bugün

mahalle bakkalından harçlıklar birleştirilerek bol miktarda bisküvi ve lokum alınıp, 2 bisküvi arasına 1 lokumun sandvic edilerek hazırlandığı çocuksu lezzet. bisküvileri kırmadan lokumu en ince hale getirebilenlerin "-baaakkkk" dediği çocuk oyunu.
ekmek arası bisküvi tercih edenler de görülmüştür. fakirliktendir.
Çocukluğumda bayramlarda apartman halkının elini öpmeye çıktığımda, yaşı 70'e dayanmış nur yüzlü insanın bana verdiği bayram harçlığıydı.
bayramdayim lan ne yapıyım iki biskuvi arasinda lokumu, bana para lazim arkadaşlara hava attırcak oyuncağı almak için para lazim,senin yaptiğina bak ama. her bayram ayni şeyi yapip,benden sevinmemi bekliyordun ama olmuyordu işte,ne kadar sevinebilirdim ki. iki biskuvi arasi lokum yapmayi bizde biliyoruz ;havalanip veriyordun onlari bide.
ben napiyordum içimden sana küfür edip başka çocuğa al sana lokum diyordum, veya merdiven bosluğuna bu bayram harcligini bırakıyordum.
iyi de yapardim,şekerlerle dolduracağım midemi, iki potibo biskuvinin eziyetine katlandirtmayacaktim bağırsaklarımı.
apartmanin 3 cocugu vardi, nolacak para verseydin o biskuviler yerine, bende seni iyi hatirlayacaktim, nur yuzlu insan
önce bir adet bisküvi alınır. * sonra bir lokum alınarak bisküvinin ortasına konur, nazikçe batırarak bisküvinin üzerine yayılır. daha sonra ikinci bisküvi lokumun üzerine konarak alttan ve üstten bisküvilere bastırılır ve afiyetle yenir. bu işlemi yaparken gayet nazik olunmalkı atksi takdirde bisküviler kırılabilir.
mükemmel ikili. çocukken en sevilen tatlılardan...
bana ananemi hatırlatan, 5 yaşındayken tutkunu olduğum, hala fırsat buldukça tükettiğim sade lokumla bisküvinin mükemmel uyumudur. süt ile beraber tüketilmesi tavsiye edilir.
güllü lokum olursa daha güzel olmaktadır.*
sadece misafir gelince akla gelen ilginç tatlı.
bir türlü sevemesem de yerdim.
Ilginc, adeta geleneksellesmis bir tat. Eskisehir'in Sivrihisar ilcesinde kiz isteme ile nisan arasindaki soz kahvesi diye adlandirilan aktivitede gelen misafirlere lokum ve biskuvi beraber dagitilir. Ayni anda ninelerin amcalarin ve cocuklarin buyuk bir zevkle lokumu en uygun sekilde biskuvinin arasina yaymasi gorulmeye deger manzaradir.
(bkz: mantik disi)
mevlut olur da nasipleniriz belki diye mahallenin gozune bakarsin, yeri gelir hayrina dagitilir yeri gelir babanne, dede evinde zulalarindan cikartir yaparsin bunu..
cocukken cikolata bir ruyaysa sizin icin abur cuburu iki potibor arasina konulmus lokumla tadarsiniz..
bir de bol pudra sekerliyse dudaklar beyaza boyanir..
lokum da azicik yumusaksa dis arasina gireni cikartmak da yemek kadar zevklidir..
ilkokul yıllarında teneffüs aralarında bakkal amcanın dükkanına koşarak cebimdeki üç kuruşumla aldığım lezzet parçası.
doksanlı yıllar da ki çocukların vazgeçilmez tutkusu.
çocukluğumuzun en sevilen yiyeceklerinden biridir. aslında ne zaman canım çekse, hemen markete gidip üçlü petit beurre bisküvi ve biraz lokum alıp bunları sandviç hale getirdikten sonra mideye indirdiğimdir. *
fakat bunun hazırlanışında bazı hususlar vardır;
öncelikle 2 bisküvi alınır. ardından bunlar yazısız tarafları altta kalacak şekilde masa, tepsi ne varsa oraya yerleştirilir. sonra lokum alınır ve ezdirilip inceltilir ve bisküvi nin dörtte üçünü kaplayacak hale getirilir. ardından narince bisküvileri kırmadan sıkıştırılıp mideye indirilir.

fazla kaçırılmaması, mide fesadına davetiye çıkarılmaması bilirkişi tavsiyesidir.
bayramlarımızın vazgeçilmez şekerlemesiydi.
hazırlanması sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bir hususta lokumu elle inceltmektir. eğer lokumu kutusundan aldığımız gibi bisküvilerin arasına koyarsak ve ezmeye çalışırsak bisküvileri mındar ederiz. oda bütün keyfin bir kaç snliğine kaçması demektir ki istemeyiz bunu.
dedelerin elinden yenilen lezzetler. tıpkı boza üstü sıcak leblebi gibi. fena halde eski zamanların tadıdır.
güllü lokum ve çifte kavrulmuş pötibör ile insanı kendinden geçiren tat.
bisküviyi bulduk bir de lokum mu koyacağız arasına dedirten pahalı yiyecek.
pespembe pudra şekerli lokum ile 2 tane eti bisküvisinin arasına koyardık küçükken abimle, oturur kaldırımda yerdik, unutulmaz leziz bir lezzetti.. şimdi ise hayal olmuş bir anı.
bisküvinin ''petit beurre'' olması ve lokumun da güllü olması şahane olur. ''Kıstırma'' diye de tabir edilir.
bazı yörelerde 'atom' diye adlandırılır.
lokum sert olursa eğer bisküviler kırılabilir bastırırken. hem lokumun yumuşak olması hem de daha lezzetli olması için lokum sıcak bir ortamda biraz bekletilmedi ve sonra bisküvi arasına konulmalıdır. böylece lokum sıcaktan mayışacak ve istenilen şekle kolayca girecektir. hem bisküviler kırılmaz hem de lokum her tarafa eşit miktarda dağılır.

edit: vay be 1000. entrymi bu başlık altına yazmışım. iyi etmişim.
Ramazan ayında dedeme terafih namazında dağıtırlardı . O da yemez bize getirir bizde hamburger yiyoruz diyerek kendimizi kandırırdık. Çocuk aklı işte
fırına atıp üstüne de puding dökünce fena bi' tatlıya dönüşebiliyor.
eskiden söz kesilince bisküvi, lokum ve söz şerbeti verilirmiş. şimdilerde eski günleri hatırlamak için ara sıra yenilen atıştırmalık.