bugün

http://www.blablacar.com.tr

şehirlerarası yolculuk planı olanların maliyetlerinin düşmesine yardımcı olacak ve sizin hiç tanımadığınız insanlarla tanışmanızı sağlayacak olan uygulama.
Türkiye de çok işe yarayacağını düşünmediğim uygulama. Tanımadığın insanı arabana alacaksın oldu gözlerim doldu.
Deplasmana giderken arabada kalan bi kişilik yere birini alabilme kolaylığı.
defalarca kullanmama rağmen hiçbir sorun yaşamadığım uygulama.

tek sorun yolcu ve şoförleri oylama özelliğinin olmayışı (bazıları çok suratsız olabiliyor, hayrına götürmüş gibi)

zaten facebook ile doğrulama olayı olduğu için oradan girip eşkale bakar uymazsa almazsın arabana.

gayet makul ve hesaplı. ne gerek var saçma sapan otobüs firmalarını zengin etmeye?

genelde üniversite öğrencileri arasında kullanılacağı için pek bir sorun yaşanacağını sanmıyorum, yaşamadım da.
güzel bir uygulama ama türkiyede tutacağını sanmıyorum. düşünsene arabanda bir kişilik boş yer var ve buraya bir hatun binecek gideceğin yere kan çıkar kan. sadece bayanlar için değil erkekler için bile sıkıntı çıkartacak uygulama (bkz: böbrek avi)
bir benzerini de tam olarak şurada bulabileceğiniz yolculuk paylaşım sitesi.

http://www.ayniyon.com/

(bkz: aynı yön)
son aylarda bir anda patlak vermiş bir sürü benzer sitesi olan oluşum. herkesin aklına ilk "sikerler"*** şüphesi geliyor. sitenin ise bu şüpheyi gidermek için çokta sorumluluk üstlendiği yok.** facebook eşleştirmesi yerine sabıka kaydı sorgulatması daha verimli kılardı durumu.

bir de olumsuz oy alan kullanıcıları men ediyorlarmış siteden. o olumsuz oy veren ne şartlar altında verdi kimse sormaz.
bu devirde gerçekten de şaşırtan güvendir. ne olduğu belli olmayan bir insanla bir anda yüzlerce kilometre gitmeye kalkmak tamam maceradır ama bu yolculukta bir kazadan zarar görmemeniz için emniyet kemerinden fazlasına ihtiyacınız olacaktır.
nasıl güvenilip de kullanıldığı anlaşılamamış uygulamadır.

ulan sapığı var, manyağı var.
Internet uzeri otostopculuk ..
korsan taksinin uzun menzillisi.
avrupa`da bir kaç kez kullandim insanlarda genelde bana paramı versin de kim olursa olsun mantığı var, onun dışında yine de bindiğiniz aracın plakasını bir arkadaşınıza mesaj atin binmeden önce, acil bir durumda size yardimci olabilsin. onun dışında hem daha ekonomik hem daha konforlu hem de daha kısa sürüyor yolculuklarınız otobüse göre tavsiye ederim.
üye olmayı düşündüğüm yolculuk paylaşım sitesi. istanbul-mersin, mersin-istanbul arası kendi aracımla gidip geliyorum zaten. hem yeni insanlar tanımış olurum hem de yol giderini paylaşırız.
Türkiye gelinliğiyle dünya turuna çıkan kıza tecavüz eden hatta damacanaya hallenen insanlarıyla meşhur olduğu için çok da rağbet edilmemesi gereken uygulamadır.
genellikle suratsız ve umursamaz tonlarca insanın ilan verdiği, 10 ilana atılan mesajın şanslıysanız 2 ya da 3 mesajınıza cevap alabildiğiniz, 3 mesajın arasından eğerki şanslıysanız bir ilan sahibinin olumlu yanıt verdiği sitedir. ha tabi bir de şanslıysanız anlaşılan kişiyle buluşup gideceğiniz yere ücreti karşılığında bırakan bir sosyal ortam şeysi.

siteye ilan verenlerin %98i gerizekalı ya da "bö" deyince altına sıçan tavuklardan oluşuyor zannımca.

uzak ilişkim var 1 senedir masrafıyla osuyla busuyla idare ediyoruz. idare etmek olmadı gayet muhteşem daha iyi olur o cümleye. neyse. izmirden istanbula sürekli git geller uçak firmalarından ucuz bilet bulmada profesyonel yaptı ve otobüsle gittiğimde muavinlerle enseye şaplak durumuna geldim. gelgelelim şu uygulamaya ilan veren zihniyeti bir garip arabam var humuagum tipli insanlara.

