bugün

ilk, en önce, en başta, galip, üstün, önemli.
tekel' in ürettiği bir sigara markası.. filtreli ve filtresiz olarak üretilir.
içmek için filitre aldığım, tadı hoşuma giden sigara. heryerde bulunmuyor ve alındığında 4-5 paket alınmalıdır.
efsane sigaralardan biridir. ancak birde efsanelerin efsanesi vardır.
(bkz: eski camel)
"iç birinci ol devrimci" sözünde adı geçen filtresiz sigara.
ikincinin varolma sebebi.
koç müzesindeki balmumundan demir isçisinin önlügünün cebine obje olarak konacak kadar efsane sigaradir.
küçükken * 2 kuzenimle beraber 3 paket alıp, dama girip 1 saat içinde falan içmiştik.artık gözlerden mi, kokudan mı nerden anladılarsa bayaa bi papara yemiştik.
filtresizdi bir zamanlar sadece. sonralari filtre taktilar yada ben hep bu sigarayi filtresiz bildim.
bir donem ortaokul maceralarimin ba$ konugu olmu$tu bu sigara. ufacik akilla arkada$a uyup okulu ektikten sonra tani$mi$tim. bulu$ma yeri bursa kulturpark olarak secilmi$, abilerden ve ablalardan azar yememek icin bir ko$eye saklanilmi$, hafif islak kibritlerle yaklamaya cali$tigim sigaraydi. her cekilen yarim yamalak nefeste agzim tutun dolmu$ ve nefret etmi$tim sigaradan. sonralari filtreli sigaranin varligindan haberdar olduk ve akcigerlerimin irzina gecmeye o zaman ba$ladim.
Koye gidince, sigarasizliktan dede'nin cebinden calinan efsane sigara.
"parasızlığın gözü kör olsun" dedirten sigaradır.
neresinden içileceği tartışma konusu olan bir sigaradır.
filtresiz oldugundan dolayı her iki tarafından da icilebilecegi dusunulen, 1968 solcu kusagının (bkz: deniz gezmis) sigarası olarak anılan turk sigara efsanesi.
(bkz: viva monte carlo)
devrimci sigarasıdır. Deniz Gezmiş bile kullanmıştır.
ilk içtiğim sigara olmakla beraber, pek içilecek bir tarafı yoktur. ayrıca bahsi geçen sigaranın perakende satışı yapılırken en son genel seçimde hangi partiye oy verdiniz ya da siyasi görüşünüz nedir gibi bir soru sorulmamaktadır. dolayısı ile yine bahsi geçen sigaraya siyasi bir misyon yüklemenin manası da yoktur, abestle iştigaldir...
eskilerin mazotlu sigara dedikleri sigaradir. tek rakibi bitlis ve filtresiz bafra sigarasiydi. yurdum insani sarma sigara ile baslattigi akimin devaminda bir adim atarak bu sigaraya dadanmis akabinde maltepe ve filtreli bafra sigarasi ile sureci gelistirmistir.

gerci gunumuzde bu sigara hala piyasada olsaydi muhtemelen esrar muamelesi gorecekti. cunku oyle her babayigidin harci degildir birinci sigarasindan avurtlari birbirine yapisana kadar cekip cigerlere havale etmek. adamin nevrini dondurur. sonradan biraz modifiye edilip, aromalandirarak captain black adi altinda piyasaya surulmustur.
filitresiz olduğu için, içen insanların akciğer kanserine yakalanma riski yüksektir. Ayrıca önemli bir özelliği ise; acayip kokusundan dolayı içen insanları 40 metereden tanıyabilirsiniz. *
ikincinin önündeki...
atatürk'ün de içtiği sigara markası.
(bkz: fırat)
hoşgeldin.**
hoşgelmiş 7. nesil yazar. koştursun efenim sözlükte.*
inci sözlük modlarından en çılgın olanı *
inci sözlük olan bitenine göre sözlüğü bırakmış. taşşak mı geçiyor bilemedim.
--spoiler--
boşverdim bile. sözlükte yazan tüm arkadaşlara teşekkürler. artık sözlükte olmayacağım. eyvallah...

bu olan biten mesajı da hoşa gitmediği için birazdan silinir.
--spoiler--
ne muthis bir sigaraydi o eskiden. dedeme alirdim, simdinin parasiyla 2-3 liraya, 6-7 paket alinirdi.

sonra biz buyuduk, dedem sigarayi birakti. almaz olduk. hala piyasada mi merak ediyorum.