bugün

kendi kendini kandırarak mutlu olmaya çalışmaktır.

insanlar değişmez, değişmiş gibi davranabilir. değişmiş gibi tavırlara girebilir, değişmişçesine güzelleşebilir. kötü yönlerini törpüleyebilir ama özünde bir insan değişmez... ne kadar uğraşırsanız uğraşın bu değişim belki bir sene belki iki sene sürer ve yine özüne döner. yapacaklarının hepsini hiç çekinmeden yapar. değiştirilmesi gereken insanlarla uğraşmak, çok biliyorum sanmaktır. kendine çokça güvenmektir...

yalnız şunu söylemeden geçemeyeceğim "hiç bir insan değişmez" demiyorum..insanların genelini baz alarak değişmez diyorum. tabi ki istisna insanlar olacaktır. gerçekten değişen ve değişiminden mutlu olanlar olacaktır. yanlış olan bunu insanların genelinde görmeye çalışmak.
kadınlar erkekteki farklı gördükleri özelliklere aşık olur fakat onu değiştirmeye çalışırlar. değiştiği vakit sen çok değiştin diyerek erkeği suçlarlar.
oldukça umut sahibi birisinin yapabileceği birşeydir. insanları değiştirmek gerçekten çok zor da olsa unutulmaması gerekir: (bkz: değişmeyen tek şey değişimin kendisidir)
en büyük yanılgıdır. günümüzün ego yağmurlarında henüz damlalardan kaçamazken, bir egoya ulaşabilmek neredeyse imkansızdır.
kayayı dövüp toprak etmektir. envantersiz kaya parçalamak neyse bir insanı değiştirebileceğini zannetmekte odur.
atalarımız ne güzel söylemiş bilir misiniz ?
''Bir insan 7'sinde neyse 70'inde de odur. ''
değişim doğal bir süreçten geçmişse kalıcıdır, aksi sadece kendini ve karşındakini kandırmaktır.
bir çok kadının evlenme sebebidir. ve yine bir çok kadının hayalkırıklığı sebebi.
değişmesi gereken buna karar vermedikçe kimseyi de ğiş ti re mez si niz. bunu kafanıza kazıyın değiştirme manyakları. hem adamı olduğu haliyle beğen, sev hem sonra değiştirmeye kalk. akıl, mantık bunun neresinde?
o öyle kalacak bunu unutmadan ya kabul et ya bitir.
bu önermeye insanın kendisi de dahildir. belli başlı konularda kendine yüklenen insan, bir daha bunu yapmayacağım bambaşka bir insan olacağım, şunu kafama takmayacağım ya da şu huyumdan vazgeçeceğim dese de %99 başarısız olur.

diyelim ki değişti, rol yapıyordur. farklı biri gibi görünmeye çalışan insanın üstündeki eğreti karakter, zaten ruhuna oturmadığı için komşunun verdiği, kendisine ufak gelen giysileri gibi durur. kendimi çook bulmuşumdur sevmediğim yanlarımı desteklerken. kaldı ki çevremdeki birini değiştirmek ha.. akla aykırıdır, zorlayan var ise aklı evveldir. * * *
"ağaç yaş iken eğilir" atasözünü kabullenmek istemeyen bünyenin bir insanı değiştirebilirim diye kendini kandırması durumudur.
Sadece miş gibi yapan insanlar değişir. yani bir insanın gerçek kimliğini bulması, olgunlaşması çok uzun yıllar sürebilir. insanın değişebileciğini sanmak, değiştirilebileceğini sanmak saflık ya da umutsuzca bir girişim değildir. Önemli olan içindeki potansiyeli görüp o potansiyele güvenmektir. can çıkar huy çıkmazla karıştırmamak lazım.
yersiz bir çabadır.

karşındaki kişi değişmek istemiyorsa siz ne yaparsanız yapın o değişmeyecektir. yine bildiğini yapacaktır.
bir sanı değildir... bir insanı isterseniz değiştirebilirsiniz... emin olun herkes hayatı boyunca en az bir insanın değişmesine sebep olmuştur. özellikle ilişkilerde zaman alsa da büyük değişimler olabilir.
fakat ilişkileri göze alırsak sorun şudur ki, değiştirmiş olduğunuz insan değişmeye başladıkça aşkınız gider. çünkü siz o'na kendi gibi olduğu haliyle aşık olmuşsunuzdur. git gide ayrılık size yaklaşır. ortada sorun yok gibi gelir. çünkü her şey istediğiniz gibidir. belki zorlamanızla belki aşkınızdan yada başka sebepten sizin için değişmiştir. ve sonuç olarak 'senin için onca fedakarlık yaptım ne kadar değiştiğimi göremiyor musun?' gibi asla gerçek cevabı veremeyeceğiniz sorularla karşılaşırsınız. işte o zaman değiştirmek için hem kendinizi hem de karşınızdakini boşuna yıpratmış olduğunuzu fark edersiniz.
kadın işidir.
madem beni değiştirecektin neden başkasını sevmedin ki? diye sorası gelir insanın. olmaz öyle şey.
hayal aleminde yaşamak.
..cegini sanmak egosuyla yasamak.

Genelde bayanlarin erkeklerin yasamlarinda donum noktasi olmak istemelerinin en buyuk gostergesidir.
Erkekler ise bunu daha cok bayanlarin kilik kiyafetine karisarak saglamaya calisirlar.

Bu egolar yok mu bu egolar..
insanı çok uğraştırsa da gereken birşeydir. bir süre sonra başardığını sanarsın ama hayvan, hayvandır. insan ise insandır.
Sanırım bu hayattaki en büyük yanılgılardan biri. Her iki tarafada üzüntüden, sıkıntıdan başka birşey vermiyor. Geçte olsa farkına vardım.
hayalden başka bir şey değildir. deneyen kişi kendini yıprattığıyla kalır çoğu zaman.
sanıdır.

Vakti enerjisi olan deneyebilir.
Çoğu kızın kapıldığı sanrıdır.

Sen beni ben olduğum için mi sevdin yoksa bana istediğin gibi hükmetmek için mi?

Hüzünle sonuçlanır bir siktir ve engel yeterli olur.
muhtemelen sadece bu topraklarda yeşeren bir kişilik türü..
boklarında boğulsunlar, çok acınası lan..
büyük yanılgı.

insan asla değişmez.
işişkilerde yaşanan,ve sonu hep olumsuzlukla sonuçlanan durum.