bugün

lise yıllarında staj yaptığım bölüm.

u : user
dp : departman müdürü
s: stajyer(ben)

dp: s gidip satın almaya bakarmısın internet yokmuş
s: tabi efendim.

satın almaya gidilir. selam verilir. sorunlu pc bulunur ve çözüm odaklı çalışma başlar.
s: ne zaman oldu bu sorun
u: valla sabah geldim açtım bilgisayarı böyle oldu
s: anladım yeniden başlattınızmı
u: hayır ?
s: durun bi res atalım.

u: oldumu ?
s: hayır network giriş jack ı değiştirmemiz lazım o da biraz zaman alır siz başka bilgisayara geçin işlem bitince haber veririm siz.
u: peki tamam.
. jack değiştirilir. network kablosu bağlanır son işlemi de departman dan halledilmek üzere bırakılır.
s: u hanım tamamdır bu.
u: halloldumu.
s: evet.
u: tamam çok teşekkürler ama burda ünlem işareti var bu ne ?
s: onuda departmandan çözcez. ıp verilmedi daha
u: tamam çok teşekkürler.
s: rica ederim. iyi çalışmalar.

departmana dönülür ve telefon çalar.

u : s bey bu olmadı daha.
s: bekleyin u hanım yeni geldim ve bir sorunla karşılaştım.
u: yeniden başlatın bilgisayarı olur olur*
s: saolun hallettim. şimdi size bir ıp verelim
u: tamamda biraz acele edin işlerim var.
s: tamam sabredin biraz.

u: oldu mu ?
s: evet şimdi bitti.
u: çok teşekkür ederim iyi çalışmalar.
s: rica ederim size de.
u: by by
s: by by.

gibi konuşmalara ev sahipliği yapan işlem. zordur işleri allah sabır versin hepsine.
içinde bulunduğu kurumun işleyişini hızlandırmak maksadı ile tüm teknik arıza ve bakımına özen göstererek destekte bulunan teknik birimdir. aslında bilgi işlem hep arka plandadır. herkes tarafından bilinen genel kanı bilgi işlemin yatış birimi olmasıdır. halbuki her personel bilgi işleme ekmek su gibi muhtaçtır. başları her sıkıştığında gidecekleri sığınaktır. çünkü arıza yaşadıklarında kilitlenip kalan personelin eli kolu bağlanacak ve işi her geçen dakika birikecektir. bunun için bilgi işlem personelleri yani o yiğit insanlar işleyişin devamı için, vatan için, millet için, sevgi için, barış için hep tetikte olmuştur. helal olsun bilgi işlem gençliği...
Yerini bilgi teknolojilerine bırakmış olan demode kavram. Teknoloji artık eskisi gibi sadece operasyonel işlemler için kullanılmıyor aynı zamanda strateji oluşturma, misyon, vizyon belirlenmesi ve pazarda fark yaratma gibi alanlarda da kullanılıyor. Bu yüzden sadece bilgi işlem demek hem yetersiz kalıyor hem de haksızlık oluyor.
git gide daha karmaşık bir hale gelen, bakım masrafı ve genel giderleri artan, kısa süre önce gayet yetkin bir personelin kısa sürede sıradan bir personel haline geldiği görülen departmandır.
güncel Önemli Başlıklar