. Gazamız mübarek olsun.
Yeni nesil morfolojik bozukluk, masa basi sabit duranlar risk altinda.
bende de mevcut olan rahatsızlık. insanı canından bezdiriyor açıkçası, boyundan başlayıp parmak uçlarıma kadar çok kötü bir ağrı vermekte. bir de sürekli eliyle iş yapmakta olan beni hayattan soğutuyor. spor, fizik tedavi vs'de çok işe yaramıyor açıkçası bilmiyorum nolacak. buna yakalanmak istemiyorsanız özellikle pc başında ve ders çalışırken oturmanıza dikkat edin derim.
muzdarip olduğum hastalık.
bir ara o kadar kötüydü ki uyku uyuyamıyor, kolumu kaldıramıyordum.

15 gün boyunca her gün fizik tedaviye gittim. omuz ve boyun bölgesine sıcak pedler ve elektrot bağlatarak normale döndüm.

hala cereyanda kalmamak için elimden geleni yapıyorum ama çok şükür ağrılar bitti.

(bkz: balıklı rum hastanesi)
aynı pozisyonda sürekli olarak duran insanların başına gelen durum.
fizik tedavi ile boyun hareketleri yaparak kasların hareketlenmesini ve kemik yapısının kireçlenmesini önleyebilirsin.
sene başı itibariyle bende de olan dert. beyin cerrahisine giderek röntgen ve emar çektirdim, neyse ki ameliyatlık bir durumu yok. ağrı kesici ve kas gevşetici takviyesi aldım, pek çare olmadı diyebilirim. boyun egzersizleri yapıyorum ama sadece günü kurtarıyor. bir de fizik tedavi deneyeceğim, bakarsınız tutar.
Tüm baş dönmelerimin mide bulantılarının geçmeyen boyun tutulmalarının sebebi olduğunu anladığım. Gece uyutmayan feci baş ağrısı yapan hareket kısıtlamasını maksimuma getiren stres kaynaklı iğrenç şeydir.
tedavisi olmayan hastalık ne demektir lan dedirtir.

tedavisi yokmuş. düşünsenize bir hastalığınız var hayatınızı sikiyor ama kurtulamıyorsunuz. ben bi de sağa sola çok hızlı çevirerek boyun kıtlatıyorum. bi gün sinirlerim sıkışacak ve felç geçiricem biliyorum.

şu ortopedik yastıkların işe yarar yanı var mı kullanan kişi söylerse çok makbule geçer.
böyle rahatsızlığın aq.
bunu kullanacaksınız.

görsel
(bkz: yatarak televizyon izlemek)
yoran bir illettir. gene başladı boyun ağrısı ve başa vurma olayı. doktor düzleşme olduğunu söyledi ve bir takım egzersizler ile ilaç tedavisine başladı. fakat verdiği iğne o kadar ağır geldi ki mideme vurdu 3 gün inletmiştir. sonra bıraktık tabi. tekerrür etmiş bulunmakta. boyun ağrısı, tutulmalar, baş dönmesi, baş ağrısı belirtileridir.

geçici çözüm ortopedik yastık. sabaha bir şey kalmıyor tabi ama geçici çözüm...

fizik tedavi uygulananlar var ise yeşillendirsin.
Bu lanet hastalığa bir çözüm yok mu? Yardımcı olabilecek biri, bu hastalıktan kurtulmuş biri yardım edebilir mi? Neler çekiyorum bu ağrılardan. Doktorlar bir şey yok diyor ama uyuyamıyorum bile. Bana yardımı dokunan arkadaşıma günlerce dua edebilirim...
güncel Önemli Başlıklar