cepte 5 lira olunca kumbaraya yönelip kaç param var diye saydığım sevgi patlaması yaşadığım günlerde siteye girer "hadi lan otostopla uğraştırtmayın, aha 20 lira gömül kıvanç!" derim. ilana atcağım mesajı kopyalayıp işi ticarete dökmeyen herkese gönderirim. ama site puşt dolu. atılan mesajlara dediğim gibi nadiren cevap geliyor. gelen cevaplarda genellikle kusura bakma araç dolu gibi mesajlar. lan götelek, dolduysa işaretlesene oradan araç dolu diye ilanlarda araç dolu dense bile ilan kapanana kadar 2 boş koltuk vs yazıyor. hah ama aslında bu adamlar sitenin en iyi insanları en azından araç bulamadığınızı anlıyorsunuz. cevap verenlerin %10u ile buluşma yerleri vs ayarlanıp telefondan 1 gün öncesinden ya da 7-8 saat önceden konuşuyorsunuz. bir şüphe bir merak uğruna belki de buluşma yerine erkenden gittiğinizi belirtmek için aradığınızda iptal olduğunu duyuyorsunuz. tabi bu telefon konuşmaları sizi sikimsonik bir insanmış gibi hissettirmeye çalışıyor, bir an "abi nolar sümüğünü yiyiyim yapma etme, memur çocuğuyuz götür işte beni ne kaybedersin" diyor iç sesiniz.

bugün 4. defa kullandım siteyi yine aynı bok. adamla konuşup ayarlanıyor herşey gece 1de izmir'e gidilecek geç kalma gibisinden konuşuluyor. ben ebesinin nikahı olan türkiyenin en batı şehrinden beylikdüzü'nden, allahın dudullu kavşağına doğru yolculuktan yaklaşık 3 saat önceden çantamı sırtlayıp yola çıkıyorum. araşırız demişti e aramadı bu adam? usta ben geliyorum metrobüsteyim az kaldı dememe cevap olarak planlar değişti ya teşekkür ederim diyor. lan göt çanta hazırladım o kadar gecegece evden çıkmışım 1 saat metrobüste koltukaltı koklamışım niye teşekkür edersin?!

sonuç olarak couchsurfing gibi birşey. ilanı veren kişiler aptalın bayrak sallayanı oluyor genellikle. türkiyede güvenilmemesi gerekiyor ama avrupada gayet güzel işliyor.

bikini giyinip otostop çekmek daha güvenlidir.
Tanidigin bir insanla yolculuk ne kadar zevkli olabilir ki? Ürkütücü geliyor bana, yolculuk yapacaginiz adam ibne mi seri katil mi bilmiyorsunuz.
Vergisiz iş yapmaktır.
reklamlarına baktığın zaman herşey normal olabiliyor.

bir arkadaşın başına gelen bir anıyı kısaca paylaşayım. arkadaşın annesi ameliyat olcak, uçak bileti bakabilir miyiz diye telefon etti. ankaradan kırıkkaleye gelecek, saatler çok saçma. otobüslere baktık, okulların tatil olmasından dolayı otobüsler de sıkıntılı. abi mutlaka gitmem lazım dediği için güvenmeyerek bu tarz bir uygulama olduğundan bahsettim. tamamdır abi ben bakayım dedi. malatyadan kırıkkaleye gidecek arkadaş. yarım saat sonra mesaj attı. pazar sabah konuştuk biz. pazartesi sabah ameliyat olacak kadın.

neyse bunlar telefonla konuşmuşlar. akşama doğru çıkacaklar. böbreği gazeteye sar gelince direkt taktim et uğraştırma falan gibi gereksiz esprileri yaptıktan sonra bunlar akşam 4'te yola çıkmışlar. gece 2 civarında falan normalde kırıkkalede olmaları gerekiyor. bu da gece gelecek, eve geçecek. sonraki gün annesiyle birlikte gidip ameliyat olcak.

saat 12 falan oldu, arıyorum. aradığınız kişiye ulaşılamıyor dedi. yoldalar normal dedim.

saat gece 1 oldu, yaklaşmış olmaları lazım, hala ulaşamıyorum.

saat gece 2 oldu, gelmiş olmaları lazım, hala ulaşamıyorum.

saat gece 3 oldu. çoktan gelmiş olmalarına rağmen hala ulaşamıyorum.

