bugün 892 başlık

boğma rakı

 1. 2 0
  içimi çok rahat olan bi tür rakı.incir rakısı olarak da bilinir.ağızla içilmeli hürmet edilmelidir.efendi olmayanı boğabilir.
  #114266
 2. 5 3
  antakya civarında el yapımı ilginç bir rakı türüdür. alkol oranı yüzde 75 e kadar cıkabilir. onun için bu rakıyı içmek her babayiğidin harcı değildir. kalitesi ne kadar çok süzüldüğüne ve içine katılan elma, muz, portakal gibi meyvelerin ince oaranına bağlıdır. her ne kadar köylüler bu rakıyı kendileri için yapmakta olsalar da, daha sonraları piyasaya düşmüştür. bunu hala zevk olarak yapan ve parayla satmayan kişiler de mevcuttur.
  tasla ikram etmek makbuldür. orjinal ismi ise arak tini dir. arak tini nin tam karşılığı incir rakısı olsa da boğma rakı yapmak için incir haricinde başka meyveler de kullanılabiliyor.
  #114284
 3. 0 0
  su gibi içilen ama 3 dublede dünyanızı sasırtan içki türü sakın hafifliğine aldanıp ucunu kacırmayın yoksa 2 gün kendinize gelemezsiniz.
  #114958
 4. 1 1
  alkol oranını yapanların belirlediği rakı çeşidi.boğmadan sonra rakı içmek, purodan sonra sigara içmeye benzer.yurdumun değişik yörelerinde yapılır.
  #472974
 5. 1 1
  ayağa kalkıncaya kadar etkisi farkedilmeyen, ayağa kalktıktan saniyeler sonra yerle bir eden rakı türü. artisliğe gelmez.
  #626649
 6. 1 1
  tadı ve alkol oranı rakıyı yapana * göre değişen ve elma, dut, kiraz, üzüm, incir den yapılan içimi rahat milli içkidir.

  yapılış şekline gelince;

  üzümler ezilir ve suyu ile birlikte çöpür olarak tabir edilen posaları büyük bidonların içinde karanlık bir ortamda 20-25 gün süre ile ve her gün karıştırılmak suretiyle bekletilir. daha sonra bu karışım şarap misali altın rengini alınca. içi kalaylanmış bakır kazanların içine çöpürü ile birlikte boca edilir.bu boca edilen karışımın üzerine anason atılır. büyük bakır kazanın içine saçayak koyulur ve bu saç ayağın içine de yine kalaylanmış bir bakır kap konur. fakat dikkat edilmesi gereken husus kazanın içinde bakır kapın kazanın içinde hava sirkilasyonuna izin verecek küçüklükte, aynı zamanda damıtma işlemi esnasında damıtılan rakı'nın hepsini alacak ve taşırmayacak büyüklükte olmasıdır. daha sonra büyük kazanın üzerine ve köylerde yufka ekmeği yapmakta kullanılan saç koylur ve kazan ile birlikte hiçbir şekilde hava alıp vermeyecek şekilde büyük kazanın etrafı çamur(sap ile karıştırılmış) ile sıvanarak kapatılır ve saçın üzerine de su doldurulur. kazan ne kısık ne fazla ateşte yavaş yavaş ateşlenir ve kaynama ve damıtma işlemi başlar. damıtma işlemi kazanın üzerine konulan suyun kaynayıp alınması ve yeniden üzerine su konulması şeklinde takriben 4-5 defa tekrar etmesi ile biter. daha sonra ateşin altı söndürülür ve büyük kazanın içinde ki kalaylı kap ın içinde ışıl ışıl, sıcacık rakı size bakar. (bkz: yarasın)
  #962512
 7. 0 0
  5 arkadaşın içip evi darma duman etmesine sebebiyet veren icecek. anason u fazla kacınca tadı pek bir igrenç oluyor ve kusmanıza neden oluyor.
  #1553634
 8. 1 -1
  viski gibi kokusu olan rakıdır.Ev yapımı olduğu için domates şişesi içinde karşınıza çıkabilir bu da rakıya çok otantik bir hava katar.Su koymanıza rağmen renginin değişmediği ise tecrübeyle sabittir.Pek tat alınamamıştır * sonuç olarak alkolik dayıya hediye edilecektir ne mutludur dayıya.
  #1791016
 9. 2 2
  tadina lezzetine aldanip likir likir icerek artistlik yapanlari maymuna ceviren lezzet-i devran. $algamla da suyla da iyi gider, icimi rahattir.
  #1909319
 10. 0 0
  ilk icildiginde ucuz viski tadi veren, ardindan tadina varilan guzel bir alkollu icecek.
  #1909446
 11. 0 0
  satılması yasak olmasına rağmen bazı illerde sektör olmuştur. ucuz olduğundan tercih edilir.
  #2981113
 12. 1 1
  kolayla içildiğinde hem görüntü olarak hem de tat olarak viskiyi andıran rakıdır. ilk önce rakı ve kola karısımının ne kadar iğrenç bişey olduğu düşünülsede içimi gayet kolay ve güzeldir.
  #3264589
 13. 0 0
  adana, mersin, tarsus, hatay ve iskenderun yörelerinde en kalitelisini bulabileceğiniz bir rakı türüdür. herkes içemez. kulüp rakısından bile daha ağırdır. ik defa içecek olanlara ağızlarıyla içmeleri tavsiye edilir.
  #3965332
 14. 1 -1
  doğu akdenizde ve batı trakyada yapılan ve bilinen ancak bizimkilerin içmeyi bilmediği rakı türüdür. yeni rakı gibi meze eşliğinde ağır ağır içilmez içilirse fena çarpar. aç karnına likör misali tek atışta az bişey çakılır akabinde yemek yenir.
  #3965768
 15. 4 2
  hataylı bir arkadaşım tarafından hediye edilmiş dünyalar güzeliiiii. mükemmel bir şeydir. su katınca çok az beyazlar. içinde ne kadar alkol olduğu belli değildir. şu an yudum yudum yudumladığımdır.
  #5128745
 16. 3 1
  kuru üzüm yada incirin yaklasık onbes süre ile suda bekletilmesi ardından kaynatılarak buharı soguk bir ortamdan gecirerek yogunlasarak sıvı hale gelmesini saglayarak genelde hatay yöresinde yapılan alkol oranı yüksek rakı benzeri mükemmel içki.
  #5318270
 17. 6 6
  ev yapımı rakının diğer adıdır. alkol oranı göz kararına göre belirlenmiştir yani en az yüzde 70 alkol vardır. bardak içindeki rakıyı çakmakla yakıp bir güzel ısınmışlığımız vardır. sek içilmesi ayrı mevzudur. viski, kanyak vs. gibi ağır içkiler bunun yanında bok yemişlerdir. bir yudum alıp boğazdan geçerken bu rakı o kadar ısıtır ki; çıkarıp atleti donu sokakta koşası gelir insanın.

