bugün

çoğumuzun yapabildiğini iddia ettiği halde uzaktan yakından yanına bile yaklaşamadığımız düşünce biçimi.

olguları ya da olayları tersi ispatlanana kadar doğru sayma ya da saymama biçimi. hiç bir otorite ya da kesin doğru kabul etmeden sürekli gelişmeye açık bir metodolojidir.

en son örneği de bir müslüman bilim adamı, dünya'yı güneş'in değil, gün adı verilen ve güneş ışınlarını kırıp, toplayan bir varlığın aydınlattığını ileri sürdüğü çalışmasını ortaya attığında yaşanmıştı.

herkez bu adama "mal" "yobaz" "geri kafalı" "cahil" "olur mu öyle şey" mantığı ile yaklaştı fakat kimse "ya doğruysa" yaklaşımını sergilemedi. gerçekten ya doğruysa. bu adama yukarıda saydığım tarzda yaklaşmakla "dünya düzdür kör müsünüz işte düz yuvarlak olsa top gibi aşağı düşerdik" demek arasında hiç bir fark yok.

edit: bildiğimiz her şeyi bize öyle öğretildiği için bildiğimizi bile bilmeyecek kadar cahiliz. sanki ışığın kırılması üzerine doktora verdik amk.
Müslüman bir "din" adamının geyikleri üzerinden değerlendirilen konu. Lan arkadaş şimdi Sosyal bilimler bilim değildir esasında "disiplindir", sosyal bilimler bile bilim değil disiplinken yani sosyal bilimci bile bilimadamı sıfatına nail olamazken ama kalpleri kırılmasın diye akademik çevrelerce bilimadamı ünvanına sahip olurken, Müslüman bir "din" adamının bilimadamı olması nasıl bir akla mantığa sahiptirden mi girsek, yoksa bilimsel yaklaşımın aksini iddia edemiyoruz o zaman doğrudur gibi geyiklerini mi geçsek ne etsek bilemedim.

daha ışığın kırılması nasıl olur bilmeden vik viklemek de ayrı birşey olsa gerek. Işık farkli yoğunlukta bir ortamdan geçtiğinde kırılır. Işık kırılırken ışığın içindeki renkler farklı hızlarda o ortamdan geçeceği için ışık renklere ayrılır.ulan buna bile yanıt veriyom kendimi deli gibi hissettim. Yani ışığın bir yerden yoğun bir şekilde kırılarak yöndeğiştirip dünyaya geldiğini iddia etmek için dünyaya gelen bütün ışınların daimi olarak gökkuşağı oluşturması lazımdır. kırılma gibi Basit bir fiziksel terimi bilmeden "bilimsel yaklaşım" böyledir diyen ergen cahillerin iki sayfa daha okuma yapıp, en azından ben bilimsel bir konu hakkında atıp tutuyorum bu terimlere bakayım, bilgiye erişmesi de kolay demesi lazımdır ki böyle saçmalayıp cehaletlerini, mallıklarını göstermesinler.
güncel Önemli Başlıklar