neyse huzursuz huzursuz uyudum. sabah gelen mesaj aynen şöyle,

"hacı aramışsın, telefon tam çekmiyor. bu adamın köyüne uğradık, orda kaldık. yozgattayız. annemin ameliyat başlamış. gözleme yapıyor kadın, bitince çıkıcaz onu bekliyoruz. doğal salatalık, biber falan koydu çok güzel lan köy"

kim demiş insanlar somurtuk falan diye? adam baya baya köyde birlikte kalmış, sabah köy kahvaltısı yapmış. yola öyle devam etmiş. olan benim gece uykusuna oldu tabi o ayrı mesele.
ilk defa zeytinli'ye giderken kullandım çok eğlenmdim. zaten festivale gidiyordu arabadaki herkes ne kadar sıkıntı olabilirdi ki diyorum ama hemen ardından festivalde gördüğüm bazı tipleri hatırlayıp vazgeçiyorum.
yaşanılan en büyük gerginlik buluşma noktasına gittiğinizde ya karşı taraf gelmezse gerginliği. bunu iki tarafta yaşıyor. selamlaşıp arabaya bindikten sonra geçiyor ama hemen ardından da sürücüyü kontol etmeye çalışıyor insan ister istemez. neyse ki o konulularda sıkıntı yaşamadım. onlardan bi kademe küçük gerginlik yolculuk sonrası yorum bekleme gerginliği. hala yapmadılarlar lan! ama telefonları var bırakmam peşini.
tamamen karşıya güvenmekle yürüyen bir sistem var ve profilinizdeki yorumlar sonraki yolculuklarda seçilmenizi kolaylaştırıyor. yorumlar bu sebeple önemli. o sebeple ne düşünüyorsanız yorum yapın arkadaşlar.
şahsen ben yolculukta bir sıkıntı yaşamadım hatta muhabbetten büyük keyif aldım umarım ilerde de böyle yolculuklara denk gelirim. denk gelirim diyorum çünkü ülkemizde şans işi olay. çünkü sistem uygulamayı sevmiyoruz, umursamaz ve saygısızız. sosyal göndermemi de yaptığıma göre devam edebiliriz.

sistem tamamen bilinmezlikle dolu değil. basit profil bilgileri var, foto vs. ayrıca daha önemli olarak telefon numaralarını alıyorsun insanların. yolculuk öncesinde bunu yakınlarınızla paylaşmakta fayda var. tamamen karşıya güven işi. umarım daha da güzelleşerek oturur sistem ve hep iyi insanlara denk gelip güzel yolculukar yaşayıp sevgi kelebeklerine dönüşürüz. hem sürücü hem yolcu için faydalı bir sistem. hakkını vermek lazım.
görsel
sitenin her zamanki halinin kısa özeti
güzel uygulama. ilanı verdim bende tereddüt etmiştim ne olacak acep diye ama 3 kişi geldi. 3'ü birbirinden güzel insanlardı. sohbet muhabbet müzik eşliğinde 7 saatte vardık.

izmir-istanbul için 35 lira verdiler. hem benim işime geldi hem onların. tavsiye ettiğim site. insanların birbirine güvenmesi gerek dostlar.
avrupada çok kullanılan güvenli bir uygulama. temkinli olmakta fayda var tabi. bi arkadaşınız varsa yanınızda gelsin araçtakileri yada şoförü görsün en azından. yada plakayı not alıp yine bir arkadaşınıza, yakınınıza yollayın. bizim bir arkadaş sürekli kullanıyor. iş için hollanda ve isviçreye gidip geliyor sürekli. buralarda baya populer.
Teoride guzel, uygulamada dandik olan uygulama.

Saat 9'da giresunda olmam gerekiyor. Adama mesan attım.

Saat 4'te samsun meydandan alayım seni.
Saat 4 oldu, bi mesaj. 140 km var 5.30 gibi alayim seni.
Saat 6 oldu. Bi mesaj. Geliyoz az kaldi.
Saat 7. Bi mesaj daha. Usta lastik patladi sen git.

Amk oglu. Kandirdi ibne.
Nasıl güvenip de kullanıldığını bir türlü anlayamiyorum bunu. Arabaya alan da binen de ya manyak çıkarsa diye asla cesaret edemem ben.
hukuki altyapısı sıfır olan uygulama.

olası bir kaza durumunda mahkeme senelerce sürebilir.
güncel Önemli Başlıklar