24 nisan 2014, perşembe
971 başlık
skorbord
kapat

bilgi toplumu

 1. 44
  üretimde teknolojinin, insan kuvvetinden ve insan emeğinden çok daha etkili olmaya başlaması ile kalifiye insan ihtiyacının artması neticesinde ortaya çıkan bir yapıdır. akıl ve beden arasında yaşayan insanoğlunun, insanlığın ilk yıllarıyla beden tarafında evrimine başlamasının ardından geçen her zaman dilimi içerisinde bilginin keşfedilmesi, kullanılması ve değerlendirilip sonuçlandırılması ile akıl tarafına kayması hareketi son yıllarda artık son noktaya varma aşamasına gelmiştir. hayatın her türlü aşamasında otomasyona geçen bir kavmin artık ihtiyacı olan şey; beden değil akıl olmuştur. bu nedenle bu toplumda yer alması istenen, faydalanılacak bireyin tek ihtiyacı olan şey bilgi olmuştur. bilgi toplumu ise bu noktadan ortaya çıkmıştır. gayet açık ve net oldu herhalde.
  #446269
 2. 33
  ekonomisi bilgiye dayalı olan,Gelişmiş ülkelerin ulaşmış olduğu toplumdur.
  #446339
 3. 22
  Birincil olarak artık maddi güçlerin üretimine değil, bilgi üretimine dayanan bir toplum. Bilgi toplumu kavramı, 'bilgi teknolojisi'ndeki -bilgisayarlar ve elektronik iletişim sistemleri- gelişmelerle yakından bağlantılıdır.
  #504728
 4. 11
  (bkz: meritokrasi)
  #4658321
 5. 00
  bilgi toplumu denince akla; bilgi ve entelektüel donanımdan yola çıkılarak, bu haznenin teknolojik altyapı ve kalitenin artırılmasında dolayısı ile dünya ticaret sahnesinde ihracaata dayalı bir şema ile katınılması olarak anlaşılıyor. esasen ise; bilgi toplumu ileri teknolojilerin oluşturulmasına kaynaklık teşkil edecek birikimi, makina veya ürün yolu ile değil; doğrudan telif yoluyla yapar.
  japonya'nın sattığı aslında tekonlojik ürün değildir; onların sattığı, bu ürünü var eden altyapının telifi, patentidir.
  #13381534
 6. 11
  türkiye'de babaların da facebook hesabı açmasıyla dönüşümü tamamlanmış, postmodern zaman toplumu.
  #13381578
bilgi toplumu ile alakalı başlıklar
bt