  bir de içiyorsan az iç bunu müdür. fazlası yamultur adamın ağzını yüzünü.
  #6189141
 18. 3 1
  akşamcıların vazgeçilmez içkisi. çok zor durumda kalmadıkça içilmesi tavsiye edilmez.
  #6189232
 19. 5 3
  içildiği zaman kadın doğum uzmanlarının bir yerlerini ağlatan içki.
  (bkz: göt olmak)
  (bkz: adam gibi içmek)
  #6189246
 20. 5 1
  en başarılı olanlar aslında suriye'den kaçak getirilenlerdir.

  binbir zorlukla getirtir boğma rakınızı özel günlerde içmek üzere özenle buzdolabında saklarsınız. sonra lavuğun biri gelir, onu su zannedip kafasına diker, sonra ağzındakileri püskürtür her yere. bu da yetmezmiş gibi elindeki şişeyi de düşürür, şişe tuzla buz olur. boğma rakınız da hayallerinizle birlikte buharlaşıp yok olur..
  #6189256
 21. 2 0
  incirden yapılanı pek bi güzel olan içkidir. adana'da hadırlı civarında temin edilebilir.

  (bkz: olsada içsek)
  #6194111
 22. 2 0
  ev yapımı yüksek alkollü içki. kayısı-üzümlüsü tadılmalıdır.
  yazarın tavsiyesi: eğer bünyenizin bunu kaldıramayacak olduğunu düşünüyorsanız ama bu lezzetten vazgeçemiyorsanız kolayla içiniz.
  #6194191
 23. 0 0
  ev üretimi alkollü içkidir. fakat bilmediğiniz yerlerden alınan rakıların içilmesi tavsiye edilmez, sonucunda körlük veya ölümle karşılaşılabilir.
  #6194473
 24. 2 2
  duble olarak içemeynler için şat olarak denemeleri şiddetle tavsiye edilir. tekila usulü içilirse** on numara beş yıldız bir zaman dilimi yaşatan el yapımı içki.
  #6822291
 25. 1 1
  geçen sene yaz tatilinde imal ettiğim ve dün gece uzun süredir görmediğim arkadaşlarımla yarım litresini ıkına ıkına bitirdiğimiz, ham maddesi incir olan, aroması muz olan son yüzyılın en büyük mucizesi rakıdır.
  #6989947