bugün

devrim nas'ın mine çayıroğlu, mehmet çerezcioğlu'nun oynadığı kanal d 'de yayınlanan eski bir dizidir.(1998 olabilir) dizi de mehmet çerezcioğlu'nun canlandırdığı kişinin 7 çocuğu vardır eski bir köşkte otururlar.*çocukların en büyüğü kaya(devrim nas'tır) ve sırayla mine çayıroğlu ve aynı sınıfta okuyan biri tembel diğeri çalışkan iki erkek çocuk vardır. bunların dışında iki kız ve küçük bir erkek çocuk vardır onun adıda can'dır. bu kalabalık ailenin başlarından geçenler anlatılır. *
(bkz: nuestra familia)
çok sıcak bir aile dizisiydi. çok kalabalık bir ailenin başında geçenler anlatılırdı. benim anlamakta zorlandığım ise eve sadece 3 maaş girerken o kadar nüfusun nasıl olup da o kadar büyük bir evde rahat yaşadığıdır.
1975 yapımı, başrollerini, münir özkul, adile naşit, ıtır esen ve tarık akan'ın paylaştığı filmdir.

münir özkul'un gelininin babası ve patronuyla olan konuşmasıyla akıllarda yer edinmiştir:

--spoiler--
bak beyim sana iki çift lafım var: koskoca adamsın, paran var, pulun var, herşeyin var, binlerce kişi çalışıyor emrinde.
yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı bunca çoluğu çocuğu, karda kışta, sokakta aç bırakmak?

ama nasıl yakışmasın?! sen değil misin kendi öz kızına bile acımayan? ona bi' damlacık saadeti çok gören? ..
anlamıyor musun beyim; bu çocuklar birbirini seviyor?

ama ben boşuna konuşuyorum..

sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum.

sen! büyük patron! milyarder! "fabrikalar sahibi saim bey"

sen mi büyüksün?!

hayır! ben büyüğüm. ben yaşar usta. sen ben,m yanımda bir hiçsin anlıyor musun bir hiç?!

gözümde bir pul kadar değerin yok. ama şunu iyi bil; ne oğluma, ne gelinime, hiçbişey yapamayacaksın.
yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın! mağlup edemeyeceksin bizi.

çünkü; biz biribirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun?!

dokunma artık aileme. dokunma çocuklarıma, dokunma gelinime, dokunma oğluma.

eğer onların kılına zarar gelirse ben; ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben; yaşar usta; hiç düşünmeden çeker vururum seni!

anlıyor musun? vururum ve dönüp arkama bakmam bile...
--spoiler--
doğduğumdan beri izlediğimi bildiğim, ancak nedense her çıktığında aynı zevkle izlenilen filmlerden biri.

ayrıca, içinde şöyle bir replik barındırır, beni benden almıştır hep:

--spoiler--

- boşver be baba evlenip de n'apıcaksın. bekarlık sultanlıktır!
+ sen hiç bok yıkayan sultan gördün mü?!

--spoiler--
an itibariyle fox tv'de yayınlanmış,* türk sinemasının öncü filmlerinden biridir,

içinde ıtır esen tarafından söylenen,

--spoiler--
-kaybettin baba, beni, öz kızını kaybettin.
bak istediğin oldu, o sevdiğim insanları, sevdiğim adamı bırakıp geldim, işte karşındayım.
belki birgün seni sevebilirdim, ama bundan sonra asla.
seninle son defa konuşuyorum, yemin ediyorum sana baba demeyeceğim, sofrana oturmayacağım, bir tek kelime bile konuşmayacağım,
hatta hatta utanmasam yüzüne tüküreceğim.
--spoiler--

repliği barındıran film.

öyle ki bu replik, meşhur yaşar usta > saim bey konuşmasından bile* etkileyicidir bir yerde, kız babasını defterden silmiştir, iyi mi?

bir de, (bkz: bana abla deme)
içerisinde tüm duyguları aynı anda barındıran sıcak türk filmi. yaşar usta'nın patron saim'e attığı nutuk tüm izleyenlerin hafızasına kazınmıştır.
unutulmaz repliğinin şu sıralar inci sözlükte moda olduğu türk sinemasının en güzel filmlerinden bir tanesi.
--spoiler--
bak beyim, sana iki çift lafım var. koskoca adamsın. paran var, pulun var, her şeyin var. binlerce kişi çalışıyor emrinde. yakışır mı sana ekmekle oynamak? yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? ama nasıl yakışmaz. sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören. anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor.
ama ben boşuna konuşuyorum. sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi saim bey. sen mi büyüksün? hayır ben büyüğüm, ben, yaşar usta! sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! gözümde pul kadar bile değerin yok.

ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiç bir şey yapamayacaksın. yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi! çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. bizler birbirimizi seviyoruz. biz bir aileyiz. biz güzel bir aileyiz. bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun?

dokunma artık aileme! dokunma çocuklarıma! dokunma oğluma! dokunma gelinime! eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! anlıyor musun? vururum! vururum ve dönüp arkama bakmam bile
--spoiler--
Bu filmi ilk izlediğimde 7-8li yaşlardaydım.

Transfer olan Tayfun parasını kazanıp babasına verdiği an acıların kederin vede azmin en büyüğü salıncakta saklanırken öne savrulduğunuzda göğüste biriken heyecan gibi birikmişti içimde.

Kahrolup ağlayamamıştım. Babamı zorla çalıştırıyorlar diye düşünüp, marangoza ekmek parasının üstüyle tahta çaktırıp evin ayakkabı boyasını ve Sukoç bırayt bılaşık süngerini kapıp gizli gizli ayakkabı boyacılığı yapmaya çalıştığım zamanlardı. Tabi boyacılık yaptığınız kahve babanızın takıldığı kahve olunca iş hayatınız pek uzun sürmüyor.
kadrosu, senaryosu, replikleriyle türk sinemasının medarı iftihatı olan baş yapıtlardan bir tanesi. yaşar usta'nın saim bey karşısında çektiği nutuk, ders niteliğindedir.
hiç sıkılmadan, her yayınlandığında izlenen türk filmlerinden biridir. gerek kadrosuyla, gerek işlediği konuyla türk sinema tarihine damgasını vurmuştur. bir diğeri için (bkz: aile şerefi)

bir de foto koyalım tam olsun.
http://mserdark.com/wp-co...ds/2008/12/bizimaile.jpeg
beni bir kaç sahnesiyle her izlediğimde ağlamaklı eden garip bir büyüsü olan filmdir.

bir tarafta adile naşit ve münir özkul diğer tarfta ailenin birbirinden çok farklı fertleri ve naif bir tiplemeyle şener şen. muazzam bir kadro ve tarif edilemeyen bir lezzet. efendim ondan sonra diyorlarki bu eski türk filmleri neden çok seviliyor, tabi çekilen özlemden olsa gerek diye entel yorumlar da cabası. özlem vardır belki ama be hey adem buram buram yetenek ve kalite var lan o filmlerde.
şike mike derken duman olmus kafaya ilac gibi gelecek, pazar aksamina yakisan en güzel filmlerden. su an trt1'de yayinlanmaktadir. kimse kacirmasin.
an itibarı ile trt 1'de yayınlanan türk sinema tarihinin mihenk taşlarından biri. oynayanlardan hayatta olanların emeğine sağlık, gidenlere de Allah'tan rahmet diliyoruz.
arthur zico saim beyin kötülükleriyle arz-ı endam ettiği film.
TRT 1'de şu an izlemekte olduğum, benzeri çekilememiş olan muhteşem film. Günümüz insanı düşmüş bir ayrılık fikrinin peşine ama ne varsa birlik olmakta var.
en iyi yeşilçam filmlerinden sadece bir tanesi.
trt1 de başladığını görüp sevindiren türk sineması eseri. münir özkul ile adile naşit i bir daha sevdiren film.
oyunculukları, diyalogları, müzikleri herşeyiyle eşi benzeri olmayan bir şaheser. bin defa izlense bıkılmayacak bir film. oynayanların, çekenlerin, yüreğine emeğine sağlık. sevgi dolu bir aile, hayatın tüm olumsuzluklarına rağmen ayakta kalmak, ancak bu kadar güzel anlatılırdı dedirtir insana her seferinde.
Bu akşam saat 21.05'de trt1 ekranlarında sevenleriyle buluşacak yeşilçam başyapıtı.
bakalım bu sefer rtük neresini sansürleyecek bu başyapıtın ? diyerek yarın akşam izlenecek efsane filmdir.
-seni ne kadar çok sevdiğimi biliyor musun?
+biliyorum. bu benim tek mutluluğum...

şeklinde dayanılmaz repliklere sahip, güldürüp ağlatan en güzel filmlerimizden birisi.
fenerbahçe maçını izlemek yerine izlemeyi tercih ettiğim film. yüz kez oynasa yine izleyeceğim filmlerden.
an itibariyle izlediğim filmdir. insan böyle bir güç birliğine, aile içi dayanışmaya ne kadar özeniyor. ahh rüyalar gerçek olsa.
an itibarı ile kanal 7 ekranlarında oynamaktadır. ıtır esen'e her seferinde aşık eder.
güncel Önemli Başlıklar