bugün

insanın mal gibi görünmesine sebep olur.
can görüntüden daha önemlidir. ayrıca mal gibi de görünmezsiniz takılmalıdır. aslında bu ülkede motor kullanırken bile kask takmıyor adamlar ki bisiklet kullanırken taksınlar.
kucukken 21 vitesli bisiklete gectigimde bir donem -karizma gorundugunu dusundugumden dolayi- yaptigim eylem. ayrica o zamanlar "hangi kazayi yaparsam yapayim gebermem" hissi yarattigindan bolca artistik hareket denememe vesile olmustur.
trafikte olası kavga durumunda bisikleti kenara fırlatıp elemana kafa atarken büyük fayda sağlar.
tamam önemlidir takılması gereklidir ama takan kişi japon askerine benzer. Bu da başka bir gerçektir.
bazı yazarlara göre nasıl göründükleri hayatta kalmaktan daha önemli olduğundan, gereksiz eylemdir.

şahsıma göre ise, bisiklet üstünde saatte 1-2km hızla dengesini kaybedip düşmenin pek mümkün olduğunu gördükten sonra, bu iki tekerlekli cihazın üstünde yapılacak en gerekli eylemdir. zira 1,5 metre yükseklikten dengenizi kaybedip kafanızı beton kaldırıma çarptığınızda, büyük olasılıkla beyin kanaması geçireceksinizdir.
ahbaplarımın yaptıkları bisiklet kazalarından bizzat gerekliliğine şahit olduğum durumdur. ahbaplarım bugün beyin kanamasından ölmeyip hala sağ iseler o insanı mal gibi gösterdiği söylenen kask sayesindedir.

can güvenliği için gereklidir.
grup olarak bisiklet suruyorsaniz ve ulkenizde arac koltuguna oturanlar kendilerini yolun sahibi zannediyorsa, kaza kacinilmaz duruma geliyorsa can guvenliginiz acisindan mutlaka takiniz.
avrupada gayet havallı ve normalken türkiyede ezik ve süt çocuğu diye nitelendirilen şahış. olum ölümden korkan kahraman olamaz diye bağıranlarıda göre bilirsin, butun arkadaş grubun senin üstüne gelmezse namertim. bisikletle nasıl bir kahraman olucaksam şeklindede cevaplanabilir. aslında her neyse gayet mantıklı olduğunu düşünüyorum ben, kanımca can bu ve korumalısın itin kopuğun biri gelir patlatır hiç gerek yok.
can güvenliğini bir yana bırakıyorum. kask takan kişi araç sürücüleri tarafından saygı görür. trafikte sizi dikkate alırlar. izmirde sürekli takarım. kimsede mal mal bakmadı henüz. e tabiki insanların arada sırada gördüğü şeyleri karşılarında görünce bakıyorlar ama herhangi bir yadırgamadan vs. söz etmek yanlış olur.
5 yıldır bisiklet süren biri olarak, yapmayı istediğim ancak adana gibi bir ilde kesinlikle herkesin bu ne amk, amk bu ne, ne bu amk, amk ne bu gibi sorularına maruz kalacağım için yapmadığımdır.
türkiye'de bisikletlinin kafasını karıştıran eylemdir. taksan gülerler takmasan sakat. bisiklet sporunda dizlik de bence kask kadar önemlidir.
millet ne der? gülerler mi? dalga geçerler mi ? gibi soruları düşünmeden yapılması gereken eylemdir. Onların gülmesi veya ağlaması kurtarmayacak seni kaza yaptığında. kask kurtaracak. seninle dalga geçenlerde olmayan ama sende olan o organı korumanı sağlayacak o kask. ne olursa olsun, ne kadar mesafe süreceksen sür ama mutlaka o kaskı tak.
kask hayat kurtarır kesinlikle takılması gerekmektedir. çünkü arabalar gibi hava yastığımız yok biz bisikletçilerin tek güvencesi bırakın yoldan geçerken size uzaylı diye bağırsınlar.
Gereksizdir. Sokakta büyüyen insan onu takmaz. Evet.
dağ parkurlarında gerekli olandır.
Her zaman taktığım şey. Şimdi 1 sene takarsın ama hiçbir kaza olmaz bir gün takmazsın bir bakarsın pekmezin akmış. Bu işin şakası olmaz. 40 50km hızla giderken bir kaza geçirseniz kasksız sonuçları çok daha ağır olur.
(bkz: pk)
Lan bu ülkede abi ben scooter kullanıyorum ne kaskı takıcam sanki yarış motoru kullanıyorum diyenler var.

Zihniyete bakarmısın sanki scooter da düşünce ölünmüyor.

Tanım: garip karşılanması bu zihniyette çok normal.
takılacaksa adam gibi birşey takılmalıdır.

o değilde galeriye gitti lan bu foto. entryle beraber nasıl atılıyordu...
Yol bisikleti kullanılıyorsa kesinlikle takılmalıdır.O ince tekerde her an her şey başına gelebilir.
12 seneden beri bisiklet kullanan biri olarak 4 senedir de süre gelen sporculuğuma rağmen bakkala giderken bile kask takan biriyim. ne kadar kendinizden emin olursanız olun. ne kadar iyi binerseniz binin, bir dallamanın biri gelip size çarptığında keşke kaskım olsaydı diyeceksiniz. belki saçlarınız bozulacak, belki de mal gibi gözükeceksiniz fakat vereceğiniz (en-az)50 lira sizin hayatınızı kurtaracaktır. gelin hep birlikte bu kask ön yargısını aşalım. motor işine hiç girmiyorum zaten o da ayrı bir entry konusu çünkü. sizi önemseyen birileri varsa veya kendinizi seviyorsanız takın şu amk zımbırtısını. ulan zaten kendimizi millete göre ayarlamaktan başımıza gelmeyen bok kalmadı, bırakın siz mal gibi görünün önemli olan hayatınız değil mi? takın o zaman

(galerideki 2. fotoğrafın çevirisi: Kask takmak istemedim, beni mal gibi gösteriyordu)
bu sıralar çok sayıda bisiklet kazası ile karşılaşıyorum. düşüp kolunu dizini yaralamaktan bahsetmiyorum elbette.

aynı gün içinde kızın biri kaldirimi dik çıkacağı yerde hafif sağa yatıp yüzünün sağ tarafıni yaraladı, baska bir oğlanın kaşı patladı. bu olaylarin peşine ben de 4 yıl sonra dün kaza yaptım acısını çekiyorum şu an.

şunu gördüm ki millet alay etse de kask şart. almanya' da nasıl kask takilacagi bile ayrıntılı olarak okulda işleniyor, ona rağmen kask takmayan çok. yani aile olarak bir yere gitseler hepsi takıyor, çocuklar da %90 takıyor, ancak büyüyünce sanki allah tan garantimiz varmışcasina saldımçayıra durumu mevcut.kazalar saniyelik olaylar. hadi diyelim sen cok iyi bir sürücüsün ama trafikte tek sen yoksun ki. o yüzden kaska verilen paraya acımamak lazım, pahalı dq olsa kaliteli olanından almak lazım. geçen haberde çıktı. motorsikletlinin biri kaza yapmış, kaski dandik olduğu için kırılmış, yüzüne darbe almış.

bunu yazan yazar da en kısa zamanda kask alacaktır.
Önemsiz gibi görenler için söylüyorum zamanında benim hayatımı kurtardı.
bisiklet ile de gayet sakat düşüşler ve kazalar yaşanabildiği için, ihmal edilmemesi gereken bir tedbirdir.