bugün

bir çok öğrencinin haddini aşarak aldığı proje...yaklaşık 24 saat sonra tamamlayıp vermem gerekiyor ama sen anlarsın beni sözlük
yüksek öğretim kurumlarında mezun olmak için hazırlanan, çin işkencesinin 6-8 ay süren günlük hayat versiyonudur.
(bkz: tez)
(bkz: tanrinin bitirme tezi)
(bkz: bitirme tezinde takim elbise giymek)
hocaların,4. sınıf öğrencilerine acıyarak bakmalarının nedenidir kendisi.
yabancı dilin en lazım oldugu dönemlerden biridir tezin hazırlama dönemi. malum hiçbir kaynak türkçe olmadıgı için çevir babam çevir... literatür taraması bir yana, lab ortamında deneysel kısmı vardır, yorumlaması vardır. en az iki haftada bir gidilir hocanın yanına. en kötüsü de 2 dönem sonunda da normalde giymediğiniz seyleri giyip de sunum yapılmasıdır. öğrenci biter, bitirme tezi bitmezdir...
en geyik tez grubuna giren tezdir.
bir tezin kusaklar boyu yeni nesilleri abad ettigi cok gorulur hadisedir. ayni yazilarin altina yeni nesiller kendi imzalarini atmaktan keyif duyarlar. okulun yas kutugu islevi goren tezler oldugu soylenir.
kastamonu üniversitesi'nde maksimum 2 ay gibi bir sürede bitirebileceğiniz tezdir. fakat bu süre daha da aşağı inebilmektedir, nitekim benim ödevim 2 hafta gibi kısa sürede bitebilecek bir tezdir. bilgisayarınızla ilişkinizin en yüksek seviyede tutlması gerekmektedir.
tez elden bitirmek gailesiyle verilmişse eğer pek kabul görmeyen ve ikincisini yazmak zorunda kalacağınız tez şekl. (bakınız yine yaptım ve aceleden son kelimeyi bir harf eksik yazdım) (işte böyle oluyor)
diğer ödevlerin aksine son geceye değil de son 3 güne bırakılabilen ödev türüdür. Bu bakımdan mevcut stresi üçe böldüğü söylenebilir.
teslime bir hafta kala işkence haline gelen tezdir. tabi benim gibi son bir haftaya bırakmazsanız işkence haline gelmez. ancak şu da var ki son anlara doğru hep yeni bir şeyler çıkar bir dünya şey eklersiniz bir bakarsınız ki aslında daha çok şey yapmanız gerekir. o yüzden bu noktada sabunlama eylemi devreye girer. orasıyla burasıyla oynayarak hocanın seveceği kıvama getirirsiniz.
gerçekten okulu bitireceğinin ve bunun çok stresli sunumlar sonucu gerçekleşeceğinin kanıtı. hiçbir şey böyle hissettirmemişti. geri beslemeli tank sıcaklık denetimi.
(bkz: bitirme tezi)
bitirim in projesine uzaktan teğet. gülümsetirken saçları bayazlatan. ah ulan oldum işte dedirtirken sakallarına ak düşüren. adamı bitiren proje. ama unutmayın yeniden doğuş için de bir şanstır aynı zamanda. (bkz: polyanna)
nedense kadınların başarılı olduğu bir proje gibi tınlıyor sanki. (bakınız; dağ gibi delikanlıydı, eridi muma döndü aslan parçası)
bitirme tezi derken kastedilen okul değil öğrenci bitirme tezidir.Ağlatır,öldürür,bayar,nefret bile ettirebilir hatta.
üniversiteyi bitirip işe başlayanların çoğunun okuyan öğrencilere söylediği laf.
bitirme tezi, anlamı okul hayatının güzelliklerini biraz daha yaşa okulu bitirme, tezi bitirme.
400 sayfa yazıldığında gerçekten "bitir(il)me" eyleminin gerçekleşmesine sebep olan tez. * *
yüksek lisans tezine ve doktora tezine göre çok daha kolay yazılır, bitirilir tezdir.
saç baş döken, şebnem ferah misali gözlerin etrafındaki çizgilere ağıt yaktıran, üniversite son sınıf öğrencilerine yönelik mezuniyet eziyetidir. kendinizi bitirmeden onu bitirmek pek bir güçtür.
adamın tabir caizliğinin son noktasında *mına koyan tezdir. sıyırma noktasına getirir. cümle yapınızı değiştirir, bir şeye odaklanamazsınız. 2 gündür farkettim bir şey anlatmaya başlayınca, finalini başka bir şeyle yapıyorum. ve ilk anlatmaya başladığım şeyi unutuyorum... muhtemelen bu entry de öyle olacak...

