bugün

1956 yapımı,Jean-Pierre Melville suç filmi.

yorumum ise:

izlediğim ilk Melville filmi,beğendiğimi söyleyebilirim.Film genel olarak iki konu etrafında dönüyor,ilki Bob'un kumara olan bitmek bilmeyen iştahı ve ikincisi ise Bob'un soygun planı.Süresinin kısa olması,özellikle sonlara doğru temponun da artmasıyla film baştan sona kendini sıkmadan izlettiriyor.Açıkçası ben filmi Melville'nin çekimlerini merak ettiğim için izledim yani içerikten ziyade filmin tekniği için izledim ve yönetmenliği hemen hemen beğendim diyebilirim.Filmin fon müziklerini beğenmedim,oyunculuklar fena değil.Filmi izlemeden önce de tam bir soygun filmi izleyeceğiniz beklentisine girmeyin derim.Filmin sonunu beğendiğimi söylemeliyim.Son olarak ben filmi izlediğime pişman olmadım ama illa izlenmeli diyebileceğim kadar da iyi bir film olduğunu düşünmüyorum,eğer benim gibi Melville'yi merak ediyorsanız sıkılmadan izleyebileceğiniz bir film olduğunu söyler ve izlemeniz halinde de pişman olmayacağınızı söyleyebilirim.

6.5/10
"mükemmel soygun planı" türünde gerçekten zamanına göre iyi filmdir. bir the killing değildir ama olsun yine de karakter geliştirme bakımından daha iyidir. bob sahiden sağlam bir karakterdir. zamanında çeşitli suçlara bulaşmış usta bir kumarbaz olmasına rağmen karizmatik ve yardımsever kişiliği sayesinde çevresinde pek çok dostu vardır. daha fazla filme dair detaya girmeyeceğim ama oyunculuklar biraz daha iyi olsa çok daha sağlam olacakmış.
güncel Önemli Başlıklar