bugün

whatsapp'sız,viber'sız geçen senelerde sms i tek mesaja sığdırmaya çalışmaktan yorulmuş bünyelerin bilmesi gereken sorunsaldır.

gelin yamacıma da anlatayım durumu.

olayın çok teknik bir mevzu olmadığını bilmenizi istiyorum öncelikle.

Yıl 1985, olayın kahramanı Friedham Hillebrand isimli bir alman. Bu arkadaşın görevi, telefonlarla ilgili standartları oluşturmak. konu sms'in karakter sınırına gelince amcam oturuyor gençler daktilonun başına ve insanların bir mesajda yazabilecekleri muhtemel şeyleri bir kağıda yazmaya başlıyor. sonrasında bu notları okuyarak 160 karakterin her kullanıcı için fazlasıyla yeterli olacağına karar veriyor. durum budur yani.

bana sorsalardı 1000 karakter derdim, yazmayı seviyorum napayım. öyle işte sen gel bir alman yüzünden mesajları 160 karaktere sığdıracağım diye sesli harfleri ye, dahi anlamındaki de'yi bitişik yaz, kelimeleri kısalt falan. bir nesil bu adamın yüzüden türkçe'yi bozdu.

bu bizim üzerimizde oynanan bir oyundur, uyanık olun.
(bkz: uff snn be slk)
olayın çok daha ince bir noktası var. sms harflerinin alfabetik değeri 21+15+21=57, sms 3 harfli. 57/3= 19 sms te bulunan milliyetçiliğin m si göreviyle kullanıla m harfinin değer 15 idi, 19-15=4. 160 karakteri bölersek 4 e evet 40 yapar. milleyetçi hareketin kırkıncı yılı kutlu olsun. bir kelime bir işlemde bugünlük sona geldik.