bugün

marvel'in bir süper kahramanı.
marvel comics'te siyahi bir süper kahraman. siyah panter kostümü giyen t'challa, fiktif bir afrika ülkesinin kralıdır. ama nedense abd'deki the avengers'ın üyesi olup, vaktinin çok büyük bölümünü onlarla geçirir. * duyuları çok gelişmiştir, ayrıca zeki ve çeviktir.
avengers earth's mightiest heroes daki grupta bulunan en karizma karakter. kostümünün pek çok modeli vardır tony stark gibi, bunun yanı sıra tuzağa neredeyse hiç düşmez, bir adım önü görür ve grubun çoğu zaman götünü kurtarır. grubun başı torny stark gibi dursa da grubu bir arada tutan bu adamdır. thor halt etmiş. bir de nay demiyor mu sürekli... lan thor... neyse.
gerçek adını birtürlü söyleğemediğim havalı kostümüyle diğer süper kahramanlara taş çıkartan marvel karakteri. the avengers içinde en sevdiğim süper kahramandır kendisi. ayrıca nick'imi kendisinden almışımdır.
(bkz: black panthers)
the avengers 2'de yer alacak hero.
3 kasım 2017'de vizyona girecek film. başrolde de Chadwick Boseman diye biri var.
görmeyeli x-men deki stormu aurora bacımızı kaşla göz arası nikahlamış bu arada.
3 Kasım 2017 de sinemada göreceğimiz süper kahraman. Eskiden çizgi filmi vardı. Batman gibiydi abimiz.
Marvel En zengin Kahramanı Aklın hayalin almadığı kadar çok parası vardır Vibranyum dan yapılmış bir kostüm Çok da güçlüdür bir çizgi romanda gergedanı hiçbir silah kullanmadan durdurmuştur en yakın Captain America : Civil War filminde göreceğimiz Karakter.
civil war'da en merak ettiğim marvel karakteridir. kıyafeti ve hikayesi çok hoşuma gitti.
2008 şubatta vizyon yapacak film.
martin freeman da kadroya girmiş bulunmakta.
http://www.filmpuani.com/...erin-kadrosuna-yeni-isim/
ilk teaser trailer yayınlanmış ve tahmin edeceğiniz gibi muhteşem. age of ultron'da karşımıza çıkan klaw tüm ihtişamıyla dönmüş. ha zaten sahne klaw ve martin freeman'ın karakterinin karşılıklı konuşmasıyla başlıyor ki lord of the rings serisi hayranlarını çıldırtabilecek bir şey bu. 1.5 dakikalık bir video sizi nasıl heyecanlandırabilir merak ediyorsanız buyrun:

http://www.youtube.com/watch?v=dxWvtMOGAhw&t=6s
mayısta vizyona girecek infinity war yüzünden herkesin varlığını unuttuğu filmdi. ta ki bugün pat diye efsane bir trailer patlatana kadar. gözümüz gönlümüz şenlendi. bu arada film şubatta vizyona girecek ve şubat, amerika'da black history month olarak kutlanır ve şubat ayı boyunca özellikle okullarda ve müzelerde etkinlikler yapılır. o yüzden filmin şubatta vizyona girmesi de ayrı bir güzellik tabi.

`https://www.youtube.com/watch?v=xjDjIWPwcPU`
gotume benzeyen film. yok wakanda diye bir yer varmis. onun krali kara panter falan oluyormus. hikaye bunlar. hikaye. bos beles isler. marvel filmi izleyen gitsin kendini camdan asagi atsin.
medya'nin sisire sisire bir hal oldugu film. az once filmden geldim. ayni konu. ayni ezik kopya dusmanlar. ayni dunyayi kurtarma hikayesi. ulan erik killmonger denen herifin giydigi kostum bile black panther'inki ile ayni. bir tek rengi degisik. baska birsey bulamadiniz mi kotu adam icin? zaten finaldeki dovus ps3 oyunu gibi. basmislar efekti. baska birsey yok. eminim o gun filmin setine oyuncular falan hic ugramamistir. bu filme gidip de begenecek eziklere simdiden aciyorum.
konusu fazlasıyla derin olan film. özellikle black history month olarak kabul edilen şubatta çıktığı için konusu daha da derinleşti. binlerce yıllık afrika kültürü, yüzlerce yıllık baskı çok güzel resmedilmiş. afrika kültürü onurlandırılmış. erik killmonger'a ise kötü adam diyemiyorum bile. aslında bir bakıma "the bullet or the ballot" diyen malcolm x ile daha barışçıl olan mlk jr çarpışması izliyormuş gibi hissettim kendimi. oyuncu kadrosu zaten dudak uçuklatıyordu. nitekim hakkını da vermiş hepsi de. angela bassett'in varlığı bile yetti. michael b. jordan'ın performansı hele ki son sahnelerde efsaneydi.