tabi hocanıza bağlıdır bu olay biraz da. sadece sem analiz parasını verip, hocanızın verdiği kaynakları kopyala yapıştır yaparak da tez hazırlayabilirsiniz.
ama yine hocanızın verdiği numunelerin yaklaşık 120 saatlik deneyleri (laboratuar her zaman boş olmaz, dilekçeyle özel izin alıp hafta sonları da gidersiniz laboratuara) yaparak akabinde yine hocanızın verdiği keywrdlerle araştırma yapıp bitirme tezi de hazırlayabilirsiniz...

eğer ikinci gruba giriyorsanız, küfrün bini bi' paradır. öyle böyle değil!

başta kendi danışman hocanıza, sonrasında makalesini sitelere koyup paylaşıma açmayan diğer hocalara da küfrü basarsınız! o değil amk madem içeriğini göstermeyeceksin ne skime gönderirsin makaleni-tezini oraya! ya**ak mı var (**=r^2)! ben makalene tıklayıp 'bu makalenin yazarı içeriğin gizli kalmasını talep etmiştir' benzeri bir yazıyla karşılaşınca sana 'ahahah bi sığır öğrencinin daha makalene ihtiyacı oldu ama yararlanamadı' diye mesaj mı geliyor! sonra bilim neden ilerlemiyor türkiye'de! ilerlemez tabi amk bilgi paylaştıkça çoğalır! yok bir de bu adamlar prof falan! ama suç bunlarda değil, bunları prof yapanlarda... bak bütün emek kendisinin olsa yine gam yemeyeceğim! muhtemelen deneyleri bi öğrenciye yaptırdı zaten makalenin hikaye kısmı 324234 makaleden arak, kaynakçalarında görülüyor! bre şerefsiz; emeğinin neredeyse sıfır olduğu bir şeyi neden paylaşmazsın! bi de bilim adamı diye geçinir sağda solda! bilim olmuşsun lan sen; adam olamamışsın daha!
(bkz: yazar burada çok sinirlendiği bir türk öğretim görevlisine sesleniyor)

demedim mi hafız, götü başı farklı olacak diye...
zorluğu genellikle danışman hocanın kıllığı ile doğru orantılıdır. hoca ne kadar imkansızı isterse bitirmek de o kadar imkansız olur. ama genellikle bu kıl olma ihtimali daha çok olan hocalar bile bitirme tezinde biraz insafa gelip yardımcı olmaya çalışabilirler. işte o zaman üzerine çalıştığınız konu hamallık olarak değil bir eğlence olarak gözükmeye başlar. olması gereken de budur.

edit: unutmadan, eğer seçtiğiniz konu daha çok teorik bir araştırma gerektiriyor ise uzun tercüme gecelerine hazır olun.
okulun ilk üç senesi gezip tozmuş saf ve temiz insancıkların son sene karşısına cehennem zebanisi gibi dikilen, bu genç insanlardaki bütün iyiliği güzelliği alıp götüren, literatür taramasından, devamlı bilgisayar başında durmaktan gözleri beş derece miyop yapan ödev türü.
üstelik, üniversitenin güzel ortamındaki son seneniz olduğunun kanıtıdır. okul bitcektir. sonrasında ise ne olacağı belli değildir. şimdiye kadar uzak durmayı başarabildiğiniz düzenin içine atacaklardır sizi, hem de o düzenin koşullarını düzeltmenize de izin vermeyeceklerdir. sizden istedikleri sadece çalışıp para kazanmanız ve kazandığınız paraları da yine kendileri alacaktır. bu böyle sürüp gidecektir..

işte bunlar tez teslimi için son iki haftası kalmış bir zavallı genç insanın kafasında olanlardır. oturup teziyle ilgilenmesi gerekirken buraya bunları yazmasından da anlıyoruz ki bitirme tezi gerçekten sıkıcı birşeydir, yazıktır bizlere..
genelde ögrencilerin daha önce yapılmış ödevlerden copy+paste şeklinde oluşturdugu,yaklaşık 80-90 sayfalık ödevin 3-4 sayfasında emeğinin bulunduğu,amacından sapmış olan ödev türü.
yapılmadan okul bitmeyen ama yapılsada okulu bitirmeyi hızlandırmayan, ödev tadında materyal.
an itibariyle tamamladığım proje. günlerdir uyku uyumadım bu uğurda sözlük. şimdi kutlama zamanı!*
bittiğinde sizi de bitirecek olan.
güncel Önemli Başlıklar