3

biranın zararları

 1. 1.
  biranın içinde alkol dışında da birçok zararlı madde vardır..

  1-) bir defa biranın içinde yoğun karbonhidrat vardır..kilo yapıcı özelliği diğer içki türlerine kıyasla daha fazladır..50'lik bir biradan gelen kaloriyi yakmak için ''2 saat hafif tempolu koşu yada 3 saat yüksek tempolu yürüyüş'' yapılması gerekmektedir..

  2-) içinde yoğun miktarda sodyum(tuz) vardır..Bu yüzden bira 'yaşlılara ve ailesinde hipertansiyon öyküsü olan genç insanlara'' önerilmez..

  3-) Bunun dışında şerbetçi otunun yanması sonucu ortaya çıkan ve ''süper kanserojen'' olarak tanımlanan nitrozamin biranın içinde çok fazla miktarda vardır..''fazla nitrozamin içerdiği'' için FDA tarafından piyasadan çekilen bazı ilaçlardan bile daha fazla nitrozamin vardır birada..

  4-) biranın içinde bir arpa proteini olan ve insan sindirim sistemi tarafından sindirilemeyerek bağırsaklardan kana karışan ve vücudu tahrip eden lizin proteini vardır..lizin proteinini sindirecek şekilde bir sindirim sistemi ve genetik yapı insanda mevcut değildir..sonuçta kanarya yada at değiliz..ana besinimiz arpa da değil..o yüzden arpanın içerdiği arpa proteinlerini sindiremiyoruz ve bu arpa proteinleri bağırsak duvarından kana geçiyorlar..büyük bir molekül olduğu için de bağışıklık sistemi tarafından ''düşman'' olarak algılanıyor ve uzun süre bağışıklık sistemi mücadele ediyor arpa proteini lizin ile..sonuçta bu proteinle uğraşırken bağışıklık sistemi asıl görevlerini aksatıyor ve birçok hastalık ortaya çıkıyor..bu tehlike sadece bira için değil tüm tahıl ürünleri için sözkonusudur..

  5-) bunun dışında bir de pürin vardır birada..pürin ''ürik asit sentezini'' arttırarak göbek tipi yağlanmaya,diyabete,kalp hastalıklarına,hipertansiyona,gut hastalığına ve böbrek hastalıklarına yakalanma riskini arttırır..bu yüzden gut hastalarına ilk başta yasaklanan biradır..

  özetleyecek olursak;

  birayı ''saf bir içki'' olan vodka ile kıyaslayalım :

  vodkanın içindeki zararlı maddeler : alkol...

  biranın içindeki zararlı maddeler : alkol,yüksek karbonhidrat içeriği,sodyum(tuz),nitrozamin,arpa proteini lizin,pürin...

  avrupa ülkelerinde sağlık bakanlıkları bira üreticileri ile görüşerek biranının içindeki bu ''extra zararlı maddeleri'' çıkarttırmış yada miktarını azaltmıştır..Ayrıca biranın karbonhidrat içeriği de azaltılarak kilo aldırma özelliği yüzde 40 oranında azaltılmış ve bira ''daha içilebilir bir içecek'' haline getirilmiştir..

  eğer avrupa'da yaşıyorsanız yada nortshield pub gibi kalite mekanlarda bira içiyorsanız bira içebilirsiniz...

  ama eğer türkiye'de marketten bira alıyorsanız veya herhangi bir birahanede bira içiyorsanız o zaman ''çok dikkat edin'' hatta mümkünse ''başka bir içki tercih edin'' derim..

  çünkü türkiye'de ''içen ölsün'' mantığı hüküm sürdüğü için,efes pilsen tek başına pazarda tekel olduğu için ve insanlar bu konuda bilinçsiz olduğu için maalesef kimse tehlikenin farkında değil..bu yüzden türkiye'de üretilen biralar avrupa'daki biraların yanına bile yaklaşamıyor kalite açısından..
  #13531303 :)