bu arada 2 adet end-credit var. 2. olan elbette ki bütün creditlerden sonra. ama kesinlikle beklemeye değer bir sahne. hatta benim gittiğim sinemada ilk end credit yayınlanırken filmi pat diye kapattılar. kavga edip açtırdım tekrar. kesinlikle de değdi.

konu bakımından çok yoğun bir filmdi. emeği geçen herkesin ellerine sağlık. enfes bir sahnede filmi kesip reklama giren eleman, sana ise çok sövüyorum. bu saçma salak reklam olayı zaten bizde var. o yüzden en güzel sahnelerde mal gibi kesiyorlar öküzler.

okoye, nakia ve shuri üçlüsüne bayıldım zaten.

buradan sonrasına dikkatle yaklaşın!!!

--spoiler--
soul stone kesin wakanda'da. açık açık göstermediler ama konunun gidişatı dolayısıyla yığınla ipucu vardı. ayrıca filmde civil war'a, hatta age of ultron'a da yığınla gönderme vardı.
--spoiler--

kısacası doyurucu bir filmdi. bir daha gidip izlemem lazım. fazla yoğundu çünkü.
Black Panther filmine ve hikayenin arka planına dair ilginç bilgiler yer alan bir inceleme yazısı

https://www.kelambaz.com/...ather-in-dusundurdukleri/
Bir marvel klasiği. iyi anlamda değil klasik kötü disney filmlerinden biri. Filmle ilgili beğendiğim tek şey T'Challa rolüyle Chadwick Boseman ve Erik Killmonger. Yine son derece klişe bir kötü adam killmonger ama duygusal bir hikayesi var. Diğer marvel kötüleri gibi sikerim hepinizi dünya benim olacak demiyor. Onun yerine imkanlarımızı tüm siyah kardeşlerimize ulaştırmalıyız sikerim adaletinizi diyor. Ulysses Klaue ile oyalanmak yerine keşke bu karaktere daha fazla alan açsalardı.

Yine klasik olarak kötü müzik seçimi ve kullanımı. Afrika müzikleri kullanmışlar helal olsun ama en kötülerini seçmişler amk. en saçma yerlerde alıştığımız disney cıvık mizahı var yine. tam havaya giriyorsun o yarak gibi disney mizahı ortaya çıkıyor amk. Star wars, marvel ne varsa ebesini belledi disney. filmin övülen politik alt metni de beyaz adama sömürgeci demek. Helal olsun. Marvel fanboyları ve ego tatmin etmek isteyen siyahlar dışında kimsenin beğeneceği bir film değil. Luke cage daha iyi işliyordu siyah adamın macerasını. Ryan Coogler her yıl izlediğimiz sıradan bir film yapmış yine. Marvel evreni için filmin finali önemli onun dışında pek bir şey yok.
kötü değil ama iyi de diyemem.

ama rahat bi şekilde marvel standartlarının altında kalmış diyebilirim.

"black lives matters"

"no no all lives matters"

akımını kaçırmamak adına popülist bi yapım çıkmış ortaya.
panter emel'in filmi sanıp girdiğim vasat film açık ve net.
10 yas alti icin cok iyi film. sen de haklisin kardes.
dünyada edebiyatın bittiği gibi amerikan sineması da bitiş dönemine girmiştir.

artık son zamanlarda sürekli birbirinin tekrarı senaryolar, kitap uyarlaması senaryolar, çizgi roman uyarlaması senaryolar ile biyografiler film yapılıyor.

2000 öncesi gibi özgün senaryolar artık yok.
yeni gelecek avangers filmi öncesi, yapımcı şirketin kaymak yemek uğruna aceleye getirmiş olduğu film. leş ti diyemem ama bir süper kahraman filmi gözüyle izleyince hayal kırıklığı. süper kahramanlık bi durum yok ortada. zaten kendi dünyalarında, kendi aralarında takılıyorlar. ikinci film belki biz dünyalıların arasında geçerse ozaman süper kahraman hissi verebilir.
pek beğenmediğim film,tüm süper kahraman filmleri gibi kısır bir döngüde.