bugün

dana'nın sırt bölgesinden cıkarılan başlangıcı kalın sonuna doğru incelen bir et türüdür. dananın en hareketsiz yerinden çıkarıldığı için yumuşaktır.
Danadan elde edilen en değerli ettir.

latince musculus longissumus dorsi denilen vücudun en uzun ve en hareketsiz kasından elde edilir.

çok yumuşak ve yağsızdır. yağsız olması nedeniyle ızgaraya uygun değildir eğer ızgara arzu ediliyorsa zeytinyağında birkaç saat bekletilmelidir.
(bkz: bone file)
(bkz: bonfileyi dövdürmek)
en iyisi dana denen hayvanda olmakla beraber, büyükbaşların en yumuşak ve lezzetli etidir. carpaccio, Fillet Mignon, chateaubriand ve Böfstrogonof gibi yemeklerin neden bu derece üne sahip olduğunun kanıtıdır.
yeşilçam filmlerinde zenginliği pekiştirmek için döke saça yenilen et.
Ününü Yumuşak olmasına borçlu ama antrikot kadar lezzetli olmayan ettir. Pişirilmeden önce Mutlaka marine edilmeli veya çeşitli soslarla birlikte sunulmalıdır.
o kadar lezzetli olmasada tadı güzel olan yiyecek.
hayattaki en güzel şeylerden biridir. bir müslümana orucunu bozdurur, bir keşişe felsefesini görmezden geldirtir, bir hristiyana rutin bir yemek gibi gelir*.. benim içinse şu an her şeyden daha çok ihtiyaç duyduğum bir besin, yerim onu.
görsel

Yumuşaksa şayet tadından yenmez. Acıktırır.
danaların insanoğluna en güzel armağanı olsa gerek.
+ garson bey ben bonfilemi bu yumusaklıkta istiyorum( bakınız 2. Şekil)
- sen hayırdır abi? Garsonuz diye öyle manidar hareketler?
cok pisirip pic edilmemesi gereken ettir.

en guzel orta pismis halidir. kansiz, hafif pembemsi bir renk olur ortasinda.

cok pismis etin suyu, tadi kalmaz. saman yemeye benzer.
etlerin nirvanası.
az suda haşlandıktan sonra kendi suyunda pişirilmek suretiyle ve salça sosunun çok yakıştığı dana mamulü.
yurdum insanının, varlığını unutalı çok zaman olmuş etlerin nirvanası.
merak ettim, en son ne zaman birşeyler yazılmış diye, baktım 4 sene önce...
o kadar uzak yani...
demek sofralardan ne kadar çooook uzaklaştıysa kendisi...
işte tam da bu kadar dünyevi zevklere uzak ve erişemiyor ki yurdum insanı...
işte bu yüzden oyuncak olmuşlar üç beş kendini bilmezin elinde...
kimi yalaka oluyor, kimi trol, kimi muhalif, kimi isyankar, illa bir şey olacak garibim...
bonfilenin yerini metanfetamin almış sofralarında memleketin...
ucuza alıyor meti, yemese de yemiş kadar oluyor bonfileyi...
kafası çalışıp, iş; güç; refah içinde cefakar anasına hizmet edeceğine...
kafasını kesiyor anasının...
protein gibi olmuyor ne kadar protein almış gibi hissettirsede, umutsuzluk içerisinde bünyeye sokulan kimyasalllar...